settings icon
share icon
سوال

چرا انسان خوبی بودن به تنهایی نمی تواند کلید ورود ما به بهشت باشد؟

جواب


اگر از مردم این سوال را بپرسید که چگونه می توان به بهشت رفت (البته اگر به بهشت و زندگی پس از مرگ اعتقاد داشته باشند)، بیشتر آنها می گویند که باید «انسان خوبی» باشیم. اگر نگوییم همه اما پایه اکثر ادیان و فلسفه های جهان بر این اساس است. اسلام، یهودیت و یا عقیده انسان دوستی سکولار می گویند که برای دستیابی به بهشت باید انسان خوبی بود – از ده فرمان موسی تبعیت کرد، از اصول قرآن و یا قانون طلایی تبعیت کرد. اما آیا مسیحیت هم این را می گوید؟ آیا مسیحیت هم مانند ادیان دیگر تنها شرط ورود به بهشت را خوب بودن یک انسان می داند؟ داستان مرد جوان ثروتمند در متی فصل 19 آیه های 16 تا 26 پاسخ هایی در این مورد به ما می دهد.

اولین مطلب جالبی که در این متن وجود دارد پرسش مرد جوان ثروتمند است: «من چه كار نيكی انجام دهم تا بتوانم زندگی جاويد را داشته باشم؟». او با پرسش خود به این حقیقت اذعان می کند که علاوه بر خوب بودن و انجام کارهای خوب به چیزی دیگری هم برای زندگی ابدی نیاز است، او این کمبود را احساس کرده بود. اما جهان بینی پشت این سوال اشتباه بود چراکه می گوید چه کاری خوبی انجام دهد تا شایسته رفتن به بهشت شود؟ او مفهوم واقعی قانون شریعت که کار آن فقط مراقبت از ما تا ظهور مسیح بود، را درک نکرده بود (غلاطیان فصل 3 آیه 24).

نکته قابل توجه بعدی، پاسخ عیسی مسیح به او بود. عیسی مسیح جواب او را با یک سوال داد: «چرا از من دربارهٔ كار نيک می‌پرسی؟» عیسی مسیح هسته اصلی این موضوع را هدف قرار می دهد، او می گوید که هیچ کسی به غیر از خدا خوب نیست و کار خوب انجام نمی دهد. مرد جوان تحت تاثیر قاعده اشتباه قرار گرفته بود: اینکه انسان خوب می تواند خودش به بهشت برود. عیسی مسیح به او گفت که باید از قوانین موسی پیروی کند. عیسی مسیح با این عبارت از عقیده «نجات توسط کارهای خوب» دفاع نمی کند. بلکه فرضیات آن مرد جوان را به چالش می کشد و به او نشان می دهد که تا چه اندازه درک کمی از قوانین شریعت و توانایی انسان دارد.

مرد جوان بازهم می پرسد «کدام احکام؟»، عیسی مسیح باز هم به آرامی اشتباه مرد را با مثال زدن ده فرمان موسی به او نشان می دهد. سردرگمی در پاسخ مرد جوان را می توان به راحتی دید، او گفت که به همه قوانین از نوجوانی عمل کرده و همیشه انسان خوبی بوده است. پاسخ مرد جواب تمثیلی از این حقیقت است که او در واقع با شهادت دروغ خود قوانین را زیر پا گذاشته است. اگر او واقعا صادق بود می توانست بگوید که نهایت تلاش خود را کرده اما به طور کامل در حفظ قوانین شریعت موفق نبوده است. او کاملا انسان خوبی نبود. او درک بسیار ضعیفی از قوانین شریعت و توانایی خودش به عنوان یک انسان داشت. او هچنین با این سوال که «چه کار دیگری باید انجام دهم؟» این حس را داشت که به اندازه کافی آدم خوبی نبوده است.

عیسی مسیح سپس آن مرد جوان را با خودپسندی ای که گرفتارش بود مواجه می کند. به او می گوید اگر می خواهد که واقعا آدم خوبی شود باید هرآنچه دارد را بفروشد و از عیسی مسیح پیروی کند. عیسی مسیح وابستگی او به ثروتش را می دانست. ثروت او به بت زندگی اش تبدیل شده بود. او ادعا کرد که به همه دستورات عمل کرده است اما اولین دستور یعنی اجتناب از بت پرستی (اموال او در این مورد) را زیرپا گذاشت و عیسی مسیح را ترک کرد. خدای او ثروتش بود که آن را به عیسی مسیح ترجیح داد.

سپس عیسی مسیح درس مهمی به شاگردان آموخت: «اين را بدانيد كه ورود يک ثروتمند به ملكوت خداوند بسيار مشكل است. باز به شما می‌گويم، گذشتن شتر از سوراخ سوزن آسانتر است از وارد شدن ثروتمند به ملكوت خدا! شاگردان از اين سخن حيران شده، پرسيدند: پس چه كسی در اين دنيا می‌تواند نجات پيدا كند؟ عيسی نگاهی به ايشان انداخت و فرمود: از نظر انسان اين كار غيرممكن است، ولی نزد خدا همه چيز ممكن است».

چه کسی می تواند نجات پیدا کند؟ اگر به عهده بشر باشد، هیچ کسی. چرا یک انسان خوب بودن برای ورود به بهشت کافی نیست؟ برای اینکه انسان خوبی وجود ندارد و فقط یک موجود خوب وجود دارد و آن هم خداست. هیچ کسی نمی تواند به همه قوانین شریعت عمل کند. کتاب مقدس می گوید که همه گناه کرده اند و به آن کمال مطلوب خداوند نرسیده اند (رومیان فصل 3 آیه 23). کلام خدا همچنین می گوید که مزد گناه مرگ است (رومیان فصل 6 آیه 23). خوشبختانه خدا منتظر نشد تا ما خوب بودن را یاد بگیریم. وقتی آلوده به گناه بودیم، عیسی مسیح برای پاک شدن گناهان جان خود را بر روی صلیب فدا کرد (رومیان فصل 5 آیه 8).

نجات بر اساس خوبی عیسی مسیح است نه خوبی ما. اگر ایمان به عیسی مسیح را به زبان بیاوریم و در قلب خود هم به رستاخیز او پس از سه روز ایمان داشته باشیم، نجات پیدا خواهیم کرد (رومیان فصل 10 آیه 9). نجات بواسطه عیسی مسیح یک هدیه است و ما این هدیه را خودمان بدست نیاورده ایم (رومیان فصل 6 آیه 23، افسسیان فصل 2 آیه های 8 تا9). پیام انجیل این است که ما هرگز نمی توانیم آنقدر خوب باشیم که شایستگی ورود به بهشت را کسب کنیم. ما باید به گناهکار بودن خودمان پی ببریم، از گناهان توبه کنیم و به عیسی مسیح ایمان بیاوریم. فقط عیسی مسیح انسان خوبی بود - تا آن اندازه که بتواند وارد بهشت شود - و او خوبی و پاکی خودش را به پیروان خود می دهد (رومیان فصل 1 آیه 17).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

چرا انسان خوبی بودن به تنهایی نمی تواند کلید ورود ما به بهشت باشد؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries