settings icon
share icon
سوال

چگونه خدا را بهتر بشناسم؟

جواب


همه انسان ها می دانند خدا وجود دارد. «برای آنان حقیقت وجود خدا کاملاً روشن است، زیرا خدا ایشان را از این حقیقت آگاه ساخته است  انسان از ابتدا، آسمان و زمین و چیزهایی را که خدا آفریده، دیده است و با دیدن آنها می‌تواند به وجود خدا و قدرت ابدی او که نادیدنی هستند پی ببرد. پس وقتی در روز داوری در حضور خدا می‌ایستد، برای بی‌ایمانی خود هیچ عذر و بهانه‌ای ندارد» (رومیان فصل 1 آیه های 19 تا 20). برخی سعی می کنند نیاز به شناخت خدا را انکار کنند؛ ولی بیشتر مردم سعی می کنند شناخت بیشتری از او داشته باشند. مسیحیان علاقه عمیق و شدیدی برای شناخت بهتر خدا دارند (مزامیر فصل 25 آیه 4).

یوحنا فصل سوم درباره مردی حرف میزند که تمایل زیادی برای شناخت بهتر خدا دارد، مردی که از همه بیشتر در امور خدا مطالعه می کرد. او نیقودیموس فریسی و یکی از اعضای شورای یهود بود. او می دانست که مسیح واقعا از طرف خدا آمده است و بسیار کنجکاو بود تا شناخت بیشتری از عیسی مسیح بدست آورد. عیسی مسیح صبورانه به او توضیح داد که چگونه باید دوباره متولد شود (یوحنا فصل 3 آیه های 3 تا 15). نیقودیموس برای شناخت بهتر خدا سراغ بهترین کسی رفته بود که می توانست به او کمک کند - «در مسیح طبیعت و ذات الهی، به طور کامل، در یک بدن انسانی ظاهر شده است» (کولسیان فصل 2 آیه 9). عیسی مسیح به واقع همان کلام خداست که انسان شد (یوحنا فصل 1 آیه 14). عیسی مسیح خدا را از طریق کارها و سخنانش آشکار کرد و به ما شناساند. او حتی می گوید کسی نمی تواند به سوی خدا برود مگر از طریق او (یوحنا فصل 14 آیه 6). اگر در پی شناخت خدا هستید، از عیسی مسیح پیروی کنید.

بنابراین باید از ایمان شروع کنیم. اولین گام در شناخت بهتر خدا شناخت عیسی مسیح یعنی کسی است که از طرف خدا فرستاده شد( یوحنا فصل 6 آیه 38). ما وقتی با قدرت روح القدس دوباره به دنیا می آییم، توانایی شناخت واقعی خدا، شخصیت او و خواست او را پیدا می کنیم. «اما خدا این امور را توسط روح خود بر ما آشکار ساخته است، زیرا روح خدا از عمیق‌ترین اسرار خدا آگاهی دارد و آنها را بر ما آشکار می‌سازد» (اول قرنتیان فصل 2 آیه 10). اما از آن طرف «کسی که روحانی نیست نمی‌تواند افکار و اسرار خدا را که روح‌القدس به ما می‌آموزد، درک کند و بپذیرد. این امور به نظر او پوچ و بی‌معنی می‌آیند، زیرا فقط آنانی که روحانی‌اند می‌توانند مقصود او را درک کنند؛ اما سایرین قادر نیستند این مطالب را بفهمند» (اول قرنتیان فصل 2 آیه 14). تفاوتی بین یک انسان روحانی و یک انسان عادی وجود دارد.

رومیان فصل 10 آیه 17 به ما می گوید، «پس ایمان از شنیدن حاصل می‌شود، از شنیدن مژده در مورد مسیح». خواندن کتاب مقدس مهمترین کار برای شناخت بیشتر خداوند است. ما باید «مانند یک نوزاد، مشتاق شیر خالص روحانی باشید، تا با خوردن آن، در نجاتی که به دست آورده‌اید، رشد نمایید» (اول پطرس فصل 2 آیه های 2 تا 3). شادی و لذت ما باید در خواندن کلام خدا باشد (مزامیر فصل 119 آیه های 16 و 24).

کسانی که در حال شناخت بیشتر خدا هستند همان کسانی هستند که از روح القدس پر شده اند. ایماندارانی که تولد دوباره پیدا می کنند همیشه روح القدس را درون خود دارند، با این حال، افسسیان فصل 5 آیه های 15 تا 21 به ما می گوید که باید همراه روح القدس زندگی کنیم و تابع خواست او باشیم.

دعا نیز بخش مهمی از فرایند شناخت خداست. در دعاها خدا را برای کسی که هست و کارهایی که برای ما انجام داده است ستایش می کنیم. در دعا با او وقت می گذرانیم و معاشرت می کنیم، به قدرت او تکیه می کنیم و به روح القدس اجازه می دهیم «با ناله‌هایی که با کلمات قابل بیان نیست، برای ما دعا ‌کند» (رومیان فصل 8 آیه 26).

به این نکته هم توجه داشته باشید که یک فرد با معاشرت با دیگر ایمانداران نیز می تواند شناخت بهتری از خدا پیدا کند. زندگی مسیحی یک زندگی انفرادی نیست. ما خدا را در صورت بشارت کلام او و مشورت با خداشناسان بهتر خواهیم شناخت. از تعامل با کلیسا بیشترین بهره را ببرید، در کارها مشارکت کنید، گروه های کوچک یادگیری کتاب مقدس تشکیل دهید، همراه با دوستان ایماندار خود عیسی مسیح را بشارت دهید. ما دقیقا مانند کنده ی درختی هستیم که در آتش می سوزد، تا زمانی که در آتش هستیم یعنی با دیگر ایمانداران معاشرت می کنیم نسبت به خداوند شور و اشتیاق داریم اما درست مانند همان کنده اگر از آتش یعنی معاشرت در جمع ایماندران بیرون بیاییم دیگر آن حرارت و اشتیاق برای خداوند را نخواهیم داشت. کنده ی درخت را درون آتش در بین دیگر کنده ها قرار دهید تا دوباره روشن شود و شعله ور گردد.

درک و شناخت بهتر خداوند در این موارد خلاصه می شود: 1) عیسی مسیح را به عنوان نجات دهنده خود بپذیرید. 2) کلام زنده ی خداوند را بخوانید (عبرانیان فصل 4 آیه 12). 3) به طور مستمر از روح القدس پر شوید. 4) از طریق دعا خدا را جستجو کنید. 5) با ایمانداران معاشرت و زندگی کنید (عبرانیان فصل 10 آیه 25).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

چگونه خدا را بهتر بشناسم؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries