settings icon
share icon
سوال

کتاب مقدس درباره ارواح یا تسخیر شدن توسط ارواح چه می گوید؟

جواب


آیا چیزی به نام ارواح وجود دارد؟ پاسخ به این پرسش بستگی به این دارد که منظور از «ارواح» دقیقاً چیست؟ اگر منظور از آن، «موجودات روحانی» هستند، پاسخ «بله» است. اگر منظور، «روح کسانی که مرده اند» است، پاسخ «خیر» است. کتاب مقدس بسیار شفاف می گوید که موجودات روحانی، چه خوب و چه بد وجود دارند. اما کتاب مقدس این باور را نفی می کند که روح انسانهای مرده می تواند روی زمین باقی بماند و افراد زنده را تسخیر کند.

عبرانیان فصل 9 آیه 27 بیان می کند: «درست همانگونه كه به حكم خداوند، انسان يک بار می‌ميرد و بعد از آن نوبت داوری می‌رسد». این چیزی است که برای روح و جان شخص پس از مرگ اتفاق می افتد، یعنی داوری. نتیجه ی این داوری، بهشت است برای ایمانداران (دوم قرنتیان فصل 5 آیه های6-8؛ فیلیپیان فصل 1 آیه 23) و جهنم است برای بی ایمانان (متی فصل 25 آیه 46؛ لوقا فصل 16 آیه های 22-24). بین این دو، چیزی وجود ندارد. هیچ امکانی از باقی ماندن روی زمین به صورت روح و شبح وجود ندارد. اگر چیزی تحت عنوان ارواح مطابق با کتاب مقدس وجود داشته باشد، آنها قطعاً نمی توانند ارواح بدون بدن انسانهای مرده باشند.

کتاب مقدس به روشنی تعلیم می دهد که در حقیقت موجودات روحانی وجود دارند که می توانند با دنیای فیزیکی ما در تماس باشند و در آن ظاهر شوند. کتاب مقدس هویت این موجودات را فرشتگان و شیاطین عنوان می کند. فرشتگان موجودات روحانی ای هستند که صادقانه خدا را خدمت می کنند. فرشتگان، عادل، نیکو، و مقدس هستند. شیاطین یا دیوها، فرشتگان سقوط کرده ای هستند که بر علیه خدا شورش کردند. دیوها یا شیاطین، مخرب، فریبنده و شر هستند. شیاطین بر طبق دوم قرنتیان فصل 11 آیه های 14-15 خود را به شکل «فرشتگان نور» و «خادمین عدالت» در می آورند. ظاهر شدن به شکل «روح یا شبح» و جا زدن خود به جای یک انسان مرده، به نظر می رسد که قطعاً در چارچوب قدرت و توانایی های شیاطین است.

نزدیکترین نمونه ی کتاب مقدسی برای «تسخیر شدن توسط ارواح» در مرقس فصل 5 آیه های 1-20 یافت می شود. لژیونی از دیوها مردی را تسخیر کردند و از آن مرد برای تسخیر قبرستان استفاده کردند. هیچ ارواح و اشباحی در آنجا نبود. بلکه موردی بود از یک شخصی معمولی که تحت کنترل دیوها قرار گرفته بود تا مردم آن ناحیه را تهدید کند و بترساند. دیوها یا شیاطین تنها در صدد «کشتن، دزدیدن و نابودی» هستند (یوحنا فصل 10 آیه 10). آنها در حیطه قدرتشان از هیچ تلاشی برای فریب دادن مردم و رویگردان کردنشان از خدا دریغ نمی کنند. به احتمال بسیار زیاد، این توضیحی برای فعالیتهای ارواح در عصر حاضر باشد. چه ما آن را روح یا شبح بنامیم، یا غول، اگر فعالیت روحانی شرورانه ی واقعی اتفاق بیافتد، کار دیوها و شیاطین است.

اما درباره مواردی که «ارواح» به شکل «مثبتی» عمل کرده اند چطور؟ درباره غیب گویان که ادعا می کنند مرده ای را احضار کرده و اطلاعات درست و مفیدی را از آنان کسب می کنند چه طور؟ مهم است به یاد داشته باشیم که هدف شیاطین فریب دادن است. اگر نتیجه ی کار این باشد که مردم بجای توکل به خدا به غیب گویان توکل کنند، آن دیو بسیار راغب خواهد بود که اطلاعات درستی را فاش کند. حتی اطلاعات درست و خوب، اگر از منبعی با انگیزه های بد بیاید، می تواند منجر به گمراهی، تباهی و نابودی شود.

علاقه مندی به پدیده های فرا طبیعی روز به روز رایجتر می شود. افراد و کسب و کارهایی هستند که ادعا می کنند «شکارچی ارواح» هستند و با گرفتن مبالغی خانه تان را از ارواح پاک خواهند کرد. غیب گویان، احضار کنندگان ارواح، کارت های تاروت و مِدیوم ها (واسطه ها) رفته و رفته عادی می شوند. انسانها ذاتاً از جهان روحانی آگاهی دارند. متاسفانه، به جای اینکه با ایجاد ارتباط با خدا و مطالعه کلام او، حقیقت را درباره جهان روحانی بجویند، بسیاری از مردم اجازه می دهند که خودشان توسط دنیای روحانی گمراه شوند. دیوها و شیاطین مطمئناً به این حجم از فریب روحانی که در دنیای امروز وجود دارد می خندند.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

کتاب مقدس درباره ارواح یا تسخیر شدن توسط ارواح چه می گوید؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries