settings icon
share icon
سوال

تاج های آسمانی ای (بهشتی) که ایمانداران در بهشت دریافت می کنند چه هستند؟

جواب


در عهد جدید از پنج تاج بهشتی صحبت شده که به ایماندران داده خواهد شد. این تاج ها شامل تاج جاودانی، تاج شادی، تاج عدالت و درستی، تاج شکوه و جلال، و تاج حیات هستند. تاج ترجمه واژه یونانی «استفانوس» ( ریشه نام استفان، اولین شهید مسیحیت) است و به معنی «نشان وفاداری، جایزه در بازی های همگانی، مدال افتخار» می باشد. از تاج در بازی های یونان باستان استفاده می شد و به شکل حلقه ای از برگ بر روی سر برنده به عنوان پاداش مسابقات گذاشته می شد. این نشان ورزشی به شکل مجازی در عهد جدید به عنوان پاداش های بهشتی در نظر گرفته می شود که خداوند قول داده به ایمانداران اعطا کند. اول قرنتیان فصل 9 آیه های 24 تا 25 بهترین توضیح را در مورد این پاداش های آسمانی می دهد.

1. تاج جاودانی – اول قرنتیان فصل 9 آیه های 24 تا 25، «در يک مسابقهٔ دو، همه می‌دوند اما فقط يک نفر جايزه را می‌برد. پس شما نيز طوری بدويد تا مسابقه را ببريد. يک ورزشكار برای كسب موفقيت در مسابقات از چيزهای بسياری چشم‌پوشی می‌كند و تمرينهای سختی انجام می‌دهد. او برای به دست آوردن جايزه‌ای فانی، چنين زحماتی را متحمل می‌شود، ولی ما برای پاداش آسمانی كوشش می‌كنيم، كه هرگز از بين نخواهد رفت». همه چیزهای زمینی فاسد می شوند، نابود خواهند شد و جاودانی نیستند. عیسی مسیح از ما می خواهد تا ثروت خود را بر روی زمین ذخیره نکنیم، «ثروت خود را بر روی اين زمين نيندوزيد زيرا ممكن است بيد يا زنگ به آن آسيب رساند و يا دزد آن را بربايد» (متی فصل 6 آیه 19). این گفته شبیه سخن پولس درباره حلقه برگ هایی است که به ورزشکاران داده می شود و خیلی زود خشک شده و تکه تکه می شوند. اما تاج های آسمانی اینگونه نیستند « خدا نيز برای شما ميراثی به دور از فساد و آلودگی و تباهی در آسمان نگاه داشته است، يعنی حيات جاويد را » (اول پطرس فصل 1 آیه های 3 تا 5).

2. تاج شادی – (اول تسالونیکیان فصل 2 آیه 19) «زيرا اميد و شادی و افتخار ما در زندگی، فقط شما هستيد. بلی، اين شما هستيد كه به هنگام بازگشت مسيح، در حضور او باعث خوشحالی ما خواهيد شد ». پولس در اول فیلیپیان فصل 4 آیه 4 به ما می گوید که «در خداوند همیشه شاد باشیم»، چراکه ما را غرق در برکات شگفت انگیز کرده است. ما مسیحیان در این زندگی بیش از هر فرد دیگری دلیل برای شاد زیستن داریم. لوقا به ما می گوید حتی همین لحظه در بهشت شادی می کنند (لوقا فصل 15 آیه 7). تاج شادی، پاداش ما در جایی خواهد بود که « خدا تمام اشكها را از چشمان آنها پاک خواهد ساخت. ديگر نه مرگی خواهد بود و نه غمی، نه ناله‌ای و نه دردی، زيرا تمام اينها متعلق به دنيای پيشين بود كه از بين رفت » (مکاشفه فصل 21 آیه 4).

3. تاج عدالت و راستی – (دوم تیموتائوس فصل 4 آیه 8) « حال، تاجی در آسمان انتظار مرا می‌كشد، تاجی كه خداوند ما مسيح، آن داور عادل، در روز بازگشت خود به من عطا خواهد فرمود؛ اما نه فقط به من، بلكه به تمام كسانی كه با زندگی‌شان نشان می‌دهند كه مشتاقانه منتظر بازگشت او هستند ». ما این تاج را به واسطه عدالت عیسی مسیح دریافت می کنیم، بدون عیسی مسیح نمی توانیم این تاج را بدست آوریم، برای اینکه این تاج با عدالت بدست آمده و مانند تاج های زمینی نیست که اکثرا با زور بدست می آیند و همچنین این تاج ابدی است و به همه کسانی که منتظر بازگشت مسیح هستند داده خواهد شد. با وجود همه سختی ها، شکنجه ها، رنج ها و حتی خطر مرگ می دانیم که پاداش ما زندگی ابدی با عیسی مسیح خواهد بود (فیلیپیان فصل 3 آیه 20). این پاداش برای کسانی که به خودشان متکی هستند نخواهد بود، چراکه نتیجه این رفتار، غرور و خودپرستی است نه زندگی ابدی با عیسی مسیح.

4. تاج جلال و شکوه – (اول پطرس فصل 5 آیه 4) «تا در روزی كه «شبان اعظم» می‌آيد، شما را پاداش عطا كند و در جلال و شكوه بی‌پايان خود شريک سازد». واژه «شکوه» بسیار جالب است برای اینکه به ذات حقیقی خداوند اشاره می کند. این واژه نشان دهنده روشنی و عظمت اوست. استفان را به یاد بیاوریم که در هنگام سنگسار شدن، شکوه خدا را در بهشت مشاهده می کرد (اعمال رسولان فصل 7 آیه های 55 تا 56). این واژه همچنین به این معنی است که احترام و ستایشی که ما برای خدا قائل هستیم به دلیل ذات واقعی اوست (اشعیا فصل 42 آیه 8 و فصل 48 آیه 11، غلاطیان فصل 1 آیه 5). ایمانداران به شکل شگفت آوری برکت داده شده اند چون می توانند وارد پادشاهی خدا شوند و تاج شکوه را دریافت کنند، افتخار و نشانی که بسیار شبیه عیسی مسیح است. پولس گفت «با وجود اين، سختیهايی كه در زمان حاضر متحمل می‌شويم، در مقابل جلال و شكوهی كه در آينده خدا نصيبمان خواهد ساخت، هيچ است» (رومیان فصل 8 آیه 18).

5. تاج زندگی جاوید – (مکاشفه فصل 2 آیه 10) «از زحمات و مشكلاتی كه در پيش داری، نترس! بزودی شيطان بعضی از شما را به زندان خواهد افكند تا شما را بيازمايد. شما به مدت ده روز آزار و زحمت خواهيد ديد، اما تا پای مرگ وفادار بمانيد تا تاج زندگی جاويد را بر سر شما بگذارم». این تاج برای همه ایمانداران مخصوصا کسانی که در راه مسیح رنج کشیده اند و یا حتی کشته شده اند می باشد. واژه «زندگی» در کتاب مقدس معمولا برای نشان دادن رابطه صحیح انسان با خدا استفاده شده است. عیسی مسیح گفت «اما من آمده‌ام تا به شما حيات واقعی را به فراوانی عطا نمايم» (یوحنا فصل 10 آیه 10). همانطوری که هوا، آب و غذا برای زندگی جسمانی انسان لازم است، عیسی مسیح نیز برای زندگی روحانی لازم است. او تنها کسی است که «آب زنده» را برای ما مهیا می کند. او نان زندگی است (یوحنا فصل 4 آیه 10، فصل 6 آیه 35). زندگی زمینی ما پایان خواهد گرفت، اما قول شگفت انگیزی به ایمانداران داده شده است: «زندگی جاويد كه او وعده داده است، نصيب شما خواهد شد» (اول یوحنا فصل 2 آیه 25).

یعقوب می گوید که تاج زندگی جاودانی برای دوستداران خداوند است (یعقوب فصل 1 آیه 12). سوال اینجاست که چگونه عشق خود به خداوند را نشان می دهیم؟ یوحنا به این سوال پاسخ می دهد: « در واقع كسی كه خدا را دوست دارد، نمی‌تواند احكام او را اطاعت نكند؛ و احكام او برای ما مشكل نيست» (اول یوحنا فصل 5 آیه 3). ما به عنوان فرزندان خدا باید از دستورات او اطاعت کنیم و وفادارانه از او پیروی کنیم. «برای پيروزی در اين مسابقهٔ روحانی، به عيسی چشم بدوزيم كه چنين ايمانی را در قلب ما ايجاد كرده و آن را كامل خواهد ساخت. زيرا او خود نيز در همين مسير، صليب، و خفت و خواری آن را تحمل كرد، چون می‌دانست در پی آن، خوشی و شادی عظيمی نصيبش خواهد شد. به همين جهت، اكنون در جايگاه افتخار، يعنی در دست راست تخت خدا نشسته است» (عبرانیان فصل 12 آیه 2).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

تاج های آسمانی ای (بهشتی) که ایمانداران در بهشت دریافت می کنند چه هستند؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries