settings icon
share icon
سوال

آیا کسانیکه در بهشت هستند می توانند ما را بر روی زمین نگاه کنند؟

جواب


برخی از مردم از آنچه که در عبرانیان فصل 12 آیه 1 می خوانند این تفسیر را دارند که مردم بهشت احتمالا می توانند ما را بر روی زمین ببینند: «پس حال كه در اين ميدان مسابقه، چنين گروه انبوهی از ايمانداران را داريم كه برای تماشای ما گرد آمده‌اند». این «گروه انبوه» اشاره به قهرمانان ایمان دارد که در عبرانیان فصل 11 از آنها یاد شده است، این حقیقت که ما توسط آنها احاطه شده ایم باعث شده است تا برخی از مفسران به این نتیجه برسند که آن قهرمانان ایمان (و شاید دیگر مردم) ما را از بهشت تماشا می کنند.

این ایده که آن مردم از بهشت در حال تماشای ما هستند در فرهنگ عمومی رایج و معمول است. این عقیده ممکن است باعث خشنودی ما شود اما چیزی نیست که عبرانیان فصل 12 آیه 1 به ما می گوید. نویسنده عبرانیان بر پایه مواردی که در فصل 11 می گوید سعی دارد تدریس یک سری درس های عملی را برای ما آغاز کند ( به همین دلیل فصل 12 را با عبارت «پس حال که» آغاز کرده است). «گروه انبوهی» که در حال مشاهده ما هستند، کسانی می باشند که خدا آنها را بخاطر ایمانشان در فصل یازدهم عبرانیان تحسین می کند و تعداد زیادی از آنها در بهشت وجود دارند. سوال اینجاست که، آنها چگونه ما را مشاهده می کنند؟

تفسیر درست از عبرانیان فصل 12 آیه 1 این است که مردان و زنانی که آن «گروه انبوه» را تشکیل می دهند در واقع شاهدان ارزش و فایده زندگی ما بر اساس ایمان هستند. داستان های مربوط به آنها در عهد قدیم نشان می دهد که آنها بین ایمان و ترس، ایمان را انتخاب کردند و به همین دلیل برکت نیز دریافت نمودند. عبارت آغازین عبرانیان فصل 12 آیه 1 را اینگونه می توانیم تفسیر کنیم، «از آنجاییکه ما نمونه های درست و آزمایش شده ای از ایمان اثبات شده داریم....» بنابراین، مردم بهشت در حال تماشای ما نیستند (مثل اینکه زندگی زمینی ما برای آنها بسیار جالب است و یا آنها کار دیگری جز تماشای ما ندارند!)، بلکه کسانیکه قبل از ما رفته اند به مثال های ماندگار برای ما تبدیل شده اند. گزارش زندگی آنها به ایمان، خدا و حقیقت گواهی می دهد.

عبرانیان فصل 12 آیه 1 اینگونه ادامه پیدا می کند، «بياييد هر آنچه را كه سبب كُندی يا عقب افتادن ما در اين مسابقه می‌شود، از خود دور كنيم، و با صبر و شكيبايی در اين ميدان بسوی هدف بدويم». ایمان و استقامت ایماندارانی که مرده اند باعث می شود تا ما برای ادامه مسیر تشویق شویم و تا آخر کار ادامه بدهیم. ما از ابراهیم، موسی، راحاب و جدعون و دیگر قهرمانان ایمان پیروی می کنیم.

برخی دیگر از مردم به داستان مرد ثروتمند و نام بردن او از پنج برادر خود (لوقا فصل 16 آیه 28) اشاره می کنند و از آن به عنوان دلیلی استفاده می کنند که ارواح پس از مرگ (دست کم، در دوزخ) می توانند وقایعی که در روی زمین در حال جریان است را مشاهده کنند. با این وجود، این متن هرگز نگفته است که آن مرد ثروتمند قادر به دیدن برادرانش بود؛ او می دانست که برادرانی دارد و آنها بی ایمان هستند. همچنین برخی دیگر از مکاشفه فصل 6 آیه 10 برای اثبات این مطلب استفاده می کنند: شهیدان دوره عذاب سخت از خدا می خواهند که انتقام خون آنها را بگیرد. این متن هم چیزی در مورد این مطلب نمی گوید که شهیدان در حال تماشای مردم روی زمین بودند؛ بلکه پیام آن بسیار ساده است و می گوید آنها میدانستند که شایستگی عدالت را دارند از این رو از خداوند درخواست کردند تا کاری بکند.

کتاب مقدس صراحتا نمی گوید که مرد بهشت نمی توانند ما را که روی زمین هستیم ببینند، بنابراین نمی توانیم در این مورد تعصبی برخورد کنیم. با این وجود، بعید است که بتوانند این کار را بکنند. مردم بهشت احتملا سرگرم کارهای دیگری مانند پرستش خداوند و لذت بردن از شکوه و زیبایی بهشت هستند.

بهشتیان چه بتوانند ما را ببینند چه نتوانند، فرقی به حال ما نخواهد کرد و ما برای آنها مسابقه نمی دهیم. ما انتظار تایید شدن توسط آنها و یا شنیدن صدای تشویق های آنها را نداریم. عبرانیان فصل 12 آیه 2 تمرکز ما را بر روی چیزی که باید باشد قرار می دهد:«با اميد و اشتياق، منتظر روز مباركی باشيم كه در آن، خدای بزرگ و نجات دهنده‌مان عيسی مسيح با شكوه و جلال ظاهر خواهد شد» (تیطوس فصل 2 آیه 13).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

آیا کسانیکه در بهشت هستند می توانند ما را بر روی زمین نگاه کنند؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries