settings icon
share icon
سوال

چرا خدا اجازه می دهد اتفاقات خوب برای آدم های بد بیفتد؟

جواب


این پرسش نقطه مقابل این سوال است که می گوید: «چرا خدا اجازه می دهد اتفاقات بد برای آدم های خوب بیفتد؟» هر دو سوال اشاره دارند به بی عدالتی های گیج کننده ای که ما روزانه شاهد آنها هستیم. فصل سوم کتاب مزامیر پاسخ این دو پرسش که نویسنده مزامیر را هم رنجانده، داده است. نویسنده دچار اندوه شدید و آزردگی روحی شده است و می نویسد، «اما من نزديک بود ايمانم را از دست بدهم و از راه راست گمراه شوم. زيرا بر كاميابی بدكاران و شروران حسد بردم» (مزامیر فصل 73 آیه های 2 تا 3).

نویسنده مزامیر مردی بود به نام آساف که رهبر گروه سرود یکی از معابد بود. روشن است که او مرد ثروتمندی نبود و زندگی خودش را وقف خدمت به خدا کرده بود (نگاه کنید به اول تواریخ فصل 25). او نیز مانند همه ما با مشکلات و سختی هایی در زندگی دست و پنجه نرم می کرده است و از بی عدالتی ها رنج می برده است. او شاهد مردمان بدی در اطراف خود بود که بر طبق قوانین خودشان زندگی می کردند، از ثروت و خوشی های دنیا لذت می بردند و در پی مال اندوزی بودند. او لب به شکایت باز می کند و می گوید، «ديدم كه در زندگی آنها درد و رنجی وجود ندارد، بدنی قوی و سالم دارند، مانند سايرين در زحمت نمی‌افتند و هيچ گرفتاری ندارند» (مزامیر فصل 73 آیه های 4 تا 5).

آساف به آنها نگاه می کرد که مشکلی در زندگی ندارند. به قول امروزی ها توانایی پرداخت صورت حساب هایشان را داشتند. خوراکی فراوان برای خوردن و آشامیدن و زندگی پر زرق و برقی داشتند. اما آساف بیچاره رهبر گروه سرود بود و سعی می کرد زندگی خداپسندانه داشته باشد. و حتی بدتر اینکه انتخاب او برای خدمت به خدا به نظر می رسید کمکی به او نکرده است. او به این مردم حسادت کرد و خدا را زیر سوال برد که چرا اجازه وقوع این وقایع را می دهد.

ما چه اندازه حسی مانند آساف داریم؟ ما زندگی خود را وقف خدمت به خدا می کنیم. اما شاهد آن هستیم که مردمان بد و بی ایمان اطراف ما صاحب دارایی های بیشتر، خانه های لوکس و لباس های گرانقیمت می شوند ولی ما با مشکلات مالی دست و پنجه نرم می کنیم. پاسخ در ادامه مزامیر آمده است. آساف همچنان به این مردم حسادت می کرد تا اینکه درس مهمی را فرا گرفت. او با ورود به خانه خدا عاقبت ابدی این مردم را به طور کامل درک کرد: «هر چه فكر كردم نتوانستم بفهمم كه چرا بدكاران در زندگی كامياب هستند؛ تا اينكه به خانهٔ خدا رفتم و در آنجا به عاقبت كار آنها پی بردم. ای خدا، تو بدكاران را بر پرتگاه‌های لغزنده گذاشته‌ای تا بيفتند و نابود شوند. آری، آنها ناگهان غافلگير شده، از ترس قالب تهی خواهند كرد. آنها مانند خوابی هستند كه وقتی انسان بيدار می‌شود از ذهنش محو شده است؛ همچنين وقتی تو ای خداوند، برخيزی آنها محو و نابود خواهند شد!» (مزامیر فصل 73 آیه های 16 تا 20). کسانی که بر روی زمین ثروت موقتی دارند در واقع گدایان روحانی هستند برای اینکه از ثروت واقعی یعنی زندگی ابدی محروم می باشند.

مواقعی وجود دارند که ما اتفاقات پیرامون خود و مشیت الهی را درک نمی کنیم. وقتی آساف وارد خانه خدا شد فهمید که نباید به ثروت و رفاه مردم بد حسادت کند، برای اینکه ثروت و رفاه آنها فقط توهم است. او متوجه این حقیقت شد که شیطان، دروغ گوی همیشگی، او را فریب می داده تا حواسش از حقیقت خدا پرت شود. او وقتی وارد خانه خدا شد به این درک رسید که ثروت یک موفقیت زودگذر است درست مانند یک خواب شیرین که عمر کوتاهی دارد. آساف خودش را به خاطر حماقت سرزنش کرد. او پذیرفت که حسادت به آنها حماقت و نادانی بوده است (مزامیر فصل 73 آیه 22). افکار او دوباره متمرکز خوشبختی خودش در خداوند شد و متوجه این حقیقت شد که تا چه اندازه صاحب خوشبختی، موفقیت و ثروت روحانی در خداوند بوده است.

ما ممکن است هر آنچه می خواهیم در زندگی زمینی نداشته باشیم اما روزی صاحب تمامی ابدیت از طریق عیسی مسیح خواهیم شد. هرزمانی وسوسه شدیم تا راه دیگری را انتخاب کنیم باید به یاد داشته باشیم که راه های دیگر بن بست هستند (متی فصل 7 آیه 13). اما راه باریکی که از طریق عیسی مسیح برای ما فراهم شده تنها راهی است که به زندگی ابدی منتهی می شود. این حقیقت باید باعث راحتی و خوشحالی ما شود. «ای خدا، من تو را در آسمان دارم؛ اين برای من كافی است و هيچ چيز ديگر بر زمين نمی‌خواهم. اگرچه فكر و بدنم ناتوان شوند، اما تو ای خدا، قوت و تكيه‌گاه هميشگی من هست! خدا كسانی را كه از او دور شوند و به او خيانت كنند، نابود خواهد كرد. اما من از اينكه نزديک تو هستم لذت می‌برم! ای خداوند، من به تو توكل نموده‌ام و تمام كارهايت را می‌ستايم!» (مزامیر فصل 73 آیه های 25 تا 28).

ما با دیدن اتفاقات خوب برای مردم بد نباید نگران شویم و اهمیتی به آن بدهیم. ما فقط باید تمرکز خود را بر روی خالق هستی قرار دهیم و هر روز از طریق کتاب مقدس به حضور او برویم. در آنجا حقیقت، رضایت، ثروت معنوی و خوشی ابدی را پیدا خواهیم کرد.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

چرا خدا اجازه می دهد اتفاقات خوب برای آدم های بد بیفتد؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries