settings icon
share icon
سوال

چگونه بر گناه عادی شده غلبه کنم؟

جواب


اول چیزی که باید درمورد غلبه بر گناه عادی شده (گناه همیشگی) توجه کنیم این است که جایگاه ما به عنوان یک مسیحی تغییر کرده است. کتاب مقدس یک انسان عادی را موجود مرده در گناه می داند (افسسیان فصل 2 آیه 1). انسان به دلیل گناهی که آدم مرتکب شد از نظر روحانی مرده به دنیا می آید. بشر در این مرگ روحانی، تمایل و توانایی اطاعت از خداوند را ندارد و به طور طبیعی مرتکب گناه می شود. بشر در حالت عادی، افکار و اسرار خدا را پوچ می داند (اول قرنتیان فصل 2 آیه 14) و با خدا دشمنی می کند (رومیان فصل 8 آیه 7). یک شخص وقتی نجات را دریافت می کند، دچار دگرگونی می شود. پولس این دگرگونی را طبیعت نو می نامد (دوم قرنتیان فصل 5 آیه 17). از لحظه ای که به عیسی مسیح ایمان می آوریم، فرایند تقدیس (پاکسازی روحانی) آغاز می شود.

ایماندار به مسیح طی فرایند تقدیس توسط روح القدس به شباهت مسیح درمی آید (رومیان فصل 8 آیه 29). تقدیس در این زندگی هرگز کامل نخواهد شد، به این معنی که ایماندار همواره با گناه دست و پنجه نرم خواهد کرد. پولس در رومیان فصل 7 آیه های 15 تا 25 این نبرد روحانی با گناه را توضیح می دهد. او در این متن می گوید با وجود اینکه به انجام کارهای خوب خداپسندانه گرایش دارد اما گاهی نیز خطا می کند. خطایی که نمی خواهد را مرتکب می شود و در انجام کار خوبی که می خواهد شکست می خورد. به همین دلیل می گوید مسیحیان همگی با گناه دست و پنجه نرم می کنند.

یعقوب می گوید همه ما به نوعی مرتکب گناه می شویم (یعقوب فصل 3 آیه 2). تجربه می گوید هریک از ما چالشی متفاوت با گناه داریم، شاید یک گناه از نظر یک ایماندار نقطه اوج باشد و از نظر دیگری خیر. عصبانیت برای برخی می تواند یک گناه تلقی شود، در حالیکه برخی دیگر غیبت یا دروغ را اوج گناه می دانند. ما گناهی که غلبه بر آن برای ما مشکل است را عنوان گناه عادی شده می نامیم. این گناهان عادی شده یا گریبان گیر در اکثر مواقع، نه همیشه، عادت هایی هستند که در زندگی قبلی (وقتی ایماندار نشده بودیم) انجام می دادیم، برای غلبه بر این نوع گناهان به نظم، تربیت و لطف الهی بیشتری نیاز داریم.

بخشی از فرایند غلبه بر این نوع گناهان عادی شده این است که زندگی تغییرکرده یک ایماندار را تشخیص دهیم، یعنی به این درک برسیم که یک ایماندار دیگر انسان قبلی نیست و به یک انسان جدید تبدیل شده است. پولس می گوید، «به همين ترتيب، شما هم طبيعت كهنه و گناهكار خود را برای گناه مرده بدانيد، اما بوسيلهٔ عيسی مسيح خود را برای خدا زنده تصور كنيد» (رومیان فصل 6 آیه 11). منظور پولس از اینکه می گوید «طبیعت کهنه و گناهکار خود را مرده بدانید» این است که به یاد داشته باشیم با ایمان به عیسی مسیح، گناه دیگر قدرتی در زندگی ما ندارد. او از واژه بردگی برای توضیح این موضوع استفاده می کند. ما زمانی برده گناه بودیم اما دیگر برده پاکی و راستی هستیم (رومیان فصل 6 آیه های 17 تا 18). در روی صلیب بر قدرت گناه غلبه شد، یعنی وقتی مسیحی می شویم از اسارت گناه آزاد شده ایم. بنابراین، یک مسیحی بر اساس نیاز ذاتی خودش گناه نمی کند چون ذاتش تغییر کرده است، بلکه اگر مرتکب گناه شود با اراده و خواست خودش به آن گناه تن داده است و در ذات خود کششی به سمت گناه ندارد. (غلاطیان فصل 5 آیه 1).

بخش دیگر این فرایند تشخیص این موضوع است که ما نمی توانیم با تکیه بر قدرت خودمان به گناهان عادی شده غلبه کنیم و برای این کار به قدرت روح القدس ساکن در وجودمان نیاز داریم. پولس در رومیان می گوید، «اكنون ديگر برای من ثابت شده است كه وجود من به خاطر اين طبيعت نفسانی، از سر تا پا فاسد است. هر چه تلاش می‌كنم، نمی‌توانم خود را به انجام اعمال نيكو وادارم. می‌خواهم خوب باشم، اما نمی‌توانم» (رومیان فصل 7 آیه 18). کشمکش یک مسیحی با گناه این است که او می خواهد بر گناه غلبه کند اما توانایی انجام آن را به تنهایی ندارد، به همین دلیل به قدرت روح القدس نیاز دارد. پولس می گوید، « اگر روح خدايی كه عيسی مسيح را پس از مرگ زنده كرد، در وجود شما باشد، همان خدا بدنهای فانی شما را نيز پس از مرگ بوسيلهٔ همين روح كه در وجود شماست، زنده خواهد كرد» (رومیان فصل 8 آیه 11). روح القدس به وسیله کلام خدا (یوحنا فصل 17 آیه 17)، کار تقدیس فرزندان خدا را انجام می دهد. غلبه بر گناه عادی شده، زمانی امکان پذیر است که از خدا اطاعت کنیم و تن به امیال جسمانی ندهیم (یعقوب فصل 4 آیه های 7 تا 8).

کار دیگری که برای غلبه بر گناه عادی شده می توانیم انجام دهیم تغییر عادت هایی است که امکان ارتکاب آن گناه را فراهم می کند. ما باید در این موارد مانند یوسف در مواجه با پیشنهاد همخوابگی از طرف زن فوطیفار عمل کنیم، او با شندین آن پیشنهاد بلافاصله اتاق را ترک کرد، حتی لباسش را هم جا گذاشت (پیدایش فصل 39 آیه 15). ما باید نهایت تلاش خود را به کار ببریم تا از هر موقعیت وسوسه انگیزی دوری کنیم. به عنوان مثال، حتی اگر امکان پرخوری برای ما فراهم می شود از آن دوری کنیم، یا اگر به رابطه جنسی وسوسه می شویم خودمان را از پورنوگرافی دور نگه داریم. عیسی مسیح می گوید حتی اگر دست یا چشم، ما را به گناه می اندازند بهتر است کنده شده و دورانداخته شود (متی فصل 5 آیه ها 29 تا 30). یعنی همه چیزهایی که در زندگی ما را به گناه وسوسه می کنند را حذف کنیم، حتی اگر از آنها لذت می بریم. به طور خلاصه، باید عادت هایی که گناه را برای ما عادی می کنند ترک کنیم.

در نهایت، باید در حقیقت پیام انجیل غوطه ور شویم. انجیل نه تنها ما را نجات داد، بلکه ما را تقدیس هم می کند (رومیان فصل 16 آیه 25). اگر فکر می کنیم به لطف خدا نجات پیدا کرده ایم اما کارهای خوب در حال تقدیس ما هستند، کاملا در اشتباه هستیم (غلاطیان فصل 3 آیه های 1 تا 3). تقدیس و نجات هر دو به یک اندازه کار خداوند می باشند. کتاب مقدس به ما قول می دهد، «خدا كه اين عمل نيكو را در شما آغاز نمود، شما را ياری خواهد داد تا در فيض او رشد كنيد تا به هنگام بازگشت عيسی مسيح، كار او در شما تكميل شده باشد» (فیلیپیان فصل 1 آیه 6).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

چگونه بر گناه عادی شده غلبه کنم؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries