settings icon
share icon
سوال

چرا خداوند هنگام آفرینش گفت «روشنایی بشود»؟

جواب


خداوند در روز اول خلقت گفت روشنایی بشود (پیدایش فصل 1 آیه 3)، سپس روشنایی به وجود آمد و از تاریکی جدا شد. عبارت «روشنایی بشود» ترجمه عبارت عبری «یهی اور» است که در زبان یونانی به «فیات لاکس» ترجمه شده است. ترجمه ادبی این اصطلاح شبیه یک دستور است چیزی مانند «روشنایی، به وجود بیا.» خداوند در فضای خالی صحبت می کند و به روشنایی دستور می دهد که به وجود آید. کتاب مقدس به ما می گوید که خدا آسمان ها، زمین و هر چیز دیگری را فقط با دستور «به وجود بیا» خلق کرد (پیدایش فصل 1). همانطور که شخصیت و ویژگی های یک هنرمند از طریق موسیقی و هنرش نشان داده می شود؛ شخصیت، قدرت، خلاقیت و زیبایی خدا هم در جهان هستی به نمایش گذاشته شده است. نقشه روشنایی ابتدا در ذهن خدا وجود داشت و توسط کلمات او «روشنایی بشود» یا «روشنایی به وجود بیا» شکل گرفت.

واقعیت قدرت کلام (صدای) سازنده خداوند دارای مفاهیم روحانی مهمی است که بسیار فراتر از گزارش خلقت می باشد. روشنایی در کتاب مقدس اغلب به عنوان سمبل استفاده می شود. روشنگری (تذهیب الهی قلب انسان با حقیقت) مستلزم روشن کردن مسائل است. روشنگری روحانی نوعی «آفرینش» است که در قلب انسان اتفاق می افتد. «همان خدايی كه فرمود: «نور از ميان تاريكی بدرخشد»، نور خود را در دلهای ما نيز تابيد، تا درک كنيم كه اين نور پرجلال اوست كه از چهرهٔ عيسی مسيح می‌درخشد» (دوم قرنتیان فصل 4 آیه 6). عیسی مسیح نور جهان است (یوحنا فصل 8 آیه 12).

کلام خدا مبنی بر اینکه «روشنایی باشد» و سپس روشنایی به وجود آمد، نشان دهنده قدرت آفرینش و کنترل کامل او بر همه چیز است. روشنایی فیزیکی که خداوند در اولین روز خلقت به وجود آورد تصویر شگفت انگیز کاری (خلق روشنایی واقعی) است که در قلب ایمانداران مسیحی انجام می دهد. با ایمان به عیسی مسیح دیگر در تاریکی گناه و مرگ زندگی نمی کنیم چون «نور حيات‌بخش راهش را روشن می‌كند» (یوحنا فصل 8 آیه 12).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

چرا خداوند هنگام آفرینش گفت «روشنایی بشود»؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries