settings icon
share icon
سوال

آیا سطوح مختلفی از بهشت (آسمان) وجود دارد؟ آیا سه بهشت (آسمان) وجود دارد؟

جواب


نزدیکترین چیزی که کتاب مقدس درباره سطوح مختلف بهشت (آسمان) می گوید در دوم قرنتیان فصل 12 آیه 2 یافت می شود: «شخصي را که در مسيح است، مي‌شناسم که چهارده سال پيش به آسمان سوّم برده شد. نمي‌دانم با بدن به آسمان رفت يا بيرون از بدن، خدا مي‌داند». برخی از این آیه اینطور برداشت می کنند که سه سطح مختلف از آسمان وجود دارد: سطحی برای «مسیحیان سرسپرده» یا مسیحیانی که به درجه بالای روحانیت رسیده اند، سطحی برای مسیحیان «معمولی»، و سطحی برای مسیحیانی که خدا را صادقانه خدمت نمی کنند. این نگرش هیچ اساسی در کتاب مقدس ندارد.

پولس در اینجا نمی گوید که سه آسمان یا سه سطح از آسمان وجود دارد. در بسیاری از فرهنگهای باستان، مردم از اصطلاح آسمان برای توصیف سه «قلمرو» مختلف استفاده می کردند: آسمانِ بالای سرمان، فضای خارج از جو، و آسمان روحانی. منظور پولس این بود که خدا او را به آسمان "روحانی" برد، به قلمروی ماورای عالم فیزیکی، قلمرویی که خدا در آن ساکن است. ایده ی سطوح مختلف آسمان ممکن است تا حدی ریشه در شعر دانته به نام نمایش کمدی الهی داشته باشد که شاعر در آن، جهنم و بهشت را اینگونه توصیف می کند که هر دوی آنها نُه سطح مختلف دارند. اما نمایشنامه کمدی الهی یک اثر ساختگی است. ایده ی سطوح مختلف آسمان مفهومی بیگانه برای کتاب مقدس است.

کتاب مقدس صحبت از پاداش های متفاوتی در آسمان می کند. عیسی در خصوص پاداش ها گفت، "چشم به راه باشيد، من به زودی می‌آيم و برای هر كس مطابق اعمالش پاداشی با خود خواهم آورد" (مکاشفه فصل 22 آیه 12). از آنجاییکه عیسی پاداش ها را بر مبنای اعمال ما توزیع می کند، با اطمینان می توانیم بگوییم که زمانی برای پاداش دادن به ایمانداران فرا خواهد رسید و اینکه پاداش ها تا حدی از شخص به شخص دیگر فرق خواهد کرد.

فقط کارهایی که از آتش پالاینده ی خدا تاب بیاورند، ارزش جاودانی دارند و سزاوار پاداش هستند. آن کارهای ارزشمند به «طلا، نقره، و سنگهای گرانبها» تشبیه شده اند (اول قرنتیان فصل 3 آیه 12) و کارهایی هستند که بر پایه ایمان در مسیح بنا شده اند. آن دسته از کارهایی که بی پاداش می مانند، «چوب، علف، و کاه» نامیده شده اند؛ این کارها، اعمال بد نیستند، بلکه فعالیتهای سطحی هستند که ارزش جاودانی ندارند. پاداش ها در«تخت داوری مسیح» توزیع خواهد شد، مکانی که ایمانداران به قصد دریافت پاداش ارزیابی می شوند. «داوری» ایمانداران هرگز اشاره به مجازات گناه ندارد. عیسی مسیح با مرگ روی صلیب، به خاطر گناهان ما مجازات شد، و خدا درباره ما گفت: «من نيز خطايای ايشان را خواهم بخشيد و گناهانشان را ديگر بياد نخواهم آورد» (عبرانیان فصل 8 آیه 12). چه تصویر شکوهمندی! یک مسیحی هرگز نباید از مجازات بترسد، بلکه می تواند به تاجهای پاداشی که پیش پای منجی می تواند فرو گذارد، بنگرد. در جمع بندی باید گفت که سطوح مختلف آسمان وجود ندارد، اما سطوح مختلفی از پاداش در آسمان وجود دارد.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

آیا سطوح مختلفی از بهشت (آسمان) وجود دارد؟ آیا سه بهشت (آسمان) وجود دارد؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries