settings icon
share icon
سوال

کینیسم چیست؟

جواب


کینیسم یکی از انوع جنبش های مختلف مذهبی است که تبعیض نژادی را ترویج می دهد. کینیسم یک جنش مسیحی است و پیروان آن عمدتا دیدگاه های تاریخی، کالوینیستی، ارتدکس و اصلاح طلبی دارند. تمایل به برخی از عقاید درست به این معنی نیست که کینیست ها در عقیده و عمل درست آیین هستند. در حقیقت، تبعیت آنها از عقاید درست، و دانش گسترده الهیاتی برخی از پیروان کینیسم، این فرقه را خطرناک تر می کند.

دریافت پاسخ های روشن درباره کینیسم کار سختی است برای اینکه این جنبش نسبتا نوپاست و سازمان یافته نیست، و دلیل دیگر این است که کینیست ها علاقه دارند اسرارآمیز باشند. با این وجود، چندین مطلب درباره آنها روشن است، کینیست ها بر خلاف جنبش هویت مسیحی یا ملت آریان، معتقد نیستند که نژادهای غیر سفید نجات پیدا نمی کنند. همچنین بر خلاف آنگلو-اسرائیلی ها باور ندارند که فرزند واقعی اسرائیل بریتانیایی و انگلیسی هستند.

چیزی که کینیست ها را متفاوت می کند این عقیده است که خداوند برای انسان دسته و طبقه تعیین کرده است. آنها معتقدند که خداوند برای گروه های خاصی از انسان ها مرز قرار داده است و آنها باید با حفظ این دسته بندی ها به این مرزها احترام بگذارند. به این معنی که شما می توانید گروه کینیستی سفید پوست و سیاه پوست داشته باشید اما آنها نمی توانند با هم پرستش کنند. آنها معتقدند که همزیستی نژادهای مختلف، غصب حاکمیت خداوند است. برای اینکه خداوند، بر اساس گفته آنها، این تفاوت ها را تعیین کرده است. یک کینیست می گوید، « کلیساهای بزرگ چند نژادی بوی بدی به مشام خدا می رسانند». این عقیده علاوه بر نامهربانی، غیر کتاب مقدسی نیز هست، نژاد پرستی را رواج می دهد و بستر خوبی برای غرور و لگالیسم فراهم می کند.

کینیست ها بر روی تفکیک کلیساها، گروه ها و البته خانواده ها بر اساس نژاد تاکید می کنند. آنها معتقدند که مسیحیان باید همچنان پایبند قوانین عهد قدیم باشند، قوانینی که ازدواج اسرائیلی ها با دیگر قبایل / خانواده ها را ممنوع کرده بود. آنها همچنین می گویند که خداوند نژادها را در برج بابل جدا کرد، بنابراین به هم پیوند دادن آنها بی حرمتی به کار خداوند است. همه این عقاید، علیرغم حمایت های تحقیقاتی ای که در کمپ های کینیستی دارند، از نظر کتاب مقدس کاملا فاقد اعتبارند.

اول از همه برای تشخیص اینکه آیا قانون عهد قدیم در مورد جداسازی نژادی برای عهد جدید نیز به کار می رود یا نه، باید دلیل این تفکیک نژادی را از خودمان بپرسیم. دلیل خدا از تعیین این قانون جلوگیری از نفوذ بت پرستی به جامعه یهودی بود (ملاکی فصل 2 آیه 11، تثنیه فصل 7 آیه 3). در عهد جدید، با معرفی روح القدس ساکن در ایمانداران و دستور بشارت پیام انجیل به غیر یهودیان، شاهد این هستیم که اسرائیل به عنوان قوم برگزیده خدا به همه اقوامی تغییر می کند که کار درست را انجام می دهند و به خدا احترام می گذارند، بنابراین مورد قبول خدا واقع می شوند (اعمال رسولان فصل 10 آیه های 34-35). کینیست ها این مطلب را قبول دارند و می گویند که هر شخصی با هر نژادی می تواند مسیحی شود. اما ازدواج بین نژادی، با وجود اینکه دلیل کتاب مقدسی ندارد، همچنان ممنوع است .

گرچه قوم اسرائیل پس از ایمان آوردن غیریهودیان باز هم قوم برگزیده خدا هستند (رومیان فصل 11 آیه های 11-12) اما قانون موسی که می گوید، «باخارجی های ازدواج نکنید برای اینکه آنها قلب شما را از خدا دور می کنند» (نگاه کنید به تثنیه فصل 7 آیه های 3-4)، دیگر اعتباری ندارد، برای اینکه یک فرد می تواند با یک مسیحی از نژاد دیگر ازدواج کند و با خطر کشیده شدن به سمت خدایان بیگانه مواجه نشود. بنابراین دستور جدید این است که، «با غیرایمانداران ازدواج نکنید، برای اینکه آنها شما را از خدا دور می کنند (نگاه کنید به دوم قرنتیان فصل 6 آیه 14). تفکیک نژادی دیگر لازم نیست، چون کلیسا شامل یهودی و غیر یهودی می شود که برای نجات به عیسی مسیح ایمان آورده اند؛ به عبارت دیگر، همه کسانی که روح القدس را دارند با هم برادر و خواهر هستند و به معنای واقعی یکی می باشند (نگاه کنید به لوقا فصل 8 آیه 21، غلاطیان فصل 3 آیه های 26-29).

در رابطه با کار خداوند در برج بابل که تفکیک نژادی در نظر گرفته شده است باید گفت که کار خداوند در برج بابل (پیدایش فصل 11 آیه های 1-9) تفکیک زبان های آنها بود تا نتوانند با هم کار کنند و به هدف خود علیه خدا برسند؛ این موضوع ربطی به تفکیک نژادی نداشت. مخالفت پولس با پطرس (غلاطیان فصل 2 آیه های 11-14) برای جدا کردن خودش از غیر یهودیان در کلیسا مدرکی برای اثبات این حقیقت است. مثال دیگری که می توان نام برد تعیین تیموتائوس متولد یونان به عنوان کشیش کلیسا توسط پولس بود (دوم تیموتائوس فصل 1 آیه 6). او حتی تیموتائوس را به عنوان «فرزند حقيقی‌ام در ايمان» می خواند (اول تیموتائوس فصل 1 آیه 2). مادر تیموتائوس یهودی و با ایمان بود. آیا مادرش در کلیسای او شرکت نکرد؟ و اگر خدا خواهان تفکیک نژادی بود، چگونه تیموتائوس دورگه یهودی-غیر یهودی می توانست کشیش کلیسا شود؟ و حتی خود پولس چگونه می توانست رسول، بشارت دهنده و معلم غیریهودیان باشد؟ (اول تیموتائوس فصل 2 آیه 7). اگر کینسم واقعیت داشت آیا خداوند غیریهودیان را برای آموزش غیر یهودیان نمی فرستاد؟

به طور خلاصه، کینیسم فقط یک تلاش دیگر برای نجات توسط قانون موسی بود نه نجات از طریق انجیل و بر اساس لطف خداوند. «زيرا من به انجيل عيسی مسيح افتخار می‌كنم چون قدرت خداست برای نجات تمام كسانی كه ايمان بياورند. پيغام انجيل در ابتدا فقط به يهوديان اعلام می‌شد، اما اكنون همه می‌توانند با ايمان آوردن به آن، به حضور خدا راه يابند» (رومیان فصل 1 آیه 16)

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

کینیسم چیست؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries