settings icon
share icon
سوال

ما چه درسی از زندگی روت می توانیم بگیریم؟

جواب


روت از زنان موآبی بود اما از نظر ژنتیکی از طرف لوت، برادر زاده ابراهیم، به اسرائیل مرتبط می شد (روت فصل 1 آیه 4؛ پیدایش فصل 11 آیه 31، فصل 19 آیه 37). او در زمان داوران زندگی می کرد و با پسر یک خانواده اسرائیلی زمانی که در موآب زندگی می کردند ازدواج کرد، اما پدرشوهر، شوهر و تنها برادر شوهر او مردند. بنابراین روت باید تصمیم می گرفت که در وطنش موآب بماند یا همراه مادر شوهر خود به یهودا، جایی که هرگز ندیده بود، برود.

روت مادر شوهر خود را دوست می داشت و با او برای از دست دادن شوهر و دو پسر خود احساس همدردی می کرد. عرفه، جاری روت، تصمیم گرفت در موآب بماند اما روت نتواست نعومی یا خدای اسرائیل که در حال شناخت او بود را رها کند. روت و نعومی همراه یکدیگر به یهودا شهر بیت لحم بازگشتند و تصمیم گرفتند در آنجا ساکن شوند. داستان روت به گوش همه رسید و بوعز، صاحب مزرعه، از وفاداری روت شنید و به او گفت، «می‌دانم پس از مرگ شوهرت چقدر به مادر شوهرت محبت كرده‌ای و چگونه به خاطر او پدر و مادر و زادگاه خود را ترک كرده و با وی به اينجا آمده‌ای تا در ميان قومی زندگی كنی كه آنها را نمی‌شناختی. خداوند، خدای اسرائيل كه به او پناه آورده‌ای پاداش اين فداكاری تو را بدهد» (روت فصل 2 آیه های 11-12).

رسم اسرائیلی ها اینگونه بود که یک زن پس از مرگ شوهرش باید با برادر شوهر خود ازدواج می کرد تا نسل خانواده ادامه پیدا کند. از آنجایی که تنها برادر شوهر روت هم مرده بود، مسئولیت او و نعومی به عهده خودشان بود. روت هر روز به کشتزار می رفت تا با خوشه چینی برای خودش و نعومی رزق و روزی کسب کند. بوعز متوجه حضور روت در مزرعه شد و از مسئول خوشه چینان درباره او پرسید. خدمتکاران درباره وفادری روت به نعومی و سخت کوشی او در مزرعه به بوعز گفتند. بوعز شخصا به روت گفت که در مزرعه او بماند و همچنین به او گفت که به مردان هشدار داده او را اذیت نکنند و هر وقت که تشنه اش شد به سرچاه برود و آب بنوشد (روت فصل 2 آیه های 8-9). روت متواضعانه و سپاسگزارانه از او پرسید که چرا چنین لطفی به یک خارجی می کند و بوعز دلیل کار خودش را وفاداری روت به مادرشوهرش عنوان کرد (روت فصل 2 آیه های 10-13). لطف بوعز به روت بیشتر شد، به او خوراک می داد و به خوشه چینان خود می گفت که عمدا خوشه هایی را پشت سر او بگذارند تا جمع آوری کند (روت فصل 2 آیه های 14-16).

روت ماجرای خوشه چینی را برای نعومی تعریف کرد، نعومی از شنیدن آن خوشحال شد و گفت که بوعز خویشاوند الیملک، شوهر نعومی، است؛ بنابراین می تواند سرپرست روت شود. در جامعه اسرائیل زنده ماندن نام خانواده بسیار اهمیت داشت، بنابراین روت این حق را داشت که از بوعز درخواست کند تا این نقش را در زندگی او بازی کند. نعومی روت را تشویق به ادامه کار در مزرعه بوعز کرد و روت هم تا پایان فصل درو جو و گندم در آنجا کار کرد (روت فصل 2 آیه های 18-23).

در زمان برداشت جو، نعومی به روت پیشنهاد کرد نزد بوعز که مشغول غربال جو است برود و از او درخواست کند تا سرپرست روت بشود. روت آزاد اندیش و آموزش پذیر بود بنابراین حرف مادرشوهر خود را گوش داده و به آن عمل کرد (روت فصل 3 آیه های 2-5). او دستورعمل های نعومی را مو به مو اجرا کرد. بوعز واکنش مثبتی نشان داد اما گفت خویشاوندی را می شناسد که از او هم به روت نزدیک تر است و برای سرپرستی روت و دارایی های خانوادگی او بر بوعز ارجحیت دارد. بوعز قبل از ازدواج با روت باید با آن مرد مشورت می کرد، بنابراین روز بعد با آن مرد دیدار کرد، آن مرد به طور رسمی از حقوق خود نسبت به روت و اموال نعومی چشم پوشی کرد.

روت و بوعز ازدواج کردند و صاحب پسری به نام عوبید شدند. زنان شهر شادی کردند و با دیدن وفاداری خداوند به نعومی گفتند، «زنان شهر بيت‌لحم به نعومی گفتند: «سپاس بر خداوند كه تو را بی‌سرپرست نگذاشت و نوه‌ای به تو بخشيد. باشد كه او در اسرائيل معروف شود. عروست كه تو را دوست می‌دارد و برای تو از هفت پسر بهتر بوده، پسری به دنیا آورده است. اين پسر جان تو را تازه خواهد كرد و در هنگام پيری از تو مراقبت خواهد نمود» (روت فصل 4 آیه های 14-15).

روت به خدا اعتماد کرد و خداوند پاداش وفاداری او را نه تنها با فراهم کردن یک همسر بلکه با یک پسر (عوبید)، نوه (یسی) و نتیجه ای به نام داوود، پادشاه اسرائیل، (روت فصل 4 آیه 17) به او داد. علاوه بر این هدایا (مزامیر فصل 127 آیه 3)، خدا به روت برکت داد و او را در نسب نامه عیسی مسیح نیز قرار داد (متی فصل 1 آیه 5).

روت مثالی از این حقیقت است که خدا چگونه یک زندگی را تغییر می دهد و آن را به سمتی می کشاند که از پیش تعیین کرده است. خداوند برنامه کامل خود را در زندگی روت اجرا کرد، کاری که در زندگی همه فرزندانش انجام می دهد (رومیان فصل 8 آیه 28). گرچه روت از یک جامعه بت پرست موآبی می آمد اما وقتی با خدای اسرائیل آشنا شد به شهادت و گواهی برای او تبدیل شد. اگرچه او تا قبل از ازدواج با بوعز، زندگی محقری داشت اما معتقد بود که خدا در نگهداری از فرزندانش وفادار است. روت مثالی از وفاداری و سخت کوشی نیز هست. ما می دانیم که خدا پاداش وفاداری را می دهد: «اما خشنود ساختن خدا بدون ايمان و توكل به او محال است. هر كه می‌خواهد به سوی خدا بيايد، بايد ايمان داشته باشد كه خدا هست و به آنانی كه با دلی پاک در جستجوی او هستند، پاداش می‌دهد» (عبرانیان فصل 11 آیه 6).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

ما چه درسی از زندگی روت می توانیم بگیریم؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries