settings icon
share icon
سوال

کلید شناخت واقعی خدا چیست؟

جواب


درون همه‌ی ما اشتیاقی شدید وجود دارد در این خصوص که شناخته شویم و دیگران را بشناسیم. مهمتر از آن، تمام مردم مایلند خالق خود را بشناسند حتی اگر ایماندارانی معترف به خدا نیستند. امروزه ما هدف تبلیغهایی قرار گرفته ایم که به طرق مختلف به ما وعده می‌دهند که اشتیاق و هوس شناخته شدن، بیشتر داشتن و بیشتر بودن را برایمان برآورده می‌کنند. اما وعده‌های توخالی که دنیا به ما می‌دهد هرگز ما را راضی نخواهد کرد به آن شکلی که شناخت خدا ما را راضی می‌گرداند عیسی گفت «و این است حیات جاویدان» که تو را، تنها خدای حقیقی، و عیسی مسیح را که فرستاده‌ای بشناسند» (یوحنا 17:‏3).

پس «کلید شناخت حقیقی خدا چیست؟» در وهله‌ی اول، لازم است درک کنیم که انسان، به تنهایی قادر به شناخت خدا نیست، به این علت که در گناه می‌باشد. کتب مقدس این امر را بر ما مکشوف می‌سازد که همه‌ی ما گناهکار هستیم (رومیان ۳) و از معیار قدوسیتی که برای ارتباط با خدا لازم است قاصر هستیم. همچنین به ما گفته شده که مزد گناه مرگ است (رومیان ۶:‏۲۳) و ما بدون خدا تا ابد نابود خواهیم شد مگر آنکه وعده‌ی قربانی عیسی بر روی صلیب را پذیرفته و آن را دریافت کنیم. بنابراین، برای شناخت حقیقی خدا باید نخست او را در زندگی خود بپذیریم. «امّا به همه‌ی کسانی که او را پذیرفتند، این حق را داد که فرزندان خدا شوند، یعنی به هر کس که به نام او ایمان آورْد» (یوحنا ۱:‏۱۲). وقتی پای شناخت خدا به میان می‌آید، هیچ چیز مهمتر از درک این حقیقت نیست. عیسی این امر را واضح گرداند که فقط او راه رسیدن به آسمان و شناخت شخصی از خداست: «من راه و راستی و حیات هستم؛ هیچ کس جز به واسطه‌ی من، نزد پدر نمی‌آید» (یوحنا ۱۴:‏۶).

برای آغاز این سفر هیچ چیزی جز قبول کردن و پذیرفتن وعده‌هایی که در بالا ذکر شد، لازم نداریم. عیسی آمد تا با تقدیم خودش به عنوان قربانی به ما حیات بخشد تا گناهانمان ما را از شناخت خدا بازندارد. به محض دریافت این حقیقت می‌توانیم این سفر شناخت خدا را به صورتی شخصی آغاز نماییم. یکی از لازمه‌های اصلی این سفر درک این موضوع است که کتاب مقدس کلام خداست و مکاشفه‌ی خودش، وعده‌هایش و اراده‌اش می‌باشد. کتاب مقدس ذاتاً نامه‌ی محبت‌آمیزی است که از جانب خدای محبت به ما نوشته شده، کسی که ما را آفرید تا او را صمیمانه بشناسیم. چه چیز برای شناخت خالقمان بهتر از اینکه خود را در کلامش غرق نماییم، کلامی که به همین منظور برایمان مکاشفه نمود؟ و مهم است در کل این سفر که این فرایند را ادامه دهیم. پولس برای تیموتائوس می‌نویسد: «امّا تو در آنچه آموخته و بدان ایمان آورده‌ای پایدار باش، چرا که می‌دانی آنها را از چه کسان فرا گرفته‌ای، و چگونه از کودکی کتب مقدّس را دانسته‌ای که می‌تواند تو را حکمت آموزد برای نجاتی که از راه ایمان به مسیحْ عیسی است. تمامی کتبِ مقدّس الهام خداست و برای تعلیم و تأدیب و اصلاح و تربیت در پارسایی سودمند است، تا مرد خدا به کمال برای هر کارِ نیکو تجهیز گردد.» (دوم تیموتائوس ۳:‏۱۴‏-۱۷).

در آخر باید گفت شناخت حقیقی خدا دربرگیرنده‌ی تعهد ما از اطاعت از آن چیزی است که در کتب مقدس می‌خوانیم. ما آفریده شدیم که کارهای نیکو انجام دهیم (افسسیان ۲:‏۱۰) تا بدین ترتیب عضو نقشه‌ی خدا باشیم، نقشه‌ای که او به واسطه‌ی آن خود را بر جهان آشکار می‌نماید. ما این مسئولیت را داریم که مطابق با همان ایمانی که برای شناخت خدا لازم است زندگی کنیم. ما نور و نمک این زمین هستیم (متی ۵:‏۱۳‏-۱۴) و برای طعم دادن به این دنیا و خدمت به عنوان نوری درخشنده در میان تاریکی طراحی شده‌ایم. ما نه تنها باید کلام خدا بخوانیم و درک کنیم، بلکه باید آن را با اطاعت بکار ببریم و وفادار باقی بمانیم (عبرانیان ۱۲). عیسی خود تاکید نمود بر این موضوع که خدا را با تمام وجودمان محبت نماییم و همسایه‌ی خود را نیز همچون خویشتن محبت کنیم (متی ۲۲). بدون تعهد به خواندن و بکار بستن حقیقت خدا که در کلامش مکشوف شده، این حکم غیر ممکن است.

اینها کلیدهای شناخت حقیقی خداست. البته زندگی ما چیزهای بیشتری را دربر خواهد گرفت نظیر تعهد به دعا، رازگاهان، مشارکت و پرستش. اما اینها تنها در پی یک تصمیم می‌آیند؛ تصمیم برای پذیرفتن عیسی و وعده‌هایش در زندگیمان و پذیرفتن این موضوع که ما به تنهایی نمی‌توانیم خدا را حقیقتاً بشناسیم. پس از این تصمیم، زندگیمان می‌تواند لبریز از خدا شود و می‌توانیم او را صمیمانه و شخصاً بشناسیم.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

کلید شناخت واقعی خدا چیست؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries