settings icon
share icon
سوال

من در گذشته از طرف کلیسا آسیب دیده و آزرده شده ام. چگونه بر این حس غلبه کنم و دوباره برای پیوستن به کلیسا اشتیاق پیدا کنم؟

جواب


آسیب و آزار از طرف کلیسا، «قاتل خاموش» نامیده می شود. این مطلب به این معنی نیست که کلمات یا کارهایی که شما را آزرده اند خیلی زشت و عمومی نیستند. بلکه به این دلیل «قاتل خاموش» خوانده می شود که تاثیرات عمیقی بر ذهن، قلب و روح فرد آسیب دیده می گذارد. اگر درمان نشود، می تواند آینده، سعادت و سلامتی شما را به خطر بیندازد. این آسیب ها بر روی روند کاری و بشارتی کلیسا نیز تاثیر می گذراد و حتی باعث می شود که بعضی از کلیساها هرگز به حالت عادی و قبلی خود بازنگردند. رفتاری که ما را آزرده کرده است، تفاوت زیادی با آزردگی های خانوادگی و کاری ندارد. تنها تفاوت این است که ما از ایماندران انتظار بیشتری داریم. کلیسا جایی است که هر کسی باید در آن احساس امنیت، پذیرفته شدن، بخشیده شدن داشته باشد و از هر درد، جنگ و نفرتی به دور باشد.

این موضوع در برخی از کلیساها بیشتر دیده می شود. سلامت روحانی اعضای یک کلیسا و قدرت رهبری آن، مشخص کننده میزان رفتارهای تفرقه انگیز و قدرت تاثیر آنها است. وقتی این رفتارها از کنترل خارج می شوند پایه های زندگی روحانی آن مجموعه متزلزل شده و فرو می ریزد.

در این شرایط باید تمرکز خود را از روی اعضا و حتی خود کلیسا، به ریشه دردها و آشفتگی ها قرار دهیم و صادقانه دلیل احساس خود را تشخیص دهیم. اگر شما مانند اکثریت هستید احتمال دارد که به این موارد دچار شوید: خشم، غم، ناامیدی، طردشدگی، رنجش، حسادت، حساسیت، ترس، آشوب، غرور، شرم، خجالت یا زیان. ریشه رنجش را پیدا کنید نه حرف یا عمل فردی که شما را رنجانده است. چه چیزی واقعا باعث رنجش شما شده است؟ سپس کلام خدا را در کتاب مقدس جستجو کنید. از راهنمای کتاب مقدس استفاده کنید و هر یک از کلمات مطلب مورد نظر را مطالعه کنید، در مورد آن تفکر کنید، دعا کنید و آن آیه را به کار ببرید. به عنوان مثال، ممکن است در صورت طرد شدن احساس عصبانیت به شما دست دهد. اما کتاب مقدس درباره طرد شدن چه می گوید؟ «شما را هرگز تنها نخواهم گذاشت و ترک نخواهم كرد» (عبرانیان فصل 13 آیه 5)، «ای قوم من، شما را هميشه دوست داشته‌ام؛ با مهر و محبت عميقی شما را به سوی خود كشيده‌ام» (ارمیا فصل 31 آیه 3)، «مطمئن باشيد هر جا كه برويد، حتی دورترين نقطه دنيا باشد، من هميشه همراه شما هستم!» (متی فصل 28 آیه 20).

وقتی ریشه اصلی درد و رنجش خود را پیدا کردید، یقین داشته باشید که خداوند با مرهم حکمت، همدردی و عشق آن را شفا می دهد. اگر از او کمک بخواهید، تمرکزتان از روی دیگران و اعمال آنها بر روی خداوند قرار داده می شود. کارهایی که باعث رنجش شما می شدند دیگر در شما اثری نخواهند داشت. ممکن است واقعا آزرده خاطر شده باشید و آسیب دیده باشید. آن احساسات، محصولات فرعی حقایق عمیق تر و مهمتری می باشند که تاثیر منفی بر روی عشق شما به خداوند، کلیسای و هدف او برای زندگی شما گذاشته است. اگر توجهی به این احساسات نشود، شما را به سمت ریشه تلخی ها خواهد کشاند که در نهایت بر روی تمامی روح و روان شما تاثیر منفی گذاشته و شما را از «زندگی به فراوانی در مسیح» محروم می سازند (یوحنا فصل 10 آیه 10). شما هرگز نمی خواهید این اتفاق در زندگی برای شما بیفتد.

چگونه تجربیات دردناک را از آسیب رساندن به روح خود دور کنیم؟ کتاب حکمت و خرد می گوید: «مواظب افكارت باش، زيرا زندگی انسان از افكارش شكل می‌گيرد» (امثال فصل 4 آیه 23). ما با انتخاب محتاطانه افکار، احساسات، نگرش و رفتارهای خود از قلبمان محافظت می کنیم. از قلب خود با گذشتن از آن اتفاق و ضعف های آن کلیسا و عدم تمرکز بر روی کسانی که شما را رنجانده اند، محافظت کنید. گذشتن از تلخی ها تواضع می خواهد، «خدا به شخص فروتن قوت می‌بخشد، اما با شخص متكبر و مغرور مخالفت می‌كند» (یعقوب فصل 4 آیه 6، امثال فصل 3 آیه 34). این کار مستلزم بخشیدن (متی فصل 18 آیه 22، مرقس فصل 11 آیه 27، افسسیان فصل 4 آیه 32، کولسیان فصل 3 آیه 13) بدون کینه ورزی است (رومیان فصل 12 آیه 19). در اکثر مواقع، قدرت روح القدس در شما و به وسیله شما وارد عمل می شود (افسسیان فصل 3 آیه 16).

خداوند را به خاطر رفتار فرزندانش با شما، سرزنش نکنید. کلیسا را هم به این دلیل ترک نکنید. در اکثر کلیساها تعداد افراد باایمان، مهربان و بخشنده بیشتر است. آنها را پیدا کنید. با آنها وقت بگذرانید. اگر نمی توانید چنین افرادی را پیدا کنید کلیسای خود را عوض کنید (حتی در سخت ترین شرایط کلیسا نیز پیدا کردن چنین افرادی امکان پذیر است). کلیسا ایده و نقشه خداوند است و توسط خودش محافظت می شود، حتی بعضی وقتها خود او نیز از کلیسا آزرده می شود (به مکاشفه فصل 2 تا 3 نگاه کنید).

شما در جستجوی التیام دردهای خود از طرف خداوند می باشید، پس امید دارید. حال حق انتخاب برای انجام کار درست و تمرکز بر روی کسی که زندگی شما را بسیار بیشتر از میزان رنجی که دیده اید تغییر خواهد داد، با شماست. عیسی مسیح به ما قول داد: «ای تمام كسانی كه زير يوغ سنگين زحمت می‌كشيد، نزد من آييد و من به شما آرامش خواهم داد. ‏يوغ مرا به دوش بكشيد و بگذاريد من شما را تعليم دهم، چون من مهربان و فروتن هستم، و به جانهای شما راحتی خواهم بخشيد. زيرا باری كه من بر دوش شما می‌گذارم، سبک است» (متی فصل 11 آیه های 28 تا 30).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

من در گذشته از طرف کلیسا آسیب دیده و آزرده شده ام. چگونه بر این حس غلبه کنم و دوباره برای پیوستن به کلیسا اشتیاق پیدا کنم؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries