settings icon
share icon
سوال

آهن، آهن را می تراشد یعنی چه؟

جواب


عبارت «آهن، آهن را می تراشد» در امثال فصل 27 آیه 17 آمده است: «همانطور كه آهن، آهن را می‌تراشد، دوست نيز شخصيت دوستش را اصلاح می‌كند». فایده مالیدن دو تیغه آهنی به هم این است که یکدیگر را تیز می کنند و چاقویی می سازند که به خوبی کار خود را انجام خواهد داد. کلام خدا نیز مانند شمشیر دو لبه است (عبرانیان فصل 4 آیه 12). ما باید در معاشرت ها، گفتگوها و دیگر تعاملات یکدیگر را تیز کنیم.

کتاب امثال یادآوری می کند که ما باید با هم معاشرت داشته باشیم. انسان خلق نشده تا تنها باشد، حتی قبل از اینکه از بهشت رانده شود (پیدایش فصل 2 آیه 18). انسان سقوط کرده نیاز به معاشرت و دعا با دیگر ایمانداران دارد. این موضوع توسط قدیسان دوران اولیه کلیسا درک شده بود (اعمال رسولان فصل 2 آیه های 42 تا 47)، آنها خودشان را به تعلیم، معاشرت و دعا اختصاص داده بودند و از هر موقعیتی برای تیز کردن (منظور شکل دادن و اصلاح کردن) یکدیگر استفاده می کردند. در نتیجه وقتی با هم ملاقات می کردند در دل آنها ترسی از روی احترام نسبت به خدا ایجاد شده بود و خدا را به خاطر آنچه یافته بودند شکرگزاری می کردند.

دو نکته درباره مَثَل بالا وجود دارد. نکته اول، معاشرت دو نفر با هم در نام خدا همیشه دربردارنده برکت خواهد بود. این همان لطفی است که خداوند قول آن را داده که هرگاه دو نفر یا بیشتر در نام او با هم جمع شوند او در بین آنها خواهد بود (متی فصل 18 آیه 20). چنین مفهومی را در ملاکی فصل 3 آیه 16 هم می توان دید که می گوید کسانی که ترس خدا را در دل دارند و با هم گفتگو می کنند، خدا به سخنانشان گوش می دهد. وقتی در معاشرت های مسیحی یکدیگر را به اصطلاح تراش می دهیم و تیز می کنیم، خداوند از بهشت به ما گوش می دهد و خشنود می گردد. حتی یک کلمه هم که برای جلال و شکوه او گفته می شود از نظر او مخفی نخواهد بود.

عطر اتحاد الهی بین داوود و یوناتان (پسر شائول) به خوبی احساس می شود. وقتی شائول در تعقیب داوود بود، یوناتان نزد داوود رفت و با قدرت خداوند به او دلگرمی داد (اول سموئیل فصل 23 آیه 16) ، این موضوع ما را به سمت نکته دوم هدایت می کند. آهن، آهن را می تراشد فرصتی است که قانون مسیح را اجرا کنیم. پولس می گوید که ما باید بار و مشکلات روزانه یکدیگر را به دوش بکشیم، برای گناهان خود سوگواری کنیم، به بهترین شکل توبه کنیم و از غلبه بر گناه شاد شویم. این مانند همان قانون خداوند است که در یعقوب فصل 2 آیه 8 عنوان شده است، ما تشویق شده ایم که یکدیگر را دوست داشته باشیم.

چاقوی کُند همچنان چاقو است اما کارایی و فایده کمتری دارد. پس بیایید تا وقت بیشتر با هم بگذرانیم، یکدیگر را تشویق کنیم، به هم دلگرمی بدهیم، کلام خدا را با هم مطالعه کنیم، و برای نیازهای کلیسای خود دعا کنیم، این همان زمانی خواهد بود که هر یک از ما در خدمات خود به خداوند تیزتر خواهیم شد. متاسفانه در کلیسای امروزی بیشتر برای غذا و سرگرمی دور هم جمع می شویم، نه برای تراشیدن و تیز کردن یکدیگر با کلام خدا.

در آخر اینکه، وقتی یک چاقو تیز می شود می درخشد، برای اینکه کندی های روی آن زدوده شده اند. به همین شکل، ما هم اگر کارهای گفته شده را انجام بدهیم، از نظر خداوند خواهیم درخشید،«چه خوشايند و چه دلپسند است كه قوم خدا به يكدلی با هم زندگی كنند» (مزامیر فصل 133 آیه 1). پس همانطور که نویسنده عبرانیان گفت، «حال، به پاس آن همه لطفی كه خدا در حق ما كرده است، بياييد يكديگر را به محبت كردن و به انجام اعمال نيک تشويق و ترغيب نماييم. و نيز چنانكه برخی را عادت است، از حضور در مجالس عبادت كليسايی غافل نشويد، بلكه يكديگر را تشويق كنيد، بخصوص در اين روزها كه بازگشت مسيح نزديک می‌شود» (عبرانیان فصل 10 آیه های 24 تا 25).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

آهن، آهن را می تراشد یعنی چه؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries