settings icon
share icon
سوال

موهبت الهی آموزش چیست؟

جواب


موهبت الهی آموزش یکی از هدایای معنوی روح القدس است (رومیان فصل 12 آیه های 6 تا 8، اول قرنتیان فصل 12 آیه 28، افسسیان فصل 4 آیه های 1 تا 12). آموزش و تدریس هدیه ای از طرف روح القدس است و توانایی آموزش حقایق کتاب مقدس را به آن فرد می دهد. این موهبت در اکثر مواقع، نه همیشه، در کلیسای محلی استفاده می شود. هدیه آموزش شامل بررسی و اعلام پیام خدا، تفسیر کلام او و تشریح کاربرد آن در زندگی انسان است. آموزگاری که این موهبت را دریافت کرده است، براحتی می تواند حقایق کتاب مقدس و ایمان مسیحی را آموزش دهد.

هدف خداوند از اعطای هدایای معنوی (موهبت های الهی) رشد کلیسا است. پولس از کلیسای قرنتیان خواست تا به دنبال رشد کلیسا باشند و برای اینکه « تا اين حد مشتاق عطايای روح‌القدس هستيد، طالب بهترين آنها باشيد تا برای رشد تمام كليسا مفيد واقع شويد» (اول قرنتیان فصل 14 آیه 12). هدیه معنوی یا همان موهبت الهی که عطایای روح القدس نیز نامیده می شود (کاریسما در زبان یونانی) یک قدرت خدادادی و ماورای طبیعی است که از آن برای خدمت به رشد کلیسا استفاده می شود. این موهبت را خداوند از روی لطف و مهربانی اعطا می کند و نمی توان آن را بدست آورد، بلکه دلیل اعطای این موهبت فقط لطف خداوند است. گرچه هدیه معنوی می تواند توسعه یابد، اما برای به کار بردن آن نیاز به توانایی خارق العاده ای نیست. یکی از این موهبت ها آموزش است.

کلمه دیداسکالوس معادل یونانی «آموزش» است و به معنی تربیت و هدایت کردن می باشد. مثالهای فراوانی در این مورد در کتاب مقدس وجود دارد. عیسی مسیح معلم بزرگ بود و به شاگردانش گفت: «برويد و تمام قومها را شاگرد من سازيد و ايشان را به اسم پدر و پسر و روح‌القدس غسل تعميد دهيد؛ و به ايشان تعليم دهيد كه تمام دستوراتی را كه به شما داده‌ام، اطاعت كنند. مطمئن باشيد هر جا كه برويد، حتی دورترين نقطه دنيا باشد، من هميشه همراه شما هستم!» (متی فصل 28 آیه های 19 تا 20). عیسی مسیح به شاگردانش دستور داد تا شاگردان جدید تربیت کنند، همه آن چیزی که او به آنها گفته را به شاگردان جدید انتقال دهند و به آنها زندگی پاک و ایمان مسیحی را آموزش دهند. خدمتگزاران مسیح نباید دستورات انسان و یا خودشان را آموزش بدهند، بلکه فقط باید دستور مسیح را تعلیم دهند.

از موهبت آموزش می توان در این موارد استفاده کرد: کلاسهای یکشنبه، کلاسهای کتاب مقدس، کالجها، سمینارها و جلسات آموزش کتاب مقدس در منزل. کسیکه این موهبت را دارد، می تواند هم بصورت فردی و هم بصورت گروهی آموزش دهد. انسان با استعداد طبیعی خود می تواند هر چیزی را آموزش دهد، اما یک فرد با موهبت الهی آموزش می تواند محتوای کتاب مقدس را تعلیم دهد. او می تواند پیام هر بخش از کتاب مقدس را بطور کلی و یا بصورت پارگراف و آیه های جداگانه آموزش دهد. این فرد نمی تواند مطلب جدیدی به کتاب مقدس اضافه کند، بلکه فقط باید معنی و مفهوم کتاب مقدس را آموزش می دهد.

موهبت آموزش، هدیه خارق العاده ای از طرف روح القدس است. کسیکه این هدیه را ندارد، می تواند کتاب مقدس را بخواند و درک کند، اما نمی تواند مانند کسیکه موهبت آموزش دارد آن را توضیح دهد. گرچه این موهبت می تواند گسترش پیدا کند، اما چیزی نیست که بتوان آن را مانند مدرک دانشگاهی کسب کرد. کسیکه مدرک دکتری دارد اما موهبت آموزش دادن ندارد نمی تواند مانند فردی که مدرکی ندارد اما موهبت آموزش دارد کتاب مقدس را توضیح دهد.

پولس در افسسیان فصل 4 آیه های 11 تا 12 هدایای (موهبت های) اساسی برای تشکیل و رشد کلیسای محلی را فهرست می کند. در آیه یازدهم معلمان به کشیشان مرتبط شده اند. این بدین معنی نیست که هر دو یک موهبت هستند، بلکه می گوید کشیش هم معلم است. کشیش از ریشه یونانی به معنی «شبان» آمده است. کشیش از اعضای کلیسای خود مراقبت می کند درست مانند شبانی که از گوسفندانش مراقبت می کند.همانطور که شبان به گوسفندان خود غذا می دهد، کشیش هم غذای روحانی کلام خدا را به شاگردان خود آموزش می دهد.

کلیسا با موهبت آموزش رشد می کند، چراکه کلام خدا به مردم آموزش داده می شود تا بتوانند از آن در زندگی خود استفاده کنند. خداوند این موهبت را به افراد زیادی اعطا کرده است تا مردم را در ایمان و حکمت رشد دهند (دوم پطرس فصل 3 آیه 18).

مسیحیان از کجا بدانند که موهبت آموزش به آنها اعطا شده است؟ باید از خدا درخواست کنند تا به آنها فرصتی دهد که تحت نظارت یک معلم در کلاسهای یکشنبه یا جلسات آموزشی کتاب مقدس تدریس کنند. اگر بتوانند کتاب مقدس را توضیح دهند و دیگران هم از آن استقبال کردند، پس احتمالا دارای چنین موهبتی می باشند و باید از خدا درخواست کنند تا موقعیتهای بیشتری را برای بسط و توسعه این موهبت برای آنها فراهم کند.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

"موهبت الهی آموزش چیست؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries