settings icon
share icon
سوال

آیا یحیی تعمید دهنده همان الیاس نبی بود که در جسم او ظهور کرده بود؟

جواب


عیسی مسیح در متی فصل 11 آیه های 7 تا 14 می گوید: « وقتی شاگردان يحيی رفتند، عيسی دربارهٔ يحيی با مردم سخن گفت و فرمود: «آن مرد كه برای ديدنش به بيابان يهوديه رفته بوديد، كه بود؟ آيا مردی بود سست چون علف، كه از هر وزش بادی می‌لرزيد؟ آيا مردی بود با لباسهای گرانبها؟ كسانی كه لباسهای گرانبها می‌پوشند در قصرها زندگی می‌كنند، نه در بيابان. آيا رفته بوديد پيامبری را ببينيد؟ بلی، به شما می‌گويم كه يحيی از يک پيامبر نيز بزرگتر است. او همان كسی است كه كتاب آسمانی درباره‌اش می‌فرمايد: من رسول خود را پيش از تو می‌فرستم تا راه را برايت باز كند مطمئن باشيد در جهان تا به حال كسی بزرگتر از يحيی نبوده است؛ با وجود اين، كوچكترين شخص در ملكوت خدا از او بزرگتر است. از وقتی كه يحيی به موعظه كردن و غُسل تعميد دادن شروع كرد تا به حال، ملكوت خداوندی رو به گسترش است و مردان زورآور آن را مورد هجوم قرار می‌دهند. تمام نوشته‌های تورات و پيامبران پيش از يحيی، از چيزهايی خبر می‌دادند كه می‌بايست بعداً اتفاق بيفتد. اگر بتوانيد حقيقت را قبول كنيد، بايد بگويم كه يحيی همان الياس نبی است كه كتاب آسمانی می‌گويد می‌بايست بيايد». عیسی مسیح در اینجا از ملاکی فصل 3 آیه 1 نقل قول می کند که در آن پیامبر خدا طبق پیش گویی ها ظهور خواهد کرد. بر اساس ملاکی فصل 4 آیه 5 این پیامبر الیاس نبی است که عیسی مسیح او را یحیی تعمید دهنده معرفی می کند. آیا این مطلب به این معنی است که الیاس نبی در جسم یحیی تعمید دهنده ظهور کرده بود؟ اصلا اینطور نیست.

اول اینکه، شنوندگان اصلی عیسی مسیح در این متن (و خوانندگان اصلی متی) هرگز فرض نمی کردند که کلمات عیسی مسیح به معنی ظهور الیاس در جسم یحیی باشد. الیاس (ایلیا) نمرد بلکه توسط گردباد و سوار بر ارابه آتشین به آسمان برده شد (دوم پادشاهان فصل 2 آیه 11). بحث تجسم (به جسم درآمدن و یا رستاخیز) الیاس این نکته را نادیده گرفته است. اگر چنین بود پیشگویی بازگشت الیاس باید به آمدن واقعی او از آسمان به زمین در نظر گرفته شود.

دوم اینکه، کتاب مقدس در لوقا فصل 1 آیه 17 به روشنی به ما می گوید که یحیی در روح و قدرت الیاس ظاهر شد، نه اینکه او واقعا به طور فیزیکی الیاس بوده باشد. یحیی تعمید دهنده در عهد جدید کسی است که می آید و راه را برای ورود عیسی مسیح آماده می کند، مانند الیاس که این نقش را در عهد قدیم بازی کرد (و شاید در آینده هم این کار را انجام دهد – به مکاشفه فصل 11 توجه کنید).

سوم اینکه، الیاس در رویداد تجلی عیسی مسیح همراه با موسی پس از مرگ یحیی تعمید دهنده ظاهر شدند. اگر الیاس به یحیی تبدیل شده بود این رویداد نمی توانست اتفاق بیفتد (متی فصل 17 آیه های 11 تا 12).

چهارم اینکه، مرقس فصل 6 آیه های 14 تا 16 و فصل 8 آیه 28 نشان می دهد که هم مردم و هم هیرودیس فرق بین یحیی تعمید دهنده و الیاس را تشخیص داند.

در آخر اینکه، سند اثبات این مطلب که یحیی تعمید دهنده الیاس نبوده را خود یحیی فراهم کرده است. در فصل اول کتاب یوحنا، یحیی تعمید دهنده خودش را پیامبر اشعیا فصل 40 آیه 3 می داند نه الیاس ملاکی فصل 3 آیه 1. یحیی تعمید دهنده حتی فراتر رفته و مشخصا الیاس بودن را منکر می شود (یوحنا فصل 1 آیه های 19 تا 23).

یحیی کاری را کرد که الیاس برای آمدن عیسی مسیح باید انجام می داد اما او الیاس نبود. عیسی مسیح یحیی تعمید دهنده را الیاس معرفی می کند، در حالیکه یحیی این را رد می کند. چگونه این دو مطلب با هم جور در می آیند؟ یک عبارت کلیدی در معرفی یحیی تعمید دهنده توسط عیسی مسیح وجود دارد که نباید آن را نادیده گرفت. او گفت، «اگر بخواهید آن را قبول کنید، او الیاس است». به عبارت دیگر، معرفی یحیی تعمید دهنده به عنوان الیاس بر اساس وجود واقعی و فیزیکی او نبود بلکه بر اساس واکنش مردم به نقش او بود. یحیی تعمید دهنده برای کسانی که می خواستند عیسی مسیح را بپذیرند کاربرد الیاس را داشت، چراکه آنها به عیسی مسیح به عنوان خدا ایمان آوردند. یحیی تعمید دهنده برای رهبران دینی که عیسی مسیح را رد کردند چنین نقش و کاربردی نداشت.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

آیا یحیی تعمید دهنده همان الیاس نبی بود که در جسم او ظهور کرده بود؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries