settings icon
share icon
سوال

«آسمان از شكوه و عظمت خدا حكايت می‌كند» به چه معناست؟

جواب


مزامیر فصل 19 آیه 1 می گوید، «آسمان از شكوه و عظمت خدا حكايت می‌كند و صنعت دستهای او را نشان می‌دهد.» این آیه یکی از واضح ترین اظهارات کتاب مقدس است که طبیعت را نشانی از جلال و بزرگی خدا می داند. این آیه از نظر گرامری زمان حال می باشد، به این شکل که آسمان ها در حال بازگوکردن بزرگی خداوند (در حال حاضر و همیشه) هستند. در واقع یک نمایش پیوسته و همیشگی است. آنچه در طبیعت می بینیم به طور پیوسته وجود خدا را به ما ثابت می کنند و به می گویند که چه آفریننده ی شگفت انگیزی داریم.

یکی از قوی ترین مباحث در اثبات وجود خدا بحث حکمت غایی (پایان شناسی) یا «برهان نظم» است. این روش می گوید که مشاهدات ما از طبیعت، خبر از یک خلقت هوشمندانه و سنجیده می دهد نه تصادف و شانس. انتقال اطلاعات بخش کلیدی این بحث است. اطلاعات همیشه محصول هوش در نظر گرفته شده است. برخی از طراحی ها پیچیده اما تصادفی هستند. برخی دیگر مشخص هستند اما اطلاعاتی دربر ندارد. اما هر زمانی که نظم پیچیده و خاصی را می بینیم که نشان دهنده اطلاعات است، به این نتیجه می رسیم که آن پدیده کار ذهن بوده نه تصادف محض.

مزامیر فصل 19 آیه 1 این مفهوم را به کتاب مقدس متصل می کند. هرچه بیشتر درباره جهان هستی یاد بگیریم، آثار بیشتری از وجود خدا می بینیم. نظریه «بیگ بنگ» یکی از جدیدترین مثال ها در این مورد است. دانشمندان و خداناباوران، قبل از این نظریه، تصور می کردند که جهان ابدی و ازلی بود. ترکیب نظریه های اینشتین و پیشرفت های علم فیزیک ثابت می کنند که جهان «آغاز» داشته است. این نظریه در ابتدا از طرف دانشمندان رد شد برای اینکه آن را خداشناسی می دانستند نه علم. اما با گذشت زمان دیگر نتوانستند آن را انکار کنند. این حقیقت که جهان «آغاز» شده است را می توانیم به راحتی با مشاهده آسمان ها دریابیم – دقیقا مانند آنچه مزامیر فصل 19 آیه 1 می گوید.

رومیان فصل 1 نیز به این مفهوم ارتباط دارد. خداوند به اندازه کافی خودش را در طبیعت آشکار کرده است بنابراین انسان برای انکار او بهانه ای ندارد.«انسان از ابتدا، آسمان و زمين و چيزهايی را كه خدا آفريده، ديده است و با ديدن آنها می‌تواند به وجود خدا و قدرت ابدی او كه ناديدنی هستند پی ببرد. پس وقتی در روز داوری در حضور خدا می‌ايستد، برای بی‌ايمانی خود هيچ عذر و بهانه‌ای ندارد» (رومیان فصل 1 آیه 20). آسمان از شكوه و عظمت خدا حكايت می‌كند

«آسمان از شكوه و عظمت خدا حكايت می‌كند» بنابراین می توانیم با اطمینان از علم برای کشف بیشتر آن استفاده کنیم. هرچه بیشتر درباره دنیای اطراف خود بدانیم، خدا را بیشتر جلال می دهیم. هرچه بیشتر کشف کنیم به مدارک بیشتری درباره مسئولیت او در قبال طبیعت و قوانین آن دست پیدا می کنیم. یک انسان برای برقراری یک رابطه مناسب با خدا به کتاب مقدس و ایمان به عیسی مسیح نیاز دارد. با همه اینها، تنها کاری که انسان برای اثبات وجود خدا باید انجام دهد این است که صادقانه به دنیای اطراف خود نگاه کند.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

«آسمان از شكوه و عظمت خدا حكايت می‌كند» به چه معناست؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries