settings icon
share icon
سوال

آیا طوفان نوح جهانی بود و یا منطقه ای؟

جواب


بر اساس قسمتی از کتاب مقدس که درباره طوفان سخن می گوید واضح است که جهانی بوده است. پیدایش فصل 7 آیه 11 می گوید که «همچنين همۀ آبهای زيرزمينی فوران كرده، بر زمين جاری شدند». پیدایش فصل 1 آیه های 6-7 و فصل 2 آیه 6 به ما می گوید که محیط قبل از طوفان خیلی با آنچه ما امروزه تجربه می کنیم فرق داشت. بر این اساس و بر اساس سایر قسمتهای کتاب مقدس، می توان بطور منطقی این را گفت که زمانی همه زمین از چتر آبی پوشیده بوده است. این چتر ممکن است چتر بخار بوده و یا بصورت حلقه هایی بوده مثل حلقه های یخی کره زُحَل. که بهمراه یک لایه آب زیر زمینی، به روی زمین آمدند (پیدایش فصل 2 آیه 6) و باعث یک طوفان و سیل جهانی شدند.

واضح ترین آیه ای که وسعت سیل را نشان می دهد در پیدایش فصل 7 آیه های 19-23 است. «سرانجام بلندترين كوهها نيز به زير آب فرو رفتند. باران آنقدر باريد كه سطح آب به هفت متر بالاتر از قلۀ كوهها رسيد. همهٔ جاندارانِ روی زمين يعنی حيواناتِ اهلی و وحشی، خزندگان و پرندگان، با آدميان هلاک شدند. هر موجودِ زنده‌ای كه در خشكی بود، نابود گشت. بدينسان خدا تمام موجودات زنده را از روی زمين محو كرد، بجز نوح و آنانی كه در كشتی همراهش بودند».

در قسمت بالا، ما نه تنها کلمه «همه» را می بینیم که مرتب تکرار شده است، بلکه می بینیم «همه کوههای بلند که زیر تمامی آسمانها بود پوشیده شد». «آبها فوران کردند و کوه ها را تا عمق 6 متری در خود فرو بردند». «همه موجودات زنده زمین نابود شدند». این توضیحات بطور واضح یک سیل جهانی را توضیح می دهد که همه زمین را فرا گرفته بود. همچنین، اگر سیل منطقه ای بود چرا خدا به نوح گفت که یک کشتی بسازد بجای اینکه به او بگوید که از آنجا برود و حیوانات را هم منتقل کند. و چرا او به نوح گفت یک کشتی به آن بزرگی بسازد که همه حیواناتی که روی زمین بودند بتوانند در آن خانه کنند. اگر سیل جهانی نبود، احتیاجی به کشتی نبود.

پطرس هم در دوم پطرس فصل 3 آیه های 6-7 توضیح می دهد که این یک سیل جهانی و همه گیر بود و می گوید،«يک بار خدا جهان را با طوفانی عظيم نابود ساخت، آن هم مدتها بعد از آنكه به فرمان خود آسمانها و زمين را آفريد و از آب برای شكل دادن و احاطه زمين استفاده كرد. اكنون نيز به فرمان خدا، آسمان و زمين باقی هستند تا در روز داوری با آتش نابود شوند، يعنی در همان روزی كه بدكاران مجازات و هلاک خواهند شد». در این آیات پطرس داوری جهانی آینده را با سیل زمان نوح مقایسه می کند و می گوید که دنیایی که آن زمان وجود داشت با آب گرفته شد. بعلاوه خیلی از نویسندگان کتاب مقدس جهانی بودن این سیل را از نظر تاریخی پذیرفتند (اشعیا فصل 54 آیه 9؛ اول پطرس فصل 3 آیه 20؛ دوم پطرس فصل 2 آیه 5؛ عبرانیان فصل 11 آیه 7). و بالاخره، خداوند عیسی مسیح به این سیل جهانی اعتقاد داشت و آنرا به عنوان نمونه ای بیان کرد برای خرابی دنیا در آینده و وقتی که او باز می گردد (متی فصل 24 آیه های 37-39؛ لوقا فصل 17 آیه های 26-27).

خیلی شواهد کتاب مقدسی هست که به یک فاجعه جهانی مثل یک سیل جهانی اشاره می کند. فسیلها و منابع عظیم ذغال سنگ در هر قاره در سرتاسر جهان پیدا شده است که لازمه آن پوشش سریع مقدار زیادی از گیاهان بوده است. فسیلهای اقیانوسی روی کوه های سرتاسر جهان پیدا شده است. تمدن های مختلف جهان نوعی از داستانی قدیمی درباره سیل دارند. همه این حقایق و خیلی از حقایق دیگر مدارکی برای اثبات وجود یک سیل جهانی هستند.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

آیا طوفان نوح جهانی بود و یا منطقه ای؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries