settings icon
share icon
سوال

یک شوهر خداشناس بودن به چه معناست؟

جواب


وقتی درباره یک شوهر خداشناس سوال می شود ابتدا باید این حقیقت را بدانیم که هیچ کسی به طور طبیعی خداشناس و پارسا نیست. زن یا مردی وجود ندارد که بتواند با تکیه بر قدرت خودش به هرآنچه خدا می خواهد تبدیل شود. بنابراین گام اول برای تبدیل شدن به یک شوهر یا زن خداشناس این است که خودمان را به عیسی مسیح بسپاریم و او پادشاه زندگی ما شود. خداشناس بودن یعنی باید خدا را داشته باشیم. روح خدا درون ما زندگی می کند و به ما قدرت می دهد تا زندگی پاک و پرهیزکارانه ای داشته باشیم (غلاطیان فصل 2 آیه 20، تیطوس فصل 2 آیه 12).

فیلیپیان فصل 2 آیه های 3-4 اساس همه روابط پرهیزکارانه و خداپسندانه (که شامل ازدواج هم می شود) را پایه گذاری کرده است: «خودخواه نباشيد و برای خودنمايی زندگی نكنيد. فروتن باشيد و ديگران را از خود بهتر بدانيد. فقط به فكر خودتان نباشيد، بلكه به كار و مسايل ديگران هم توجه نماييد.» این متن به این معنی است که زن و شوهر در رابطه زناشویی دیگر رئیس خودشان نیستند. هریک از آنها با اشتیاق مطیع دیگری است. این مسئله می تواند برای مردان مشکل باشد، مخصوصا زمانی که برای مدت طولانی مجرد بوده اند. یک مرد ممکن است هرگز به این فکر نکند که شاید همسرش به اندازه او به تماشای مسابقه فوتبال یا شکار اشتیاق نداشته باشد. این متن به ما دستور می دهد که احساسات و ایده های دیگران را هم در نظر بگیریم و تصور نکنیم که آنها هم مانند ما فکر می کنند.

اول پطرس فصل 3 آیه 7، «و شما ای شوهران، رفتارتان با همسرانتان بايد با ملاحظه و توأم با احترام باشد، چون ايشان ظريفتر از شما هستند. در ضمن، فراموش نكنيد كه ايشان شريک زندگی روحانی و بركات الهی شما می‌باشند. بنابراين، اگر با ايشان آن گونه كه شايسته است، رفتار نكنيد، دعاهايتان مستجاب نخواهد شد .» مردم اغلب واژه «ظریف تر» را اشتبا تفسیر می کنند. ظریفتر بودن به معنای پایین تر بودن نیست؛ ادامه متن، زن را شریک مرد می داند. واژه «ظریف تر» به این معنی است که با زن نباید مانند یک مرد رفتار شود. آفرینش او از نظر جسمی و روحی با مردان تفاوت دارد. نکته اصلی این متن «درک کردن» است. شوهر باید همسر خود را بشناسد، به زوایای روحی و شخصیتی او پی ببرد، و تصمیماتی بگیرد که توانایی ها و زیبایی زن برجسته شوند. درگیری فیزیکی، قلدری و زورگویی، و بی توجهی به احساسات، جایی در ازدواج مسیحی ندارد. تفاهم با زن و درک او به این معنی است که یک شوهر عاقل نیازها و خواسته های خودش را کنترل می کند تا نیازها و خواسته های او برطرف شوند. شوهر مسیحی زن خود را کوچک نمی کند، مشارکت او در خانواده را دست کم نمی گیرد، و یا از زنش انتظار ندارد کاری که خدا از مرد می خواهد را انجام دهد. او همواره سعی می کند تا زن خود را بیشتر بشناسد و در شناخت او تبحر پیدا کند.

کتاب افسسیان در فصل 5 به توصیف یک مرد(همسر) خداشناس می پردازد. آیه 25 می گوید، « اما شما ای شوهران، همسران خود را همانطور دوست بداريد كه مسيح كليسای خود را دوست داشت. او حاضر شد جانش را فدای كليسا كند.» این مقایسه بین مسیح و کلیسا حرف بسیار زیادی برای گفتن دارد. شوهران باید همان فداکار و عشقی که مسیح نسبت به کلیسا نشان داد را به همسرانشان نشان دهند، عیسی مسیح عروس (کلیسای) خود را دوست دارد حتی وقتی نافرمان، دوست نداشتنی و سرکش است. آیه 28 در ادامه می گوید، « شوهر نيز بايد به همين شكل با زنش رفتار كند و او را همچون قسمتی از وجود خود دوست بدارد. زن و شوهر در واقع يكی هستند. پس وقتی شوهری همسرش را محبت می‌كند، در اصل به خويشتن لطف و محبت كرده است.» مردان معمولا عاشق بدن خودشان هستند. کامیابی جنسی، قدرت عضلانی و دیگر نیازهای فیزیکی معمولا برای آنها در بالاترین اولویت قرار دارد. خداوند به مردان می گوید چنین اولویتی برای همسران خود قائل باشند. عیسی مسیح آزادانه بدن خود را در معرض بدرفتاری و تحقیر قرار داد تا نیاز عروسش (کلیسا) را برطرف کند. این متن از مردان می خواهد تا چنین الگویی را در پیش گیرند.

زنان مسیحی خواهان رهبری پرهیزکارانه هستند نه دیکتاتوری. و مرد نمی تواند مسیری را رهبری کند که در آن نبوده است. یک رهبر کسی است که جلوتر از همه پیش می رود، مسیر را مستحکم می کند، با مسائل روحانی رو در رو می شود و راهنمایی های خداوند را به خانواده خود نشان می دهد. رابطه همیشگی و پیوسته با عیسی مسیح برای رهبری یک خانواده لازم است. خداوند مسئولیت رفاه و سلامتی روحانی و جسمانی خانواده را بر عهده مرد قرار داده است (اول تیموتائوس فصل 5 آیه 8). حتی اگر زن توانایی بیشتری در آموزش و رهبری بچه های دارد، مرد باید همچنان در این فرایند دخالت داشته باشد. او باید با شرکت در کلیسا، مطالعه کتاب مقدس، دعا، و رشد روحانی برای خانواده الگو و سرمشق باشد. اگر مرد در نقش رهبر روحانی خانواده محکم و استوار عمل نکند، زن به سختی می تواند به نظرات او در بخش های دیگر احترام بگذارد.

همه مردان (مجر یا متاهل) می توانند از این ویژگی های عنوان شده یک رهبر خداشناس سود ببرند. رهبر کسی است که:

• قبل از هرچیزی خدمتگزار است (متی فصل 23 آیه 11)

• آموزش پذیر است (امثال فصل 19 آیه 20)

• پر از روح القدس است (اعمال رسولان فصل 6 آیه 3)

• نقش خود را با عشق و اشتیاق بازی می کند (افسسیان فصل 6 آیه 7)

• الگوی فروتنی و بخشیدن است (اول پطرس فصل 5 آیه 6، افسسیان فصل 4 آیه 32)

• کسانی که رهبری می کند را دوست دارد (متی فصل 5 آیه 46، یوحنا فصل 13 آیه های 34-35)

• شکست ها و ضعف های خود را می پذیرد و می داند که در چه موردی باید رشد کند (فیلیپیان فصل 3 آیه 12)

یک مرد با توجه به نکات زیر می تواند به یک شوهر خداشناس تبدیل شود:

1. آیا هسمرتان در برنامه های شما در بالاترین اولویت قرار دارد و انرژی، زمان و توجه اصلی به او اختصاص داده می شود؟

2. آیا به توصیه کتاب مقدس (اول پطرس فصل 3 آیه 7) عمل می کنید و شناخت خود از همسرتان را افزایش می دهید؟

3. آیا آنچه خداوند به شما آموزش می دهد را با همسر خود سهیم می شوید تا بتوانید او را از نظر روحانی رهبری کنید؟

4. آیا نسبت به جسم و نیازهای جنسی همسر خود توجه و حساسیت های لازم را دارید؟ مشخصات جسمی و نیازهای او با شما تفاوت دارند، و یک شوهر خداشناس به آنها بدون بدخلقی و تنبیه احترام می گذارد؟

5. آیا قبول دارید که مسئولیت هر دوی شما در قبال فرزندان یکسان است؟ حتی اگر همسر شما در برخی موارد بهتر عمل می کند باز هم شما باید مسئولیت به عهده بگیرید. همسر شما به شریکی نیاز دارد که بار زندگی را با او سهیم شود.

6. تن صدای خود را بررسی کنید. آیا در دام خشونت کلامی، سرزنش یا مخالفت با او افتاده اید؟

7. آیا هرگز به سوء استفاده فیزیکی یا کلامی، به هر شکلی، دست زده اید؟ اگر نیاز دارید تا در کنترل خشم به شما کمک شود حتما به مشاور رجوع کنید.

8. همسر شما در چه بخش هایی ضعف دارد، آیا به جای انتقاد و سرکوب به رشد او کمک کرده اید؟

9. آیا شنونده خوبی هستید؟ زنها نیاز دارند شنیده شوند و احساسات و افکارشان را با شما در میان بگذارند، شما باید امن ترین شخص برای برطرف کردن این نیاز آنها باشید.

10. آیا نگهبان قلب، رویاها، حرمت نفس و اعتماد به نفس او هستید؟ شما نمی توانید خدای او باشید اما می توانید مشوق او برای برقراری ارتباط با خدا باشید که بتواند عمیق ترین نیازهای عاطفی را از طریق خدا برطرف کند.

اکثر مردان خودشان را با عواملی ارزیابی می کنند که خارج از کنترل آنها می باشد. پول، شهرت، توانایی جسمی، و قدرت موقتی و فانی هستند. با این وجود، یک مرد می تواند تصمیم بگیرد که موفقیت را با میزان پیروی از خداوند در گرامی داشتن و رهبری خانواده اش بسنجد. خانواده شاد یک گواهی و شهادت برای مرد است. گرچه او مسئول واکنش همسرش نیست، اما همه شوهران می توانند عشق به همسر خود و رهبری او را با الگو قرار دادن عیسی مسیح به خوبی نشان دهند.

English



بازگشت به خانۀ فارسی

یک شوهر خداشناس بودن به چه معناست؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries