settings icon
share icon
سوال

آیا کتاب مقدس قول می دهد که نتیجه پدری و مادری پرهیزکارانه همیشه فرزندانی خداشناس خواهد بود (امثال فصل 22 آیه 6)؟

جواب


امثال فصل 22 آیه 6 به ما می گوید، «بچه را در راهی كه بايد برود تربيت كن و او تا آخر عمر از آن منحرف نخواهد شد.» آیا این آیه به ما قول می دهد که نتیجه تربیت پرهیزکارانه فرزندان همیشه بزرگسالانی خداشناس و خداترس خواهد بود؟ در مورد والدین خداشناسی که فرزندان سرکش دارند چه می تواند گفت؟

مطالب کتاب امثال، در شکل ادبی، وعده های مطلق نیستند، بلکه مشاهدات و نظرات کلی از زندگی انسان می باشند که معمولا درست هستند. این مطالب به ما کمک می کنند تا متوجه شویم که چرا فرزندان با وجود تربیت خداپسندانه در کودکی به بزرگسالانی تبدیل می شوند که بر علیه خدا شورش می کنند.

امثال فصل 22 آیه 6 این مطلب را به طور کلی درست می داند که تربیت خداشناسانه یک فرزند در بزرگسالی هم ادامه پیدا خواهد کرد. این مطلب مشاهداتی از زندگی های 3000 سال قبل بوده است، و صحت آن امروز هم ثابت شده است. اکثر والدین مسیحی که بچه های خود را به روش خداپسندانه تربیت کرده اند، فرزندانی از خود به جا گذاشته اند که در بزرگسالی هم خدا را دوست دارند. تربیت فرزندان با روشی که خدا می پسندد (افسسیان فصل 6 آیه 4)، احتمال اینکه آنها مابقی زندگی را هم با ایمان به عیسی مسیح طی کند به طرز چشمگیری افزایش می دهد.

زندگی تیموتائوس بهترین مثال کتاب مقدسی در این مورد است. پولس در دوم تیموتائوس فصل 1 آیه 5 می گوید، «هيچگاه از ياد نمی‌برم چه ايمان خالصی به خداوند داشتی، درست مانند مادرت «یونیکی» و مادر بزرگت «لوئيز»؛ و اطمينان دارم كه حالا نيز ايمانت به همان اندازه مستحكم است.» مادر و مادربزرگ تیموتائوس خدا را دوست داشتند و تیموتائوس را هم به این روش بزرگ کردند. تیموتائوس جوان در سفرهای بشارتی با پولس همراه شد و به یکی از قابل اعتمادترین همراهان پولس تبدیل شد. نام تیموتائوس 25 مرتبه در عهد جدید در مقام معاون رسولان و کشیش آورده شده است.

پدری و مادری خداپسندانه در دنیا امروز هم مانند هر دوره ای از تاریخ اهمیت دارد. پدران و مادران نقش کلیدی در تربیت زنان و مردان جوانی دارند که همراه با عشق به خدا بزرگ می شوند و به او خدمت می کنند. کشیشان، رهبران جوانان، ودیگر شخصیت های خداشناس به فرزندان ما برکت می دهند، اما هیچ کسی نمی تواند نقش پدر و مادر را در تربیت فرزندان خداشناس و انتقال آن به نسل های آینده ایفا کند. به همین دلیل باید به امثال فصل 22 آیه 6 عمل شود، « بچه را در راهی كه بايد برود تربيت كن و او تا آخر عمر از آن منحرف نخواهد شد .»

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

آیا کتاب مقدس قول می دهد که نتیجه پدری و مادری پرهیزکارانه همیشه فرزندانی خداشناس خواهد بود (امثال فصل 22 آیه 6)؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries