settings icon
share icon
سوال

آیا سقط جنین، قتل به حساب می آید؟

جواب


موضوع سقط جنین شاید یکی از مهمترین و بحث برانگیز ترین موضوعات زمان ما باشد. کسانی که به سقط جنین کمک کرده اند و یا فرزند خودشان را سقط کرده اند، باید شهامت رویارویی با پاسخ این سوال را داشته باشند. کتاب مقدس به روشنی می گوید، قتل اشتباه است (خروج فصل 20 آیه 13). با این حال، در برخی از موارد، کشتن را ممنوع نکرده است. از سربازانی که از کشور خود دفاع می کنند، انتظار می رود سربازان طرف مقابل خود را بکشند (یوشع فصل 11 آیه 20) ، این قتل نیست. کشتن حیوانات هم برای غذا یا قربانی قتل نیست (خروج فصل 24 آیه 5، پیدایش فصل 9 آیه های 3 تا 4).

قتل به معنی کشتن یک شخص به صورت غیرقانونی و با قصد قبلی می باشد. قتل یعنی اینکه انسان یک نفر دیگر را به دلایل شخصی (نه ملی) بکشد. کتاب مقدس، قتل را همواره محکوم کرده است و آن را از ویژگی های یک جامعه پلید می داند (تثنیه فصل 5 آیه 17، اشعیا فصل 1 آیه 21، هوشع فصل 4 آیه 2، متی فصل 5 آیه 21). برای تشخیص اینکه سقط جنین، قتل به حساب می آید یا نه! باید دو مورد را در نظر بگیریم: اول اینکه آیا نطفه داخل رحم به انسان تبدیل شده است یا نه. دوم اینکه، اگر نطفه یک انسان است، آیا بر اساس قوانین آن کشور قتل حساب می شود یا نه. اگر قتل به کشتن غیرقانونی گفته می شود، پس کشتن قانونی، قتل نیست.

یکی از دلایل غیرقانونی بودن قتل در بسیاری از کشورها این است که تصمیم گیری یک فرد برای سرنوشت یک شخص دیگر کاری غیر اخلاقی است. بر اساس قوانین عهد قدیم، مجازات قتل تا زمانی که چندین شاهد وجود نداشت، مرگ نبود: «هر كس شخصی را بكشد، به موجب شهادت چند شاهد، قاتل شناخته می‌شود و بايد كشته شود. هيچكس صرفاً به شهادت يک نفر نبايد كشته شود» (اعداد فصل 35 آیه 30). سربازان در جنگ به دلایل شخصی کسی را نمی کشند، بلکه برای دفاع از منافع ملی (اگر برای یک دفاع از منافع یک کشور شرافتمند باشد) این کار را می کنند تا از شهروندان بی گناه در برابر تهدید دفاع کنند. اما سقط جنین فرق می کند. سقط جنین انتخاب یک طرفه مادر است. کشتن یک جنین بی گناه غیر اخلاقی است و باید در همه جوامع به عنوان قتل در نظر گرفته شود، مگر اینکه جنین هنوز به انسان تبدیل نشده باشد. اگر جنین فقط توده ای از بافت های غیرجاندار باشد، از بین بردن آن قتل به حساب نمی آید.

آیا جنین، یک انسان است؟ یا چیز دیگری است؟ از نظر زیست شناختی، زندگی انسان از لقاح نطفه آغاز می شود. وقتی تخم مادر با اسپرم پدر ترکیب می شوند، رشته جدید و منحصر به فردی از دن ان ای به وجود می آید. دی ان ای به اطلاعات رمزی ساختار یک انسان جدید گفته می شود که طرح کلی رشد و توسعه او را ارائه می دهد. سلول لقاح شده (زیگوت) مانند مادر، یک انسان است. تفاوت بین یک جنین با ما فقط سن، مکان زندگی و میزان استقلال است. وقتی یک مادر مراحل توسعه یک جنین را از بین می برد، در واقع یک زندگی را از بین برده است.

کتاب مقدس به وضوح می گوید لقاح آغاز یک زندگی جدید است. سلیمان گفت، « چون من از شکم مادر نذيره بوده و وقف خدا شده‌ام» (داوران فصل 16 آیه 17). او خودش را حتی زمانیکه در شکم مادرش بوده است نذیره و کسی می خواند که سرنوشتش مشخص شده است. داوود می گوید: «تو مرا در رحم مادرم نقش بستی و مرا بوجود آوردی» (مزامیر فصل 139 آیه 13). در اینجا هم می بینیم که داوود به خودش به عنوان یک انسان جاندار اشاره می کند که در رحم مادر قرار دارد. سپس می گوید: «بلی، حتی پيش از آنكه من بوجود بيايم تو مرا ديده بودی. پيش از آنكه روزهای زندگی من آغاز شود، تو همهٔ آنها را در دفتر خود ثبت كرده بودی» (مزامیر فصل 139 آیه 16). داوود می گوید که خداوند تمامی روزهای زندگی او را از زمانی که هنوز در رحم مادر بود، برنامه ریزی کرده است. این مطلب هم مدرکی برای اثبات آغاز زندگی انسان از تشکیل نطفه می باشد، نه از زمان تولد او. در جای دیگری می بینیم که خداوند برای ارمیا قبل از تولد برنامه داشته است: «پيش از آنكه در رحم مادرت شكل بگيری تو را انتخاب كردم. پيش از اينكه چشم به جهان بگشايی، تو را برگزيدم و تعيين كردم تا در ميان مردم جهان پيام‌آور من باشی» (ارمیا فصل 1 آیه 5).

جنین از نظر کتاب مقدس یعنی انسانی که هنوز به دنیا نیامده است، یعنی موجود زنده ای که خداوند از لحظه لقاح در حال شکل دادن او می باشد. حقیقت این است، مهم نیست که نظر علم حقوقی بشر، جامعه یا سیاست به سقط جنین چیست. قانون خداوند در اولویت قرار دارد. مادری که سقط جنین می کند، به صورت یک طرفه تصمیم گرفته است یک زندگی دیگر را پایان دهد – تصمیم یک جانبه برای پایان دادن به زندگی یک شخص دیگر همیشه قتل به حساب می آید.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

آیا سقط جنین، قتل به حساب می آید؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries