settings icon
share icon
سوال

کتاب مقدس درباره کمک به نیازمندان (فقرا) چه می گوید؟

جواب


در عهد قدیم و عهد جدید شاید هستیم که خداوند از فرزندان خود می خواهد تا نسبت به فقرا و نیازمندان ترحم و دلسوزی داشته باشند. عیسی مسیح گفت فقرا همیشه دور و بر ما هستند (متی فصل 26 آیه 11، مرقس فصل 14 آیه 7). او همچنین می گوید کسانی که با فقرا و بیماران مهربان هستند، در حال خدمت به مسیح می باشند (متی فصل 25 آیه های 35-40) و مطابق با کمک هایشان پاداش دریافت خواهند کرد.

شکی نیست که دامنه فقر گسترده است و نتایج ویرانگری دارد. فرزندان خدا نمی توانند نسبت به نیازمندان بی تفاوت باشند، برای اینکه در سرتاسر کتاب مقدس از ما انتظار می رود به فقرا کمک کنیم. برای مثال، به سخنان خداوند درباره خوبی یوشیای پادشاه در ارمیا فصل 22 آیه 16 توجه کنید: «او از فقيران و نيازمندان دستگيری می‌كرد، بنابراين هميشه موفق بود. اين است معنی خداشناسی!» و موسی به مردم گفت که چگونه به فقرا و نیازمندان کمک کنند: «بايد آنچه نياز دارد، از صميم قلب به او بدهيد و خداوند هم به خاطر اين امر، شما را در هر كاری بركت خواهد داد» (تثنیه فصل 15 آیه 10). این نظر در امثال فصل 14 آیه 31 به طور کامل منعکس شده است: « ... هر كه به فقرا ترحم نمايد، به خدا احترام گذاشته است.»

بخش اول امثال فصل 14 آیه 31 می گوید، «هر كه به فقرا ظلم كند به آفرينندهٔ آنها اهانت كرده است.» کتاب امثال سرشار از متونی است که نشان دهنده عشق خداوند به نیازمندان و فقرا می باشد و بی توجهی فرزندانش نسبت به آنها باعث ناراحتی او می شود (امثال فصل 17 آیه 5، فصل 19 آیه 17، فصل 22 آیه های 2، 9، 16، 22-23، فصل 28 آیه 8، فصل 29 آیه 7، فصل 31 آیه های 8-9). نتایج بی اعتنایی به بدبختی فقرا نیز در امثال مشخص شده است: «آنكه فرياد فقيران را نشنيده می‌گيرد در روز تنگدستی خود نيز فريادرسی نخواهد داشت» (امثال فصل 21 آیه 13). به کلمات جدی امثال فصل 28 آیه 27 نیز توجه کنید: «اگر به فقرا كمک كنی، هرگز محتاج نخواهی شد؛ ولی اگر روی خود را از فقير برگردانی، مورد لعنت قرار خواهی گرفت.» مردم سدوم علاوه بر گناهان فراوانی که مرتکب شده بودند (پیدایش فصل 19)، این گناه را نیز مرتکب شدند: « از فراوانی نعمت و آسايش و امنيت مغرور شده بودند و هيچ به فكر فقرا و مستمندان نبودند » (حزقیال فصل 16 آیه 49).

عهد جدید نیز از ما می خواهد تا به فقرا و نیازمندان کمک کنیم. یک از متونی که به زیبایی انتظار خداوند از ما برای کمک به فقرا را بیان می کند اول یوحنا فصل 3 آیه های 17-18 است: « اما كسی كه ادعای مسيحيت می‌كند و از نظر مالی در وضعيت خوبی به سر می‌برد، اگر همنوع خود را در احتياج ببيند و به او كمک نكند، چگونه ممكن است محبت خدا در قلب او حكمفرما باشد؟ ای فرزندان من، محبت ما نبايد فقط زبانی باشد، بلكه می‌بايد در عمل نيز آن را نشان دهيم.» متی فصل 25 آیه های 31-46 نیز یک متن کلیدی در این مورد است. این داوری قبل از سلطنت هزارساله مسیح خواهد بود و اغلب با نام «داوری ملت ها» از آن یاد می شود، در این داوری کسانی که در حضور مسیح قرار می گیرند به دو دسته تقسیم خواهند شد؛ گوسفندان در دست راست او و بزها در دست چپ او قرار می گیرند. کسانی که در دست چپ هستند به آتش ابدی جهنم یعنی جایی که برای شیطان و ارواح پلید او فراهم شده، فرستاده خواهند شد (آیه 41)، اما کسانی که در دست راست او قرار دارند پاداش ابدی دریافت خواهند کرد (آیه 34). نکته قابل توجه نوع زبانی است که عیسی مسیح برای خطاب به این دو گروه استفاده می کند. گوسفندان به این جهت تشویق می شوند که به فقرا، بیماران، نیازمندان و زندانیان کمک کرده اند. اما بزها به دلیل بی توجهی به این افراد تنبیه می شوند. درستکاران از مسیح می پرسند که کی این کارهای را انجام داده اند، مسیح می گوید، «وقتی اين خدمتها را به كوچكترين برادران من می‌كرديد، در واقع به من می‌نموديد» (آیه40).

البته نباید اشتباه تفسیر کنیم که کار خوب گوسفندان در به دست آوردن نجات به آنها کمک کرده است؛ بلکه این کارهای خوب میوه و ثمره نجاتی است که با لطف خدا دریافت کرده اند (افسسیان فصل 2 آیه های 8-10)، آنها تعهد به عیسی مسیح را با زندگی متحول شده خود نیز به نمایش می گذارند. به یاد داشته باشید که ما آفریده شده ایم تا کار خوب انجام دهیم، کارهایی که خدا از پیش مقدر کرده تا انجام دهیم. کارهای خوبی که مسیح در متی فصل 25 از آنها صحبت می کند شامل کمک به نیازمندان و فقرا نیز می شود.

یعقوب می گوید، «خلاصه، همانطور كه بدن بدون روح، مرده است، ايمانی هم كه اعمال نيک به بار نياورد، مرده است» (یعقوب فصل 2 آیه 26). او همچنین به ما یادآوری می کند، «اما فراموش نكنيد كه اين كلام را نه فقط بايد شنيد، بلكه بايد به آن عمل كرد. پس خود را فريب ندهيد» (یعقوب فصل 1 آیه 22). یوحنا هم می گوید، «كسی كه می‌گويد خدا را می‌شناسد اما احكام خدا را نگاه نمی‌دارد و خواست او را بجا نمی‌آورد، دروغ می‌گويد و از حقيقت به دور است. ...كسی كه ادعا می‌كند مسيحی است، بايد مانند مسيح زندگی كند» (اول یوحنا فصل 2 آیه های 4، 6)، و خود عیسی مسیح به ما می گوید، «اگر مرا دوست داريد، آنچه می‌گويم اطاعت كنيد» (یوحنا فصل 14 آیه 15).

کلام خدا، نظر قلبی او درباره نیازمندان و کمک به آنها را برای ما آشکار می کند. اگر واقعا به عیسی مسیح ایمان داریم، باید در نگرانی او برای فقرا نیز سهیم شویم. عیسی مسیح به ما دستور می دهد یکدیگر را دوست داشته باشیم (یوحنا فصل 13 آیه های 34-35)، و برای نشان دادن محبت و مهربانی و دلسوزی عیسی مسیح چه راهی بهتر از کمک کردن به نیازمندان وجود دارد؟

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

کتاب مقدس درباره کمک به نیازمندان (فقرا) چه می گوید؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries