settings icon
share icon
سوال

طبیعت (ذات) انسان چیست؟ کتاب مقدس درباره طبیعت انسان چه می گوید؟

جواب


طبیعت انسان چیزی است که ما را مشخصا انسان می کند. فرق طبیعت انسان با دیگر مخلوقات این است که ما قدر تفکر و احساس داریم. یکی از مهمترین تفاوت ها بین انسان و دیگر موجودات قدرت استدلال و عقل انسان است. هیچ موجود دیگری غیر از انسان این توانایی را ندارد و جای تردید نیست که این ویژگی منحصربفرد هدیه خداوند به انسان است. عقل ما را قادر می سازد تا درباره طبیعت خود و ذات خدا فکر کنیم و خواست خدا برای خلقتش را بشناسیم. مخلوق دیگری غیر از انسان وجود ندارد که قدرت استدلال و تعقل داشته باشد.

کتاب مقدس می گوید که خداوند انسان را به شکل خود آفرید. یعنی او ما را قادر ساخته تا درکی از او و طراحی بسیار عظیم و پیچیده او داشته باشیم. طبیعت انسانی ما مقداری از ویژگی های خداوند هرچند محدود را منعکس می کند. ما دوست داریم و عشق می ورزیم برای اینکه به شکل خالقی هستیم که محبت است (اول یوحنا فصل 4 آیه 16). ما به شکل او آفریده شده ایم پس می توانیم بامحبت، وفادار، صادق، مهربان، صبور و عادل باشیم. این ویژگی ها در وجود ما به دلیل گناه ذاتی از شکل واقعی خود درآمده اند.

در واقع، طبیعت انسان بدلیل نوع آفرینش خداوند، کامل بود. کتاب مقدس به ما می گوید انسان بسیارعالی توسط خداوند آفریده شد (پیدایش فصل 1 آیه 31) ، اما این خوبی توسط گناه آدم و حوا ضایع شد. در نتیجه تمام نژاد بشر قربانی این طبیعت گناه آلود شد. خبر خوب این است که به محض ایمان آوردن به عیسی مسیح، طبیعت جدیدی دریافت خواهیم کرد. دوم قرنتیان فصل 5 آیه 17 می گوید، «كسی كه از آنِ مسيح می‌گردد، تبديل به شخص جديدی می‌شود. او ديگر آن انسان قبلی نيست؛ او زندگی كاملاً تازه‌ای را آغاز كرده است». تطهیر فرایندی است که خداوند در آن طبیعت جدید ما را می سازد و به ما این توانایی را می دهد تا با گذشت زمان دارای پاکی و قداست بیشتری شویم. این یک فرایند پیوسته است که پیروزی ها و شکست های فراوانی دربردارد. در این فرایند با ذات و جسم کهنه خود مبارزه می کنیم چراکه هنوز در وجود ما هستند (دوم قرنتیان فصل 5 آیه 4). زمانی طبیعت و ذات جدید ما می تواند آزادانه و بدون محدودیت زندگی کند که در آسمان نزد خداوند باشیم تا بتوانیم تا ابد به شکل خالق خود زندگی کنیم.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

طبیعت (ذات) انسان چیست؟ کتاب مقدس درباره طبیعت انسان چه می گوید؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries