settings icon
share icon
سوال

موهبت الهی مهربانی چیست؟

جواب


یکی از برکاتی که عیسی مسیح در موعظه سر کوه عنوان می کند، مهربانی و گذشت است.«خوشا به حال آنان كه مهربان و باگذشتند، زيرا از ديگران گذشت خواهند ديد» (متی فصل 5 آیه 7). مهربانی خاصیتی است که خداوند بوسیله آن ما را به سمت همدردی با دیگران در رفتار، کردار و گفتار می کشاند. مهربانی حالتی فراتر از احساس همدردی با دیگران است، این نوع همدردی از روی عشق و آغشته به محبت است. مهربانی تمایل دارد تا به نیازهای ضروری دیگران پاسخ دهد. رنج، تنهایی و غم آنها را تسکین دهد. مهربانی در بردارنده از خودگذشتگی برای کمک به دیگران در بحرانهای جسمانی، احساسی و یا مالی است. مهربانی قهرمان فقرا، آسیب دیدگان و فراموش شدگان است.

یک مثال خوب از مهربانی را می توانیم در متی فصل 20 آیه های 29 تا 34 ببینیم: «وقتی عيسی و شاگردانش از شهر اريحا خارج می‌شدند، جمعيت انبوهی به دنبال ايشان به راه افتاد. در همين هنگام، دو كور كه كنار جاده نشسته بودند، چون شنيدند كه عيسی از آنجا می‌گذرد، صدای خود را بلند كرده، فرياد زدند: ای سَروَر ما، ای پسر داوود پادشاه، بر ما رحم كنيد. مردم كوشيدند ايشان را ساكت سازند، اما آنان صدای خود را بلندتر و بلندتر می‌كردند. سرانجام وقتی عيسی به آنجا رسيد، ايستاد و از ايشان پرسيد: چه می‌خواهيد برايتان انجام دهم؟ جواب دادند: "سَروَر ما، می‌خواهيم چشمانمان باز شود!" عيسی دلش به حال ايشان سوخت و دست بر چشمانشان گذاشت. چشمان ايشان فوری باز شد و توانستند ببينند. پس به دنبال عيسی رفتند». توجه داشته باشید که آن مردان خواستار مهربانی و دلسوزی ای بودند که همراه با عمل باشد، نه اینکه فقط به یک حرف ختم شود. آنها قادر به دیدن نبودند، مهربانی از نظر آنها یعنی اینکه عیسی مسیح توانایی دیدن را به آنها بازگرداند. مهربانی چیزی بیشتر از کلمات و بیان احساسات است، مهربانی همیشه با عمل همراه است.

این موهبت شامل کاربرد عملی مهربانی است، و باید از روی عشق و با کمال میل انجام شود (رومیان فصل 12 آیه 8). از ما خواسته شده است تا مهربان باشیم. عیسی مسیح در متی فصل 25 آیه 40 می گوید: «وقتی اين خدمتها را به كوچكترين برادران من می‌كرديد، در واقع به من می‌نموديد». با دیگران مهربان باشید تا نسبت به شما مهربانی شود (متی فصل 5 آیه 7). به عنوان کسانیکه از نظر روحانی مرده ایم و نابینا هستیم، در وضعیت بهتری از نابینایان ذکر شده در متی فصل 20 نداریم. همانطور که آنها شدیدا به مهربانی و دلسوزی عیسی مسیح نیاز داشتند تا دوباره بینا شوند، ما هم به دلسوزی او نیاز داریم تا نجات پیدا کنیم (مزامیر فصل 85 آیه 7). درک این موضوع که امید ما به مهربانی و دلسوزی عیسی مسیح وابسته است و به شایستگی خودمان ربطی ندارد، الهام بخش پیروی از عیسی مسیح برای مهربانی به دیگران است، چراکه این مهربانی در حق ما توسط عیسی مسیح اعمال شده است، پس ما نیز باید مانند عیسی مسیح به همین شکل در حق دیگران عمل کنیم.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

"موهبت الهی مهربانی چیست؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries