settings icon
share icon
سوال

حدیث در اسلام چیست؟

جواب


حدیث به مجموعه ای از گفته ها و سنت محمد گفته می شود که به صورت شفاهی و سینه به سینه منتقل شده است- این سنت شفاهی نقش بسیار مهمی در شکل گیری عقاید مسلمانان داشته است. کتاب مقدس اصلی مسلمانان قرآن است، آنها معتقدند که الله (خدا از دیدگاه مسلمانان) قرآن را به محمد وحی کرده است. این کلام وحی شده نسبتا کوتاه است. عقاید اسلامی برای همه مقاصد و اهدافش بیشتر از هر منبع دیگری به احادیث تکیه می کند. احادیث، در ارتباط با قرآن، اصلی ترین عقاید و سنت های اسلامی را شکل می دهند.

کتاب مقدس و قرآن هیچ وجه اشتراکی در شکل، تاریخ، روش و نقش شان در دین مربوط به خود ندارند. قرآن بر خلاف اکثر مطالب کتاب مقدس، شکل خطی و موضوعی ندارد. بلکه مجموعه ای از گفته های و مطالب جداگانه می باشد. سوره های قرآن ترتیب زمانی ندارند. مطلب گیج کننده این است که جملات و گفته های قرآن در آن بسط داده نشده است و توضیحی برای آنها ارائه نشده است؛ آنها اکثرا سخنان دیکته شده خود محمد می باشند نه چیزی بیشتر از آن. قرآن بسیار کوتاهتر از کتاب مقدس -حدود یک سوم حجم عهد جدید- است. این یعنی متن کافی برای تفسیر وجود ندارد. علاوه بر اینها، مسلمانان می گویند که برای درک درست از قرآن باید آن را به عربی خواند، بنابراین کسانی که با این زبان آشنایی ندارند نمی توانند به درستی قرآن را متوجه شوند.

برای به کار بردن قرآن باید توضیح جامعی برای این عوامل عنوان شده ارائه داد. پس از مرگ محمد، محققان اسلامی سخنان کسانی که با او تعامل داشته اند را جمع آوری کردند. همسران و فرماندهان نظامی هم جزو این گروه از افراد بودند. قرآن شامل مطالبی است که محمد از طرف الله می گوید، و حدیث دربرگیرنده سخنانی است که افراد نزدیک به محمد نظرات و سنت او را سینه به سینه منتقل کردند.

همانطوری که می توان انتظار داشت، خاطرات زیادی از دوستان و نزدیکان محمد به جا مانده است. برخی از این گزارش ها با هم فرق دارند و یا یکدیگر را نقض می کنند. محققان اسلامی احادیث را بر اساس میزان اعتبار آنها دسته بندی کرده اند. مسلمانان احادیثی که به شکل زنجیر وار منتقل شده اند را بیشتر ترجیح می دهند. چنین تحلیل به شدت غیر واقعی است. در واقع فرقه های مختلف اسلام بر اساس رد یا قبول احادیث خاصی شکل گرفته اند. به عنوان مثال، شیعه و سنی هر یک بر احادیث کاملا متفاوت از هم تکیه می کنند. حتی ممکن است دو مسلمان به بخش هایی از یک حدیث بر بخورند که از هر دو دیدگاه متفاوت آنها پشتیبانی می کند.

هر یک از مجموعه های احادیث ممکن است بیش از ده هزار سخن جداگانه داشته باشد. صحیح مسلم و صحیص البخاری دو عدد از معروف ترین و معتبرترین مجموعه های احادیث می باشند. باور بر این است که این دو مجموعه معتبرترین گزارش های ثبت شده از نزدیکان محمد می باشد.

احادیث، درک و شناخت اعمال و عقاید اسلامی را بسیار پیچیده می کند. عقیده اسلامی و یهودی-مسیحی با وجود اینکه هر دو به عنوان عقاید ابراهیمی نامگذاری شده اند اما تفاوت های بسیار ریشه ای و عمیقی با هم دارند. یکی از این تفاوت ها دستوراتی است که این ادیان در مورد عقاید اساسی خود صادر کرده اند. حدیث تنها فیلتری معرفی شده که به وسیله آن می توان اسلام را معنی کرد و فهمید.

به بیانی می توان موقعیت نسبی قرآن و حدیث را با قانون اساسی آمریکا و نظر قضات خاصی مقایسه کرد. یک سند فشرده و مختصر – قرآن / قانون اساسی – که به شدت نیازمند تفسیر خاصی است. افراد مختلف -حدیث / نوشته های قضایی - تفسیرهای مختلفی درباره نیت و منظور سند اصلی دارند. سند اصلی قدرت و حاکمیت نهایی را دارد اما تفسیرها گسترده و نویسندگان آن تفسیرها، سیستم را شکل می دهند. البته که این مقایسه ضعیفی است اما برای کسانی که در درک نقش کتاب مقدس و قرآن در دین مربوط به خود مشکل دارند مفید می باشد.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

حدیث در اسلام چیست؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries