settings icon
share icon
سوال

ما از زندگی ایلیا (الیاس) چه درسی می گیریم؟

جواب


ایلیای نبی (الیاس نبی) یک از جالب ترین و پرهیجان ترین شخصیت های کتاب مقدس است، خدا در یک دوره زمانی مهم در تاریخ اسرائیل برای مخالفت با پادشاه شرور و احیای آن سرزمین از او استفاده کرد. خدمت ایلیا آغازی برای پایان پرستش بت بعل در اسرائیل بود، زندگی او سرشار از آشفتگی و پریشانی بود. گاهی شجاع و قاطع و گاهی ترسو و دودل بود. او به طور متناوب پیروزی، شکست و احیای مجدد خودش را در زندگی به نمایش می گذارد. الیاس قدرت خدا و در عین حال عمق افسردگی را می شناخت.

ایلیا پیامبری که نامش به معنای «خدای من خداست» از اهالی تشبی جلعاد بود، از خانواده و تولد او اطلاعاتی در دست نیست. ما با ایلیا برای اولین بار در اول پادشاهان فصل 17 آیه 1 آشنا می شویم که ناگهان به حضور اخاب می رسد و او را به چالش می کشد، اخلاب پادشاه پلیدی بود که از سال 874 تا 853 ق.م. در اسرائیل شمالی پادشاهی می کرد. ایلیا وقوع خشکسالی را به دلیل شرارت های اخاب پیش گویی می کند (اول پادشاهان فصل 17 آیه های 1-7). خداوند به ایلیا گفت در کنار رود کریت پنهان شود، خدا کلاغ ها را خواهد فرستاد تا به او خوراک دهند. ایلیا زمانی که قحطی و خشکسالی افزایش پیدا کرد به شهر همسایه می رود و با یک بیوه زن ملاقات می کند، اطاعت بیوه زن از دستور خدا باعث می شود تا ایلیا، بیوه زن و پسرش غذای کافی برای خوردن داشته باشند، به طور معجزه آسایی، آرد و روغن خانه آن زن هرگز تمام نمی شد (اول پادشاهان فصل 17 آیه های 8-16). درسی که یک ایماندار می تواند بیاموزد این است که اگر ما با خدا معاشرت کرده و از او پیروی کنیم خواست او را می پذیریم، و وقتی در خواست و برنامه خدا قرار می گیریم، او نیازهای ما را برآورده می کند و لطف او به ما هرگز کم نمی شود.

ما ایلیا را می بینیم که به عنوان چهره اصلی با پیامبران بت بعل در روی کوه کرمل روبرو می شود (اول پادشاهان فصل 18 آیه های 17-40). پیامبران بعل تمام روز خدای خود را صدا می زنند تا از آسمان آتش ببارد اما فایده ای نداشت. سپس ایلیا قربانگاهی از سنگ می سازد، دور آن را می کند، قربانی را روی هیزم می گذارد و می گوید که سه مرتبه روی آن آب بریزند. ایلیا دعا می کند، خدا از آسمان آتش می فرستد و قربانی، هیزم، سنگ ها می سوزند و آب بخار می شود. خداوند ثابت می کند که از خدایان دروغین قوی تر است. سپس ایلیا و مردم مطابق با گفته تثنیه فصل 13 آیه 5 همه پیامبران بعل را می کشند.

باران پس از پیروزی بر پیامبران دروغین بارید (اول پادشاهان فصل 18 آیه های 41-46). اما علیرغم این پیروزی، الیاس وارد یک دوره تزلزل ایمانی و افسردگی می شود (اول پادشاهان فصل 19 آیه های 1-18). اخاب قدرت خدا را برای همسرش ایزابل تعریف کرد. ایزابل به جای اینکه به خدا ایمان بیاورد قسم می خورد الیاس را بکشد. الیاس با شنیدن این خبر به بیابان فرار کرد و از خدا خواست جان او را بگیرد. اما خداوند به جای مرگ به الیاس خوراک، نوشیدنی و آرامش داد. الیاس یک سفر چهل روزه به سمت کوه حوریب را آغاز کرد. در غاری پنهان شد، در پیشگاه خدا ابراز تاسف می کند و حتی اعتراف می کند که تنها پیامبر باقی مانده خداوند است. سپس خدا از او می خواهد هنگامی از کوه عبور می کند الیا آنجا روی کوه بایستد. باد شدیدی وزید، زلزله آمد و سپس آتش، اما خدا در هیچیک از آنها نبود. سپس ایلیا صدای آرام و آهسته خدا را شنید. خداوند دستوراتی که ایلیا باید انجام دهد را به او ابلاغ می کند، دستوراتی مانند تدهین الیشع به عنوان پیامبر به جای خودش و خدا همچنین به او گفت که هنوز 7000 اسرائیلی وجود دارند که در برابر بت بعل تعظیم نکرده اند. ایلیا برای مدتی همکار الیشع می شود، و هر دوی آنها با اخاب، ایزابل و پسر اخاب، اخزیا، سروکله زدند. ایلیا به مرگ طبیعی نمرد بلکه در گردباد به آسمان برده شد (دوم پادشاهان فصل 2 آیه های 1-11).

یحیی تعمید دهنده خدمت خود را با روح و قدرت الیاس آغاز می کند (لوقا فصل 1 آیه 17)، و پیش گویی ملاکی فصل 4 آیه های 5-6 را محقق می شود. یعقوب از الیاس یه عنوان یک الگو در کتابش (فصل 5 آیه های 17-18) نام می برد. او می گوید الیاس نیز مانند همه ما انسان بود اما می گفت باران نبارد و نمی بارید. سپس دعا میکرد باران ببارد و می بارید. قدرت دعا در خداوند است نه در ذات طبیعی ما انسان ها.

درست مانند الیاس ما هم اگر روی گرفتاری های زندگی تمرکز کنیم، حواسمان از خدا پرت شده و ناامید خواهیم شد. خداوند می تواند خودش را با نشانه های قدرتمند و تنبیهاتی مانند آتش، طوفان و زلزله نشان دهد. اما او همچنان مانند نجوایی آرام به هریک از ما شخصا نزدیک و مرتبط است. خداوند نیازهای جسمانی ما را برطرف می سازد، و ما را تشویق می کند تا افکار و رفتارمان را بررسی کنیم، به ما می گوید که چگونه پیش برویم و تضمین می دهد که تنها نیستیم. وقتی به صدای خدا توجه و از کلامش تبعیت می کنیم، به پیروزی امیدوار می شویم و پاداش آن را دریافت می کنیم. الیاس با ضعف اخلاقی یک انسان عادی دست و پنجه نرم می کرد، در عین حال خدا از او استفاده کرد. استفاده خدا از ما ممکن است به وسیله روش های معجزه آمیز صورت نگیرد اما اگر خودمان را به او تسلیم کنیم او می تواند از ما نیز برای اهداف پادشاهی اش استفاده کند.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

ما از زندگی ایلیا (الیاس) چه درسی می گیریم؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries