settings icon
share icon
سوال

منظور از ترک کردن و پیوستن (چسبیدن) چیست؟

جواب


«به اين سبب است كه مرد از پدر و مادر خود جدا می‌شود و به همسر خود می‌پيوندد، و از آن پس، آن دو يكی می‌شوند» (پیدایش فصل 2 آیه 24). کلمه پیوستن می تواند به صورت «چسبیدن» نیز ترجمه شود. معنای دقیق اینکه از پدر و مادرت جدا شوی و به همسرت پیوند بخوری چیست؟

همانطور که در فصل دوم پیدایش نوشته شده است، خدا نخست آدم و سپس حوا را آفرید. خدا حوا را نزد آدم آورد. خدا خودش مقدر کرد که آنها در زناشوییِ مقدس به هم بپیوندند. او گفت که آن دو یک تن خواهند شد. این تصویری از نزدیکی زناشویی است، ابراز عشقی که هرگز قرار نیست کس دیگری را در این رابطه جای دهد. «پیوستن» به معنای «چسبیدن و ملحق شدن» پیوندِ یگانه ای است از دو نفر که به یک موجودیت تبدیل می شوند. بدین معناست که وقتی اوضاع زندگی سر رو سامان ندارد دست نخواهیم کشید. که این شامل صحبت کردن شفاهی بر سر مسائل، دعا کردن، و صبور بودن می شود، در عین حال که به خدا اعتماد می کنید که در هر قلب هر دوی تان کار کند، و همچنین خواستار این باشید که اشتباهاتتان را بپذیرید و طلب بخشش و جویای مشورت خدا در کلام او باشید.

اگر هر کدام از طرفین ترک کردن و پیوستن را به عمل نیاورد، باعث بروز مشکلات در ازدواج خواهد شد. اگر زوجین واقعاً والدین خود را ترک نکنند، منجر به نزاع و استرس می شود. ترک کردن والدین به معنای چشم پوشی از آنان یا اینکه اصلاً با آنها وقت نگذارانید نمی باشد. ترک کردن والدین یعنی اینکه تشخصی دهید ازدواج شما یک خانواده جدیدی بوجود آورده که در اولویت بالاتری نسبت به خانواده قبلی قرار دارد. اگر در پیوستن و چسبیدن به یکدیگر فروگذاری کنند، نتیجه آن از بین رفتن صمیمیت و یگانگی است. چسبیدن به همسرتان به این معنا نیست که در هر لحظه با همسر خود باشید یا اینکه خارج از ازدواجتان با دیگران دوستی های هدفمند نداشته باشید. چسبیدن به همسرتان به معنای تصدیق این موضوع است که به همسرتان ملحق شده اید و اساساً به او «چسب خورده اید». پیوستن در بنای ازدواج بسیار کلیدی است و باعث می شود که ازدواج در روزهای سختی تاب بیاورد و همان رابطه زیبایی باشد که خواست خداوند است.

به علاوه، «ترک کردن و پیوستن (چسبیدن)» در پیوند ازدواج، تصویری از پیوندی است که خدا می خواهد با او داشته باشیم. «فقط از خداوند، خدايتان پيروی نماييد، از او اطاعت كنيد و اوامرش را بجا آوريد، او را پرستش كنيد و از او جدا مشويد» (تثنیه فصل 13 آیه 4). این بدان معناست که ما خدایان دیگر را ترک کرده و تنها به خدایمان می پیوندیم. ما هنگام خواندن کلام او و تسلیم شدن به اقتدار او، به او می چسبیم. هنگامی که تنگاتنگ از او پیروی می کنیم، در می یابیم که دستور او مبنی بر اینکه پدر و مادرمان را ترک کنیم تا به همسرمان بچسبیم، به منظور یافتن تعهد و امنیت است، آنطوری که او مد نظر داشته است. خدا طرح و برنامه اش برای ازدواج را جدی می گیرد. ترک کردن و چسبیدن، طرح خداست برای کسانی که ازدواج می کنند. هنگامی که از طرح و برنامه خدا پیروی کنیم، هرگز مایوس نمی شویم.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

منظور از ترک کردن و پیوستن (چسبیدن) چیست؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries