settings icon
share icon
سوال

ضد مسیح اسلامی؟ آیا "ضد مسیح (دجال)" یک مسلمان خواهد بود؟

جواب


در سال های اخیر با افزایش تنش ها در خاورمیانه ، بخصوص با ادعاهای تندروهای شیعه درباره امام دوازدهم، خیلی از مردم این پرسش را مطرح می کنند که چگونه این ادعا به پیش گویی های کتاب مقدس مرتبط است. برای پاسخ به این پرسش، ابتدا باید بدانیم که امام دوازدهم کیست و چه کاری قرار است برای اسلام انجام دهد. قدم بعدی این است که اظهارات مسلمانان شیعه در مورد انتظاراتشان از امام دوازدهم را بررسی کنیم و قدم سوم اینکه، باید به کتاب مقدس رجوع کنیم تا کل این مسئله برای ما روشن شود.

در فرقه شیعه، دوازده امام یا رهبری معنوی وجود دارند که توسط الله تعیین شده اند. این سلسله امامی با علی که پسرعموی محمد بود آغاز می شود. او همچنین ادعای جانشینی محمد پس از مرگ او را نیز دارد. تقریبا در سال 868 بعد از میلاد مسیح، امام دوازدهم، ابوالقاسم محمد (محمد المهدی) فرزند امام یازدهم بدنیا آمد. از آنجاییکه پدر زیر آزار و اذیت شدید قرار داشت، مهدی غیب شد تا در امان باشد. حدود سن شش سالگی، زمانی که پدرش کشته شد، بطور موقت ظاهر شد. اما دوباره از نظرها مخفی شد. گفته می شود که او برای همیشه در غارها مخفی بوده تا در روز قیامت برای ریشه کن کردن ظلم و استبداد بازگردد و صلح و آرامش را به دنیا برگرداند. در اعتقادات فرقه شیعه، او نجات دهنده جهان است. بر اساس گفته یک نویسنده، مهدی ترکیبی از مقام و عظمت موسی، لطف مسیح و صبر ایوب است که در یک فرد کامل جمع شده اند.

پیشگویی ها درباره امام دوازدهم، شباهت چشمگیری به پیشگویی های آخر زمان در کتاب مقدس دارد. بر اساس پیشگویی اسلامی، بازگشت مهدی بعد از تعدادی از رویدادها در مدت سه سال آشوب بزرگ جهانی اتفاق خواهد افتاد و او بر اعراب و تمامی مردم جهان به مدت هفت سال فرمانروایی خواهد کرد. ظهور او با رستاخیز دو فرد، فرد شرور و فرد پارسا، همراه خواهد بود. بر اساس تعلیمات شیعه، رهبری حکومت مهدی توسط عیسی مسیح پذیرفته خواهد شد و دو نسل از خانواده ابراهیم برای همیشه با یکدیگر متحد خواهد شد.

چطور اظهارات مسلمانان شیعه مانند محمود احمدی نژاد، رییس جمهور ایران، به این موضوع ارتباط دارد؟ احمدی نژاد یک فرد کاملا متعهد به مذهب شیعه است و ادعا می کند که شخصا دنیا را برای آمدن مهدی آماده می کند. برای اینکه دنیا شرایط نجات داده شدن را داشته باشد باید در حالت آشوب و استیلا قرار بگیرد، و احمدی نژاد بر این باور است که از طرف الله هدایت شده تا راه را برای بوجود آمدن این موقعیت آماده کند. او بارها بیان کرده که دشمنان اسلام را نابود خواهد کرد. رییس جمهور ایران و کابینه او، ظاهرا قراردادی با مهدی امضا کرده اند و متعهد شده اند که خود را وقف انجام این کار خواهند کرد. در سپتامبر سال 2009 خبرنگار ای بی سی، آن کریو درباره اظهارات آخر زمانی او سوال کرد، و پاسخ احمدی نژاد این بود که، "امام با منطق، فرهنگ و علم خواهد آمد. او خواهد آمد تا دیگر جنگ، دشمنی و نفرتی نباشد. درگیری نباشد. او از همه می خواهد تا بردارانه یکدیگر را دوست بدارند. البته، او همراه با عیسی مسیح باز خواهد گشت. آنها با یکدیگر ظهور خواهند کرد و با یکدیگر همکاری می کنند تا دنیا را از عشق و محبت پر کنند".

رابطه این موارد با ضد مسیح چیست؟ بر اساس دوم تسالونیکیان فصل 2 آیه های 3 تا 4، "مرد جهنمی" در روزهای آخر ظهور خواهد کرد و بر ضد خدا شورش خواهد کرد و خود را بالاتر از خدا قرار خواهد داد. در کتاب دانیال فصل 7، درباره خواب او می خوانیم که چهار جانور، پادشاهی خود را تاسیس کردند و آنها نقش مهمی در پیشگویی های خداوند دارند. چهارمین جانور ( آیه 7 تا 8) بسیار ترسناک و نیرومند است و با سه جانور دیگر فرق می کند. همچنین اینگونه توصیف شده که دارای "شاخ کوچکی" بود که دیگر شاخ ها را از ریشه می کند. این شاخ کوچک اغلب به عنوان ضد مسیح شناخته می شود. آن جانور در آیه 25 اینگونه توصیف شده که، "او بر ضد خدای متعال سخن خواهد گفت و بر برگزيدگان او ظلم خواهد كرد و خواهد كوشيد تمام قوانين و اعياد مذهبی را دگرگون سازد. برگزيدگان خدا به مدت سه سال و نيم در زير سلطه او خواهند بود". در فصل 8 کتاب دانیال، خواب مربوط به قوچ بز، مربوط به پادشاهی است که در روزهای آخر به قدرت می رسد (آیه 23 و 25) ، مردم زیادی را نابود می کند، در مقابل مسیح می ایستد اما این پادشاه شکست خواهد خورد. در دانیال فصل 9 آیه 25 پیشگویی شده که پادشاهی خواهد آمد و با بسیاری از مردم پیمان هفت ساله می بندد و سپس باعث ویرانی و مصیبت خواهد شد. این ضد مسیح چه کسی خواهد بود؟ هیچ کسی بطور حتم نمیداند، اما تئوری های زیادی ارائه شدند، از جمله اینکه ممکن است او یک عرب باشد.

بدون توجه به فرضیه های مختلف، چندین تشابه بین عقیده شیعه و کتاب مقدس وجود دارد که باید به آنها توجه داشته باشیم. اول اینکه، کتاب مقدس می گوید فرمانروایی ضد مسیح بر دنیا هفت سال طول خواهد کشید و اسلام نیز ادعا می کند که امام دوازدهم هفت سال بر دنیا فرمانروایی خواهد کرد. دوم اینکه، مسلمانان سه سال آشوب قبل از ظهور مهدی را پیش بینی می کنند و کتاب مقدس درباره سه سال و نیم دوران آشفتگی صحبت می کند که قبل از ظهور ضدمسیح (ضدمسیح با بی حرمتی به معبد ظهور می کند) اتفاق می افتد. سوم اینکه، ضد مسیح به عنوان یک فریبکار توصیف شده که ادعای برقرای صلح را دارد اما باعث جنگ گسترده ای خواهد شد.پیشگویی درباره امام دوازدهم این است که او با جنگ های بزرگ با دیگر کشورهای دنیا، صلح را ایجاد خواهد کرد.

آیا ضد مسیح یک مسلمان خواهد بود؟ فقط خدا می داند. آیا روابطی بین فرجام شناسی (معاد شناسی) مسیحی و اسلامی وجود دارد؟ بنظر میرسد که روابط مستقیمی وجود داشته باشد، گرچه مانند خواندن داستان یک جنگ بزرگ است، اول از دید یک بازنده که سعی بر حفظ آبرو دارد و سپس از دید یک برنده. تا زمانیکه وقوع این رویدادها را ببینیم باید به گفته اول یوحنا فصل 4 آیه های 1 تا 4 توجه کنیم، "عزيزان من، اگر كسی ادعا كند كه از جانب خدا پيغامی دارد، زود باور نكنيد. نخست، او را بيازماييد تا دريابيد كه آيا پيغام او از جانب خداست يا نه؛ زيرا معلمين و واعظين دروغين، اين روزها همه جا پيدا می‌شوند.برای پی بردن به اين كه پيغام ايشان از جانب روح خداست يا نه، بايد از ايشان بپرسيد كه آيا ايمان دارند كه عيسی مسيح، فرزند خدا واقعاً انسان شد يا نه. اگر ايمان داشته باشند، در اين صورت پيغام ايشان از جانب خداست. در غير اين صورت، آن پيغام از سوی خدا نيست، بلكه از جانب دجّال است، يعنی آن دشمن مسيح، كه شنيده‌ايد بزودی می‌آيد، و دشمنی او با مسيح از هم اكنون در جهان آشكار است. فرزندان عزيزم، شما از آنِ خدا هستيد و بر مخالفين مسيح غلبه يافته‌ايد، زيرا در وجود شما كسی زندگی می‌كند كه از هر دشمن مسيح در اين دنيای گناه‌آلود، قویتر است".

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

ضد مسیح اسلامی؟ آیا "ضد مسیح (دجال)" یک مسلمان خواهد بود؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries