settings icon
share icon
سوال

آیا درجات مختلف مجازات در جهنم وجود دارد؟

جواب


این طرز فکر که درجات مختلفی از مجازات در جهنم وجود دارد اساساً از نمایشنامه کمدی الهی نشات می گیرد که دانته آلیگیِری بین سالهای 1308 تا 1321 آن را نوشت. در این شعر، شاعر رومی به نام ویرجیل، دانته را در نُه دایره ی جهنم هدایت می کند. دایره ها هم مرکز هستند و نمایانگر افزایش تدریجی شرارت اند، و در مرکز زمین که شیطان در بند نگاه داشته شده است، به بیشترین حد خود می رسد. گناهکاران هر دایره به گونه ای مجازات می شوند که متناسب با جرایمشان است. هر گناهکاری به دلیل بزرگترین گناهی که مرتکب شده است در ابدیت رنج خواهد کشید. به گفته ی دانته، دایره ها از اولین دایره که محل سکونت بت پرستان باتقوا و تعمید نیافته است، تا مرکز جهنم که در خور کسانی است که مرتکب گناه نهایی یعنی خیانت به خدا شده اند، متفاوت هستند.

اگرچه کتاب مقدس به طور خاص چنین چیزی را نمی گوید، اما به نظر اشاره دارد که درجات مختلفی از مجازات در جهنم وجود دارد. در مکاشفه فصل 20 آیه های 11-15، مردم «بر‌‌حسب اعمالشان، مطابق با آنچه که در آن دفترها نوشته شده بود، داوري شدند» (مکاشفه فصل 20 آیه 12). البته همه مردم در این داوری به دریاچه آتش افکنده می شوند (مکاشفه فصل 20 آیه های 13-15). بنابراین، شاید، مقصود داوری این باشد که تعیین شود که مجازات در جهنم چقدر شدید خواهد بود.

یک متن مشخص تر دیگر لوقا فصل 10 می باشد که عیسی مسیح راجع به مجازات مقایسه ای صحبت می کند. در ابتدا، عیسی مسیح درباره شهری صحبت می کند که پیام انجیل را رد کردند: «حتی وضع شهر گناهكاری چون سدوم، در روز داوری، از وضع چنان شهری بهتر خواهد بود» (آیه 12). سپس او راجع به صور و صیدون صحبت می کند:«بلی، در روز داوری، مجازات مردم صور و صيدون از مجازات شما بسيار سبكتر خواهد بود» (آیه 14). مجازات مردم شهرهای ایالت جلیل بیشتر از مجازاتی است که ساکنین پیشین سدوم، صور و صیدون در جهنم با آن مواجه خواهند شد. بنظر میرسد که سطح مجازات در جهنم بستگی به میزان روشنایی دارد که یک فرد آن را رد می کند.

نشانه دیگری مبنی بر اینکه جهنم دارای سطوح مختلف مجازات می باشد، لوقا فصل 12 است: «آن خدمتكاری كه وظيفه خود را بداند و به آن عمل نكند، به سختی مجازات خواهد شد. اما اگر كسی ندانسته عمل خلافی انجام دهد، كمتر مجازات خواهد شد. به هر كه مسئوليت بزرگتری سپرده شود، بازخواست بيشتری نيز از او بعمل خواهد آمد، و نزد هر كه امانت بيشتری گذاشته شود، مطالبه بيشتری نيز خواهد شد» (آیه های 47-48)

هر میزان درجه ای که جهنم داشته باشد، اما واضح است جهنم جایی است که باید از آن دوری کرد.

متاسفانه کتاب مقدس می گوید که اکثر مردم راهی جهنم خواهند شد: "فقط با عبور از درِ تنگ می‌توان به حضور خدا رسيد. جاده‌ای كه به طرف جهنم می‌رود خيلی پهن است و دروازه‌اش نيز بسيار بزرگ، و عدۀ زيادی به آن راه می‌روند، و براحتی می‌توانند داخل شوند. اما دری كه به زندگی جاودان باز می‌شود، كوچک است و راهش نيز باريک، و تنها عدۀ كمی می‌توانند به آن راه يابند" (متی فصل 7 آیه های 13 تا 14). پرسشی که باید پرسید این است که «در کدام راه هستم؟» . افراد زیادی که در جاده پهن هستند، یک چیز مشترک دارند و آن این است که همگی شان مسیح را به عنوان تنها و یگانه راه بسوی آسمان رد کرده اند. عیسی گفت «من راه و راستي و حيات هستم؛ هيچ‌کس جز به‌‌واسطه من، نزد پدر نمي‌آيد» (یوحنا فصل 14 آیه 6). وقتی که او گفت تنها راه است، دقیقاً منظورش این بود که تنها راه است. هر کسی که در کنار عیسی مسیح، «راه» دیگری را پیروی می کند، در جاده پهن هلاکت قرار دارد، و رنج و عذاب؛ هولناک، سهمگین، ابدی و اجتناب ناپذیر است.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

آیا درجات مختلف مجازات در جهنم وجود دارد؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries