settings icon
share icon
سوال

قوانین ترمودینامیک چه هستند و چه مدارکی برای آفرینش گرایی فراهم می کند؟

جواب


قوانین ترمودینامیک به گرما، انرژی مکانیکی و تبدیل آن دو به یکدیگر می پردازد. همه فرایندهای فیزیکی، بیولوژیکی و شیمیایی شناخته شده برای انسان تابع این قوانین هستند. علم معمولا چهار قانون ترمودینامیک را بیان می کند اما فقط دو عدد از آنها ارتباط معنی داری با ایمان مسیحی دارند.

قانون اول ترمودینامیک که بقای انرژی نام دارد می گوید، «هیچ چیزی به وجود نمی آید و هیچ چیزی نابود نمی شود، ماده و انرژی می توانند به یکدیگر تبدیل شوند، اما افزایش خالص در کل ترکیب وجود ندارد.» به عبارت دیگر، حتی اگر ماده به انرژی تبدیل شود و برعکس، هرگز افزایش یا کاهشی در مقدار کل نخواهد بود.

بنابراین این پرسش پیش می آید که اگر ماده و انرژی نه تولید می شوند نه از بین می روند، پس مواد و انرژی های جهان هستی از کجا آمده اند؟ یا (1) جهان به شکلی بدون وجود خدا به وجود آمده است، گرچه علم ثابت کرده که چیزی نمی تواند از هیچ به وجود آید، یا (2) همه چیز همیشه وجود داشته است، چیزی که علم آن را غیر ممکن می داند، یا (3) خدا آن را ساخته است. منطقی ترین و پذیرفتنی ترین توضیح این است که خدا جهان هستی و هرآنچه درون آن است را خلق کرده است.

قانون دوم ترمودینامیک می گوید که آنتروپی یک سیستم بسته نمی تواند کاهش یابد: «هر سیستمی که به حال خود رها می شود، همیشه از نظم به سمت بی نظمی پیش می رود، انرژی آن (برای ادامه کار) به سطح کمتری می رسد؛ و در نهایت، یا کاملا به طور تصادفی کار می کند یا کلا از کار می افتد.» آیزاک آسیموف، دانشمند و نویسنده، اینگونه توضیح می دهد، «جهان به طور پیوسته بی نظم تر می شود!... لازم نیست ما کاری بکنیم، همه چیز به خودی خود نابود می شود، از بین می رود، خراب و فرسوده می شود – و این همان چیزی است که قانون دوم می گوید.» به عبارت دیگر، در طول زمان، همه چیز به سمت بی نظمی، تصادفی بودن و نابسامانی گرایش دارد.

تکامل طبیعت گرا نیازمند این است که همه سیستم های فیزیکی، از اتم تا به بالا، نتیجه پیچیدگی فزاینده و خود به خودی باشد و به شکل منظمی گردآوری شود. برای مثال، داروین می گوید اورگانیسم های زنده، از یک مسیر بی نهایت پیچیده، و در عین حال تصادفی، طی فرایند تکاملی به اینجا رسیده اند.

اگر زمین به طور کامل یک سیستم بسته بود، چنین پیشرفتی قانون دوم ترمودینامیک را کاملا نقض می کرد. باید بدانیم که کره زمین از نظر ترمودینامیک «بسته» نیست، بیشتر به این دلیل که از خورشید انرژی می گیرد؛ مفاهیمی مانند تکامل طبیعت گرا در این گونه موارد بر ضد قانون دوم ترمودینامیک قرار می گیرند.

بر اساس این قوانین فیزیکی، آنتروپی در حال افزایش است، و بنابراین فرایندهای طبیعی باید از بین بروند نه اینکه ساخته شوند(یا به چیزی پیچیده تر تکامل پیدا کنند).

مشاهدات ساده تجربی حقیقت قانون دوم ترمودینامیک را ثابت می کند. رنگ روی خانه های ورق ورق شده و کنده می شود. گرد و خاک تشکیل می شود. یک خانه در صورت عدم پیشگیری خراب می شود. موجودات زنده ای که می میرند فاسد و تجزیه می شوند. ما نتایج قانون دوم ترمودینامیک را هر روز با چشمان خود می بینیم.

اما تکامل طبیعت گرا نیازمند چیزی بیشتر از فقط یک تغییر در آنتروپی است. چنین فرایندی شبیه یخ زدن آب، یا تشکیل کریستال های نمک یا گرد و غبار موجود در منظومه شمسی نیست. تکامل از یک ماده غیر زنده بر روی زمین مستلزم حرکت مداوم، مقاوم و مستقیم بر ضد نیروی آنتروپی است. این اتفاق می تواند به اشکال ساده با فرایند نسبتا ساده ای در یک سیستم باز مانند زمین رخ دهد. چنین وقایعی که هر دقیقه به طور خاص و مداوم اتفاق می افتد با چگونگی عملکرد این قانون در شرایط دیگر همخوانی ندارد.

دو قانون دیگر ترمودینامیک ربطی به پرسش هایی در مورد آفرینش ندارند. قانون سوم می گوید که اگر دما کامل به صفر برسد آنتروپی هم به صفر می رسد. قانون چهارم که قانون «صفرم» نیز نامیده می شود، چراکه بسیار اساسی است، می گوید اگر دو سیستم با یک سیستم دیگر در تعادل حرارتی باشند (هم دما باشند)، آن گاه هر کدام از این سیستم ها با یکدیگر در تعادل اند.

مشخص است که ساده ترین و منطقی ترین توضیح برای قوانین فیزیک، خلقت است. کتاب مقدس آفرینش جهان توسط خدای یگانه را تایید می کند. پس ما چرا به جای آفرینش گرایی باید به تکامل طبیعت گرا باور داشته باشیم؟ مزامیر فصل 14 آیه 1 به طور خلاصه می گوید: «كسی كه فكر می‌كند خدا نيست، احمق است.»

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

قوانین ترمودینامیک چه هستند و چه مدارکی برای آفرینش گرایی فراهم می کند؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries