settings icon
share icon
سوال

ما از زندگی حزقیال چه درسی می گیریم؟

جواب


حزقیال به معنی «تقویت شده توسط خداوند» می باشد، او در اورشلیم بزرگ شد و تا زمانیکه در بین گروه دوم اسیران همراه با پادشاه یهویاکین به بابل برده شد به عنوان کاهن در معبد خدمت می کرد. او در بابل به مقام پیامبری خدا رسید و کتابی در عهد قدیم به همین نام را به نگارش درآورد. خدمت حزقیال با سرزنش و داوری ملت یهودا آغاز می شود. پس از نابودی اورشلیم، پیشگویی های حزقیال امید به آینده را به جریان انداخت. او از مردم می خواست از شکست های خود درس بگیرند. او مجازات و داوری ملت های اطراف یهودا را اعلام می کند و امید احیای اسرائیل را دوباره زنده کرد. رویای او درباره دره استخوان های خشک (حزقیال فصل 37) حیات جدیدی را به تصویر می کشد که به قوم اسرائیل دمیده خواهد شد، این پیشگویی در دوره ی هزارساله پادشاهی مسیح بر روی زمین محقق خواهد شد.

اولین رویای حزقیال تخت پادشاهی خدا بود که در آن چهار موجود زنده وچرخهای چرخان را دید. او همچنین رویاهای دقیقی از معبد جدید (حزقیال فصل 40-43)، اورشلیم احیا شده (حزقیال فصل 48 آیه های 30-35)، دوره هزارساله سلطنت مسیح بر روی زمین (فصل 44) و سرزمینی که قوم خدا در آن ساکن می شوند (حزقیال فصل 47 آیه های 13-23) دید. زمانی که خداوند بازمی گردد و در زمین بین قومش ساکن می شود، اسرائیل و یهودا دوباره با هم متحد خواهند شد. رویاهای زیبای حزقیال درباره برنامه های فوری و بلند مدت خداوند است. او پیام خدا را با زبانی بی پرده طوری که مردم بفهمند به آنها منتقل کرد، گوش دادن یا ندادن به پیام او به آنها بستگی داشت (حزقیال فصل 2 آیه 7). به خود حزقیال هشدار داده شد که اگر به مردم درباره مجازات نافرمانی هشدار ندهد، در برابر خون کسانی که همراه با گناهانشان می میرند مسئول خواهد بود (حزقیال فصل 33 آیه های 8-9). او در ماموریت خود تردید نکرد و بلافاصله از دستورات خدا اطاعت نمود. حزقیال دیدگاه پرشوری از داوری و امید داشت، و غم خداوند از گناه مردم را منعکس کرد.

حزقیال در زندگی خود با مخالفت های زیادی از طرف مردم روبرو شد اما سرسختانه خواست خدا را برای آنها بیان می کرد، به آنها اعلام می کرد که خدا نمی خواهد بدکاران بمیرند بلکه می خواهد از راه اشتباه بازگردند و زندگی کنند. ناتوانی حزقیال در سخن گفتن در سال های اولیه زندگی با قدرت خداوند برطرف می شد و زبان او برای ثبت بلندترین متن های امید دهنده در کتاب مقدس به حرکت درآمد. سوزاندن، خرد کردن و پراکنده کردن موهای حزقیال نشان دهنده سقوط اورشلیم و بازگرداندن گمگشتگان می باشد (فصل 5). کلمات امید بخش حزقیال با وعده های مالکیت ابدی بر سرزمین موعود، پادشاه ابدی از نسل داوود، عهد ابدی و جایگاه مقدس ابدی در اورشلیم به اوج خود می رسد (حزقیال فصل 11 آیه ها 16-21). او درباره دوره ای از آینده صحبت می کند که خداوند سرزمین شمالی (ماجوج) را بر علیه اسرائیل می شوراند اما به شدت شکست می خورد و اسرائیل احیا می شود. این پیشگویی نشان می دهد که هیچ دشمنی دیگر نمی تواند بر سرزمین مقدس پیروز شود، و حضور پرجلال خدای اسرائیل از دروازه شرقی معبدی که حزقیال در رویا دید وارد خواهد شد.

زندگی حزقیال به همه ما مسیحیان نشان می دهد که باید مطیع فراخوان خدا در زندگی خود باشیم. خداوند به حزقیال گفت که فرا رسیدن داوری الهی را با ناله و فریاد و قلبی شکسته اعلام کند، او نیز از طریق کتاب شورانگیز خود همین مطلب را به ما می گوید. خداوند متعال می گوید که داوری الهی در راه است. ما نیز می توانیم آن را به دیگران هشدار دهیم و پیام نجات از طریق ایمان به عیسی مسیح را به گوش آنها برسانیم.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

ما از زندگی حزقیال چه درسی می گیریم؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries