settings icon
share icon
سوال

آیا امکان ارتکاب گناه در بهشت وجود دارد؟

جواب


کتاب مقدس بهشت و جایگاه ابدی انسان را با جزئیات در مکاشفه فصل 21-22 توضیح داده است، در این فصل ها هیچ اشاره ای به گناه نشده است. در واقع، به ما قول داده شده که مرگ، غم، گریه و درد را در زندگی ابدی تجربه نمی کنیم (مکاشفه فصل 21 آیه 4)؛ فقدان این موارد در بهشت نشان دهنده این حقیقت است که گناه در آنجا وجود ندارد، چراکه همه موارد ذکر شده پیامدهای گناه می باشند (نگاه کنید به رومیان فصل 6 آیه 23).

انسان گناهکار در بهشت نخواهد بود، بلکه به دریاچه آتش فرستاده خواهد شد (مکاشفه فصل 21 آیه 8). هیچ چیز ناپاکی هرگز وارد بهشت نخواهد شد (مکاشفه فصل 21 آیه 27). همه کسانی که خارج از بهشت هستند، گناهکارند (مکاشفه فصل 22 آیه 15). یک پیشگویی در عهد قدیم تضمین می کند که هیچ گناهکاری در پادشاهی خدا وجود نخواهد داشت: «در زمين ويران راهی باز خواهد شد و آن را «شاهراه مقدس» خواهند ناميد و هيچ شخص بدكار از آن عبور نخواهد كرد. در آنجا خداوند همراه شما خواهد بود و كسانی كه در آن گام بردارند اگرچه جاهل باشند گمراه نخواهند شد. در كنار آن راه نه شيری كمين خواهد كرد و نه خطر ديگری وجود خواهد داشت. نجات يافتگان در آن سفر خواهند كرد» (اشعیا فصل 35 آیه های 8 تا 9). بنابراین پاسخ «خیر» است، امکان ارتکاب گناه در بهشت وجود ندارد.

خواست و اراده خدا برای ما این است که پاک و مقدس باشیم (اول تسالونیکیان فصل 4 آیه 3)؛ به این معنی که او ما را مقدس و بی گناه می گرداند. پاکسازی ما سه مرحله دارد: پاکسازی وضعیتی، که ما را از مجازات گناه در لحظه ایمان به عیسی مسیح نجات می دهد (از گناهکار بودن به بی گناه بودن تبدیل می کند)؛ پاکسازی تدریجی، که با رشد در ایمان به عیسی مسیح ما را از سلطه گناه نجات می دهد (یا همان تقدیس تدریجی)؛ پاکسازی کامل که ما را از هر گناهی پاک می کند و مقدس به حضور مسیح می برد (تجلیل نهایی). «وقتی مسيح بازگردد، مانند او خواهيم شد، چون او را همانگونه كه هست خواهيم ديد » (اول یوحنا فصل 3 آیه 2). به عبارت دیگر، فرایندی که خداوند به وسیله آن ما را پاک و مقدس می سازد، شامل مراحل اعلام برائت و بی گناهی، بلوغ ایمانی، و تجلیل می باشد.

بی گناهی برای شکوه و جلالی که خداوند قولش را به ما داده است الزمی است (رومیان فصل 8 آیه 30)، وجود گناه آلود نمی تواند شکوهمند باشد. بهشت، مکان جلال و شکوه خداوند، وعاری از گناه است. پولس در اول تسالونیکیان فصل 5 آیه 23 اینگونه دعا می کند، «دعا می‌كنم كه خود خدای آرامش، شما را تماماً مقدس سازد. باشد كه روح و جان و بدن شما تا روز بازگشت خداوند ما عيسی مسيح بی‌عيب و استوار بماند.» و جلال ما را به ظهور دوباره عیسی مسیح ربط می دهد: «وقتی مسيح كه زندگی واقعی ماست بازگردد، شما نيز با او خواهيد درخشيد و در جلال و شكوه او شريک خواهيد شد» (کولسیان فصل 3 آیه 4). این وضعیت جلال یافته، جدایی نهایی و ابدی ما از گناه است، یعنی از هر نظر تقدیس و پاکسازی خواهیم شد. ما نمی توانیم در بهشت مرتکب گناه شویم.

یعقوب فصل 1 آیه 14 تضمین دیگری مبنی برعدم امکان ارتکاب گناه در بهشت به ما می دهد: « وسوسه يعنی اينكه انسان فريفته و مجذوب افكار و اميال ناپاک خود شود.» در این دنیای آلوده به گناه، هر روز با وسوسه روبرو هستیم، و یعقوب دو نیرو وسوسه کننده را به ما معرفی می کند: امیال ناپاک (ذات گناه آلود) و فریب ( برنامه شیطان). هیچیک از این نیروها در بهشت وجود ندارد. ذات گناه آلود در مرحله پاکسازی کامل ما از گناه کاملا نابود می شود، و وسوسه کننده اعظم (شیطان) به دریاچه آتش فرستاده خواهد شد یعنی جایی که نمی تواند به ما آسیب برساند (مکاشفه فصل 20 آیه 10).

کتاب مقدس می گوید، بهشت یا جایگاه ابدی، کاملا مقدس است. هیچ نوع امکان گناهی وجود ندارد، ما با لباس راستی و درستی پوشانده خواهیم شد (مکاشفه فصل 19 آیه 8)، و جایگاه شکوهمند ابدی ما تثبیت خواهد شد. کاری که خداوند قول تحقق آن را داده بود به سرانجام می رسد (فیلیپیان فصل 1 آیه 6). نجات ما تکمیل خواهد شد چراکه بدن، جان و فکر برگزیدگان به واسطه شکوه عیسی مسیح نجات یافته است (مکاشفه فصل 5 آیه های 6-10).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

گناه در بهشت
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries