settings icon
share icon
سوال

کلمه «هللویا» به چه معناست؟

جواب


کلمه هللویا در متن سمفونی مسیحای هَندل برای همه بسیار آشناست. هللویا یک کلمه عبری و به معنی «ستایش یهوه را» است. این واژه در مکالمات امروزی به معنای «ستایش خدا را» است.

از کلمه هللویا در مکاشفه فصل 19 در بهشت استفاده شده است، جایی که جمعیت زیادی در مقابل تخت پادشاهی خدا ایستاده اند و مراسم عروسی بره است. دشمنان خدا شکست خورده اند، و پیام انجیل پیروز شده است. در این جشن پیروزی، همه اهالی آسمان در حال ستایش هستند و همه مقدسین با هم سرود شکرگزاری می خوانند. این جشن شکرگزاری آسمانی به دلیل پیروزی راستی خدا بر دشمنانش (مکاشفه فصل 19 آیه های 1-3)، حاکمیت او (آیه های 4-6)، و معاشرت ابدی او با فرزندانش (آیه 7 ) برگزار می شود. ستایش و شکرگزاری از خداوند چنان طنین کوبنده ای دارد که یوحنای رسول اینگونه توصیفش می کند، «آوايی همچون سرود گروهی عظيم كه طنين آن چون امواج خروشان درياها و غرش پياپی رعدها بود» (آیه 6).

شادی فرزندان خدا در مراسم ازدواج داماد (مسیح) و عروس (کلیسا) چنان پرشور است که تنها هللویا این کلمه شگفت انگیز می تواند عظمت این شادی را بیان کند. آهنگ باشکوه هَندل با وجود اینکه موسیقی باشکوهی است اما تنها پیش زمینه بسیار کوچکی از شکوه آهنگی است که در آسمان می خوانیم و خواهیم گفت، «هللویا که خداوند قادر متعال پادشاهی می کند.»

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

کلمه «هللویا» به چه معناست؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries