settings icon
share icon
سوال

جلال دادن خدا یعنی چه؟

جواب


جلال دادن خدا یعنی از او تجلیل کرده و او را ستایش کنیم. کلمه شکوه و جلال خداوند در عهد قدیم به معنا و مفهوم بزرگی شکوه و مقام اوست. در عهد جدید، کلمه ای که شکوه و جلال ترجمه شده است به معنای «احترام، بزرگی، ستایش و پرستش» است. با کنار هم قرار دادن هر دو معنی به این نتیجه می رسیم که جلال دادن به معنی پذیرش بزرگی خدا و احترام گذاشتن به او با ستایش و پرستش او می باشد، با این مفهوم که فقط خود او شایسته ستایش، احترام و پرستش است. جلال خداوند ویژگی ذاتی اوست و ما با تشخیص این ویژگی، او را جلال می دهیم.

پرسشی که به ذهن خطور می کند این است که اگر خداوند همه جلال و شکوه را دارد، که واقعا دارد، ما چگونه می توانیم او را جلال دهیم؟ چطور می توانیم به خداوند چیزی را بدهیم که خودش آن چیز است؟ پاسخ در اول تواریخ فصل 16 آیه های 28 تا 29 است: « ای تمام قومهای روی زمين، خداوند را توصيف نماييد؛ قدرت و شكوه او را توصيف نماييد؛ عظمت نام خداوند را توصيف نماييد! با هدايا به حضورش بياييد، او را در شكوه قدوسيتش بپرستيد!» در این آیه با انجام دو کار خدا را جلال می دهیم. اول اینکه، جلال حق اوست. هیچ شخص دیگری جز خدا شایستگی این را ندارد که ما او را جلال دهیم. اشعیا فصل 42 آیه 8 این مطلب را تایید می کند: «من خداوند هستم و نام من همين است. جلال خود را به كسی نمی‌دهم و بتها را شريک ستايش خود نمی‌سازم.» دوم اینکه، ما باید به عنوان بخشی از پرستشی که باعث جلال او می شود، هدایایی به او تقدیم کنیم. چه هدایایی باید برای جلال دادن خدا تقدیم کنیم؟

هدایایی که ما در برابر شکوه، تقدس، زیبایی و جلال او باید تقدیم کنیم عبارتند از پذیرش، اطاعت، فرمانبرداری، تحسین و تمجید خداوند است. جلال دادن خداوند با پذیرش گفته های او مخصوصا در مورد خودش آغاز می شود. خداوند در اشعیا فصل 42 آیه 5 می گوید، «خداوند، خدايی كه آسمانها را آفريد و گسترانيد و زمين و هر چه را كه در آن است بوجود آورد و نفس و حيات به تمام مردم جهان می‌بخشد.» ذات خداوند کامل، بی عیب و مقدس است، به همین دلیل، کلامش نیز مقدس و کامل است (مزامیر فصل 19 آیه 7)، و ما او را با گوش دادن و پذیرفتن سخنانش جلال می دهیم. کلام خدا، گفتگوی او با ما و همه آن چیزی است که در زندگی به آن نیاز داریم. شنیدن و پذیرفتن کلام او به تنهایی نمی تواند او را جلال دهد بلکه باید از دستورات او در کتاب مقدس نیز اطاعت کنیم. «اما رحمت خداوند بر كسانی كه او را گرامی می‌دارند، هميشگی است و او عدالت را در حق فرزندان آنانی كه عهد و احكام او را حفظ می‌كنند، بجا می‌آورد» (مزامیر فصل 103 آیه های 17 تا 18). عیسی می گوید که جلال دادن و دوست داشتن خدا، عمل به دستور یوحنا فصل 14 آیه 15 است: «اگر مرا دوست داريد، آنچه می‌گويم اطاعت كنيد.»

با تعلیم و تمرین ویژگی ها و کارهای خداوند، او را جلال می دهیم. استیفان در آخرین موعظه خود قبل از مرگ، دوباره داستان روابط خدا با اسرائیل از زمانیکه ابراهیم از خداوند اطاعت کرد و ترک وطن نمود را بازگو کرد و به مسیح رسید، یعنی کسی که اسرائیل به او خیانت کرد و به قتل رساند. وقتی درباره کار خدا در زندگی خود حرف می زنیم، درباره اینکه چگونه ما را از اسارت گناه نجات داد، و کارهای شگفت انگیزی درون قلب و فکر ما انجام داد، در واقع او را نزد دیگران جلال می دهیم. گرچه دیگران همیشه نمی خواهند به جلال خداوند گوش دهند، اما خود او از این کار بسیار خوشحال می شود. مردمی که به استیفان گوش می داند از سخنان او متنفر بودند، گوش های خود را گرفتند و به سرعت او را سنگسار کردند. «ولی استيفان پر از روح‌القدس به سوی آسمان خيره شد و جلال خدا را ديد و همچنين عيسی را كه در دست راست خدا ايستاده بود» (اعمال رسولان فصل 7 آیه 55).

جلال دادن خدا یعنی اینکه ویژگی ها، تقدس، وفاداری، رحم، مهربانی، شکوه، عشق، بزرگی، حاکمیت، قدرت، علم او را تحسین کنیم. این موارد راهمیشه در ذهن خود تکرار کنیم و با دیگران درباره هدیه نجاتی که او به ما داده است، صحبت کنیم.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

جلال دادن خدا یعنی چه؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries