settings icon
share icon
سوال

ما از زندگی دانیال چه درسی می توانیم بگیریم؟

جواب


ما می توانیم با خواندن کتاب های دانیال و همچنین حزقیال فصل 14 آیه 14، 20 و فصل 28 آیه 3 درباره زندگی دانیال اطلاعات کسب کنیم. شباهت های چشمگیری بین زندگی دانیال و یوسف پسر یعقوب وجود دارند. هر دوی آنها پس از تفسیر خواب حاکمان خود به رفاه و ثروت در سرزمین های بیگانه رسیدند و هر دوی آنها به دلیل ایمان و وفاداری به خداوند به مقامات بالا دست پیدا کردند.

پس از اینکه نبوکدنصر، پادشاه بابل، اورشلیم را تسخیر کرد، افرادی از شاهزادگان یهودی که خوش قیافه، تیزهوش و دانا بودن را انتخاب کرد تا فرهنگ بابلی را به آنها آموزش دهند. پس از سه سال آموزش از آنها برای خدمتگزاری به پادشاه استفاده می شد (دانیال فصل 1 آیه های 1-6). دانیال که نام او به معنای «خدا داور من است» می باشد و سه هموطن او از یهودا انتخاب شده و نام جدید به آنها داده شد. نام دانیال به بلطشصر ، حننيا به شدرک، ميشائيل به ميشک و عزريا به عبدنغو تغییر کرد. دلیل تغییر این بود که بابلی می خواستند آنها را کاملا از ریشه های عبری جدا کنند و به شباهت جامعه بابل درآورند.

دانیال و هم وطنانش حکیم ترین و باهوش ترین کارآموزان بودند، و در پایان دوره آموزشی به خدمت نبوکدنصر درآمدند. اولین نشانه ایمان و وفاداری دانیال و دوستانش به خدا، نپذیرفتن غذای شاهانه و شراب مخصوص پادشاه بود، برای اینکه آن را نجس می دانستند و برای اجتناب از آن گیاه خوار شدند. با بهبود شرایط جسمانی به آنها اجازه داده شد تا رژیم غذایی خودشان را داشته باشند. چهار مرد یهودایی فرهنگ بابلی را به خوبی یاد گرفتند و خداوند به دانیال توانایی درک و تفسیر خواب ها و رویاها را داد (دانیال فصل 1 آیه 17).

نبوکدنصر در سال دوم سلطنتش خوابی دید که تعبیر آن را نمی دانست، به همین دلیل آشفته و پریشان شده بود. او علاوه بر تفسیر خواب به جادوگران، رمالان، فال بینان و منجمان خود نیز دستور داد تا خواب را برای او توصیف کنند. آن مردان می خواستند که خواب پادشاه را تعبیر کنند اما ابتدا باید خواب برای آنها تعریف می شد، بنابراین به پادشاه گفتند که هیچ انسانی نمی تواند خواب دیگری را تعریف کند و این کار غیر ممکن است. حرف آنها پادشاه را خشمگین کرد بنابراین دستور داد تا همه عالمان از جمله دانیال و دوستانش را بکشند. اما خداوند راز آن خواب را در پاسخ به دعای دانیال برای او آشکار کرد، و دانیال خواب را برای پادشاه تفسیر کرد. او بلافاصله توانایی خود در تعبیر خواب را به خدای یگانه نسبت داد (دانیال فصل 2 آیه 28). مشخصه اصلی خواب این بود که یک روزی خداوند یک پادشاهی را برقرار می سازد که تا ابد سلطنت خواهد کرد، و آن پادشاهی الهی همه پادشاهی ها پیشین و انسانی را نابود می کند (دانیال فصل 2 آیه های 44-45). نبوکدنصر برای خرد و حکمت دانیال به او پاداش داد و او را رئیس همه عالمان بابل کرد. به درخواست دانیال، سه دوست او نیز به کارهای کشوری بابل گماشته شدند.

پادشاه باز هم رویای دیگری دید و دانیال دوباره تواسنت آن را تعبیر کند. پادشاه وجود روح خدا را درون دانیال تصدیق کرد(دانیال فصل 4 آیه 9). تعبیر دانیال از خواب درست بود. نبوکصدنصر پس از طی یک دوره جنون بهبود پیدا کرد و پس از احیای سلامتی خدای دانیال را به عنوان خدای متعال پرستش کرد (دانیال فصل 4 آیه های 34-37).

بلشصر، پسر نبوکدنصر، پس از پدر به پادشاهی رسید، او در یک مهمانی دستور داد تا از جام های طلا و نقره ای که از معبد مقدس در اورشلیم دزدیده شده بود استفاده کنند. به دلیل بی احترامی به این اشیاء مقدس، بلشصر نوشته ای که روی دیوار ظاهر شد را دید. منجمان او نتوانستند آن نوشته را بخوانند بنابراین پادشاه از دانیال خواست آن را تفسیر کند(دانیال فصل 5 آیه های 13-16). پاداش تفسیر آن نوشته ارتقاء دانیال به جایگاه سومین مقام بلند مرتبه پادشاهی بابل بود (آیه 29). طبق پیشگویی دانیال، پادشاه در همان شب در نبرد کشته شد، و سلطنت او به دست کوروش بزرگ افتاد و داریوش مادی به جای او پادشاه شد.

دانیال در سلطنت شاه جدید آنچنان در وظایفش به عنوان یکی از مدیران مملکتی از خود شایستگی نشان داد که داریوش پادشاه تصمیم گرفت اداره امور مملکت را به او بسپارد (دانیال فصل 6 آیه های 1-3). این موضوع باعث حسادت دیگر حاکمان شد بنابراین به دنبال راهی گشتند تا دانیال را عزل کنند. آنها نمی توانستند اشتباه و خطایی در کار دانیال پیدا کنند بنابراین تمرکز خود را بر روی دین او قرار دادند. آنها با چرب زبانی توانستند شاه را راضی کنند تا طی یک فرمان دعا و درخواست از هر خدایی غیر از پادشاه را تا سی روز آینده ممنوع کند. جریمه نافرمانی نیز افتادن درون قفس شیرها بود. البته که دانیال از فرمان اطاعت نکرد و همچنان به عبادت خدای حقیق ادامه داد. او کارهای خود را مخفی نکرد بنابراین در حال دعا دیده و دستگیر شد. پادشاه ناچار دستور داد تا دانیال به قفس شیرها انداخته شود اما این دعا را هم در حق دانیال کرد که خدایش نجاتش دهد(دانیال فصل 6 آیه 16). روز بعد پادشاه نگران به سر چاه می رود و دانیال را سالم و زنده می بیند، او گفت که خدا فرشتگان را فرستاد تا دهان شیرها را بسته نگه دارند، به همین دلیل آسیبی به او نرسید. سپس پادشاه فرمانی صادر کرد و همه را ملزم کرد تا به خدای دانیال احترام بگذارند. دانیال در دوران سلطنت داریوش پادشاه همواره موفق و کامیاب به کار خود ادامه داد.

دانیال همچنین به دلیل خواب ها و رویاهای نبوتی که خدا به او می داد نیز شهرت دارد، همه آنها در کتاب دانیال ثبت شده اند. پیشگویی های دانیال بخش عظیمی از تاریخ انسان را پوشش می دهد، او ظهور و سقوط امپراتوری های یونان و روم را پیش بینی کرد و همچنین ظهور پادشاه قدرتمندی که « هر چه بخواهد انجام خواهد داد. او خود را بالاتر و بزرگتر از هر خدايی خواهد دانست و به خدای خدايان كفر خواهد گفت. او به اين كار ادامه خواهد داد تا زمان مجازاتش فرا رسد؛ زيرا آنچه خدا مقدر فرموده است واقع خواهد شد» (دانیال فصل 11 آیه 36). پیشگویی «هفتاد هفته» دانیال درباره مسیحی صحبت می کند که کشته می شود (دانیال فصل 9 آیه های 24-27). ما می دانیم که عیسی مسیح این پیشگویی را محقق کرد. مابقی پیشگویی – هفته هفتادم- در آخر زمان محقق خواهد شد. دانیال رویاهای آخرزمانی دیگری هم دید و درک پیشگویی های او اهمیت بسیار زیادی در آخرت شناسی دارد.

دانیال همواره وظایف خود را درنهایت درستی انجام داد و به همین دلیل مورد احترام حاکمانی بود که به آنها خدمت می کرد. با این وجود، صداقت و وفاداری او به حاکمانش هرگز باعث نشد تا ایمان به خدا را از کسی پنهان کند یا با کسی در این مورد سازش کند. تعهد پیوسته دانیال به خداوند به جای اینکه سده راه موفقیت های او شود، تحسین اطرافیان غیرایماندار را برانگیخت. او در تفسیر و تعبیر خواب ها بی درنگ این توانایی را به خدا نسبت می داد (دانیال فصل 2 آیه 28).

درستی و صداقت دانیال به عنوان یک مرد خداشناس مورد لطف و توجه دنیای سکولار قرار گرفت اما با این وجود هرگز در مورد ایمانش به خدا با کسی سازش نکرد. حتی تحت فشار و ترس از حاکمان و پادشاهان نیز در تعهد خود به خدا پایدار ماند. دانیال به ما می آموزد که مهم نیست با چه کسانی سر و کار داریم و جایگاه آنها چیست، در هر حال باید با دلسوزی و همدردی با آنها رفتار کنیم. دقت کنید که در بیان تفسیر خواب دوم نبوکدنصر تا چه اندازه مراقب است (دانیال فصل 4 آیه 19). ما مسیحیان باید با حاکمان و دولتی که خدا برای ما قرار داده با احترام و دلسوزی رفتار کنیم. با این وجود همانطوری که در مثال دانیال می بینیم پیروی از قانون خدا همیشه بر قانون بشر اولویت دارد (رومیان فصل 13 آیه های 1-7، اعمال رسولان فصل 5 آیه 29).

دانیال در نتیجه ایمان و تعهد خودش مورد لطف انسان و خدا قرار گرفت (دانیال فصل 9 آیه های 20-23). به این نکته در این آیه های نیز توجه کنید که جبرئیل درباره سرعت اجابت دعای دانیال چه می گوید. این مطلب به ما نشان می دهد که خدا تا چه اندازه آماده شنیدن دعای فرزندان خود است. قدرت دانیال در تعهد او به دعا تکیه دارد و درس بزرگی برای ما می باشد. ما فقط در مواقع ناگوار و بد نباید دعا کنیم بلکه هر روز باید به حضور خدا برویم.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

ما از زندگی دانیال چه درسی می توانیم بگیریم؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries