settings icon
share icon
سوال

کتاب مقدس چه قدمتی دارد؟

جواب


کتاب مقدس توسط تقریبا 40 نویسنده مختلف در یک دوره زمانی 1500 ساله نوشته شده است، بنابراین پاسخ این پرسش که «کتاب مقدس چه قدمتی دارد؟» را نمی توان با یک عدد داد. اولین کتاب آن، احتمالا پیدایش یا ایوب، باید حدود 1400 سال پیش از میلاد مسیح نوشته شده باشد. آخرین کتاب نوشته شده کتاب مقدس، احتمالا مکاشفه، باید حدود سال 90 میلادی تکمیل شده باشد. بنابراین اگر بخواهیم بر اساس زمان آغاز نوشتن کتاب مقدس پاسخ این پرسش را بدهیم می توانیم گفت که کتاب مقدس بیش از 3400 سال قدمت دارد. اما اگر بخواهیم بر اساس زمان تکمیل شدن آن پاسخ بدهیم می توانیم بگوییم که 1900 سال قدمت دارد.

اکثر محققان محافظه کار کتاب مقدس بر این باور هستندکه اولین کتاب، پیدایش یا ایوب بوده و احتمالا توسط موسی و باز هم احتمالا در مدت زمان 40 سال سرگردانی قوم اسرائیل در بیابان پس از خروج از مصر و قبل از مرگ موسی نوشته شده است. بر این اساس زمان نوشتن بین سال 1450 ق.م تا 1400 ق.م بوده است.

همچنین اکثر محققان محافظه کار کتاب مقدس معتقدند کتاب مکاشفه آخرین کتاب است که توسط یوحنای رسول در بین سال های 90 تا 95 میلادی در زمان تبعیدش به جزیره پاتموس نوشته شد. این امکان وجود دارد که یوحنا کتاب های اول، دوم و سوم یوحنا و حتی انجیل یوحنا را بعد از کتاب مکاشفه نوشته باشد. اما اتفاق آراء بر این است که مکاشفه آخرین نوشته های یوحنا بوده است.

کتاب مقدس براستی شگفت انگیز است. این کتاب با 1900 تا 3400 سال قدمت، انسان ها و فرهنگ ها بسیار زیادی را تحت تاثیر خود قرار داده است. حتی باوجود اینکه به روزگار باستان باز میگردد، پیام آن امروز هم کاملا درست و کاربردی است. کتاب مقدس تنها به این دلیل توانسته این مدت طولانی بدون خطا و تناقض وجود داشته باشد که کلام الهام شده خداوند است.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

کتاب مقدس چه قدمتی دارد؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries