settings icon
share icon
سوال

هوشیعانا به چه معناست؟

جواب


هوشیعانا کلمه ای است که در برخی از آوازهای ستایشی از آن استفاده می شود، مخصوصا در روز یکشنبه نخل. این کلمه ریشه عبری دارد و بخشی از آوازی بود که مردم هنگام ورود عیسی مسیح به اورشلیم سر دادند: «خوش آمدی (هوشیعانا)، ای پسر داوود پادشاه! متبارک باد (هوشیعانا) كسی كه به نام خداوند می‌آيد. خدای بزرگ او را متبارک سازد» (متی فصل 21 آیه 9).

هوشیعانا در اغلب موارد مانند هللویا بیان کننده ستایش و پرستش است، اما در حقیقت درخواست و تمنا برای نجات است. ریشه عبری کلمات را می توان در مزامیر فصل 118 آیه 25 دید که می گوید، « خداوندا، تمنا می‌كنيم ما را نجات دهی و كامياب سازی! » کلمه های عبری یاشا (نجات دادن) و آنا (التماس و تمنا) با هم ترکیب شده و هوشیعانا را تشکیل داده اند. بنابراین معنای واقعی این عبارت «التماس می کنم / خواهش می کنم من را نجات بده!» است.

مردم با دیدن ورود عیسی مسیح به اورشلیم در حالی که سوار بر الاغ بود به درستی فریاد «هوشیعانا!» سر دادند. آنها مسیح بودن عیسی مسیح را با خطاب کردن او با نام «پسر داوود» تصدیق کردند. هوشیعانای آنها فریاد برای نجات و تصدیق توانایی مسیح در نجات دادن بود.

در جایی دیگر، کودکان با دیدن عیسی مسیح در معبد این آواز را سر دادند که «هوشیعانا ای پسر داوود!» (متی فصل 21 آیه 15). کاهنان اعظم و معلمان شریعت ناراحت شدند، « از این رو به خشم آمده، به عيسی گفتند: «نمی‌شنوی اين بچه‌ها چه می‌گويند؟» عيسی جواب داد: «چرا، می‌شنوم! مگر شما هرگز كتاب آسمانی را نمی‌خوانيد؟ در آنجا نوشته شده كه حتی بچه‌های كوچک او را حمد و ثنا خواهند گفت!» (متی فصل 21 آیه 16). مردم با گفتن «هوشیعانا!» فریاد نجات سر می دادند یعنی کاری که عیسی مسیح مخصوصا برای تحقق آن آمده بود. عیسی مسیح یک هفته پس از آن به صلیب کشیده شد.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

هوشیعانا به چه معناست؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries