settings icon
share icon
سوال

یک زن (همسر) خداشناس بودن یعنی چه؟

جواب


برای تعریف یک زن خداشناس (پارسا، پرهیزکار) ابتدا باید معنی واژه «خداشناس» را بدانیم. پولس در اول تیموتائوس فصل 2 آیه 2 از کلمه «خداشناس» در ارتباط با «آرامش»، «صلح» و «متانت» استفاده می کند. کتاب مقدس به ما می گوید روح القدس در وجود همه ایمانداران ساکن است و اعمال آشکار و پنهان پرهیزکارانه را در زندگی ما تولید می کند؛ محبت، شادی، آرامش، بردباری، مهربانی، نيكوكاری، وفاداری، فروتنی و خويشتنداری، ثمره های روح القدس در زندگی ایمانداران است (غلاطیان فصل 5 آیه های 22-23). تعریف دقیق پارسایی این است که به شکل مسیح درآییم. خداشناس بودن و پارسایی یعنی اینکه مانند پولس از مسیح تقلید کنیم و در افکار و اعمال شبیه او شویم، (اول قرنتیان فصل 11 آیه 1). این ویژگی های پرهیزکارانه را همه مسیحیان، زن یا مرد، باید داشته باشند. خوشبختانه، کتاب مقدس جزئیات بیشتری به ما درباره یک زن (همسر) خداشناس و پرهیزکار داده است.

در کتاب امثال، تصویر زیبایی از یک زن خداشناس ارائه شده است. پاکدامنی و فضیلت های یک زن خداشناس حتی اگر هزاران سال بگذرد تغییر نخواهد کرد. زن خداشناس کسی ست که اعتماد کامل همسر خود را دارد. شوهر او نگران نیست که مرد دیگری او را وسوسه کند و فریب دهد، نگران نیست که با کارت اعتباری بیش از اندازه خرید کند، یا تمام روز را به تماشای سریال های آبکی سپری کند. او می داند که همسرش متین، باوقار، عاقل و متعهد است (امثال فصل 31 آیه 11، 12، 25، 26). او از پشتیبانی و عشق صادقانه همسرش مطمئن است، او می داند که همسرش کینه جو و انتقامی نیست. یک زن خداشناس وجه اجتماعی شوهر خود را خراب نمی کند و هرگز حرف بدی درباره شوهرش نمی زند و شایعه پراکنی نمی کند؛ بلکه همیشه شوهرش را گرامی می دارد و تحسین می کند. زن پرهیزکار امور خانه را کاملا انجام می دهد و برای خودش احترام قائل است (امثال فصل 31 آیه های 12، 21، 23).

یک زن خداشناس زمان کمتری را جلوی آینه سپری می کند و به فقرا و نیازمندان کمک می کند، برای اینکه او فداکار و خیراندیش است (امثال فصل 31 آیه های 20، 30). اما خودش را فراموش نمی کند، او اندام و روح خود را قوی و سالم نگه می دارد. با وجود اینکه ساعت های طولانی به سختی کار می کند اما رنجور و زرد و نحیف نیست؛ او به زیبایی خود و خانواده اش اهمیت می دهد (امثال فصل 31 آیه 17، 21، 22).

امثال فصل 31، برعکس عقاید رایجی که درباره زن (همسر) کتاب مقدسی وجود دارد، او را بسیار آرزومند و بلند همت معرفی می کند. زن (همسر) در امثال فصل 31 حتی یک تجارت کوچک پوشاک دارد. او تصمیم های کاری خود را مستقلانه می گیرد، و خودش تصمیم می گیرد که با درآمدش چه کند (امثال فصل 31 آیه های 16، 24). توجه کنید که درآمد او صرف خرید کفش و لباس نمی شود بلکه زمینی می خرد و تاکستانی به عمل می آورد که به خانواده خودش سود برساند.

یک زن خداشناس با وجود همه تلاش ها، خدمات و کارهای سختی که انجام می دهد شادی خود را حفظ می کند. این زن می داند که همه کارهای او سودمند است و احساس رضایت و خشنودی دارد (امثال فصل 31 آیه 18). زن خداشناس نگران آینده نیست. او به آینده لبخند می زند، برای اینکه می داند همه چیز تحت کنترل خداوند است (امثال فصل 31 آیه های 25، 30). آیه 30 یک مطلب کلیدی درباره زن بیان می کند و می گوید اگر خداترس نباشد نمی تواند یک همسر خداشناس باشد. یک زن خداشناس از مسیح پیروی می کند و در او می ماند تا ثمره خداشناسی در زندگی خود را به نمایش بگذارد (نگاه کنید به یوحنا فصل 15 آیه 4).

در آخر، یک زن خداشناس باید مطیع همسرش باشد (افسسیان فصل 5 آیه 22). یک زن (همسر) مطیع چه شکلی است؟ کتاب مقدس به ما می گوید که مسیح مطیع پدرش بود (یوحنا فصل 5 آیه 19). در عین حال، مسیح و پدر یکی هستند (یوحنا فصل 10 آیه 30). بنابراین یک زن مطیع ارزش کمتری به عنوان یک انسان ندارد؛ نقش او کم اهمیت تر نیست، بلکه متفاوت است. مسیحیان می دانند که عیسی مسیح، خداوند و روح القدس هر سه یک خدا هستند اما نقش های متفاوتی را برای نجات بشر انجام می دهند. به همین شکل، زن و مرد هم نقش های متفاوتی در زندگی زناشویی دارند. بنابراین اطاعت زن از همسر مانند اطاعت مسیح از پدرش آسمانی است، به این معنی که او آگاهانه و مشتاقانه به همسر خود اجازه رهبری می دهد. عیسی مسیح آگانه و آزادانه روی صلیب رفت، گرچه پریشان نیز بود (متی فصل 26 آیه 39). مسیح می دانست که راه و روش پدر، بهترین است. یک زن خداشناس ممکن است گاهی اطاعت را سخت و رنج آور بداند اما پیروی از خدا همیشه پاداش های ابدی روحانی خواهد داشت (اول تیموتائوس فصل 4 آیه های 7-8).

کتاب مقدس اطاعت از شوهر را با اطاعت از خدا برابر می داند (افسسیان فصل 5 آیه 22). به عبارت دیگر، اگر زنی نمی تواند از همسر خود اطاعت کند نشان می دهد که در اطاعت از خداوند نیز با مشکل مواجه است. اطاعت نشان دهنده ضعف نیست؛ یک زن مطیع «بی استعداد» و «بی اهمیت» نیست. بر اساس آنچه از امثال فصل 31 یاد گرفتیم، اطاعت نیازمند قدرت، متانت و تعهد است.

امثال فصل 31 یک تصویر ایده آل را ارائه می دهد . یک زن می تواند بدون اینکه کامل و بی نقص باشد همسر خداشناسی باشد (می دانیم که چیزی به اسم انسان کامل وجود ندارد). اما هر اندازه که رابطه یک زن با عیسی مسیح عمیق تر می شود، به زن خداشناس تری در زندگی زناشویی تبدیل می شود. خداشناس بودن معمولا در نقطه مقابل تعریفی است که جامعه سکولار از یک زن دارد. مهمترین نگرانی ما به عنوان زنان خداشناس باید رضایت و خشنودی خدا باشد.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

یک زن (همسر) خداشناس بودن یعنی چه؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries