settings icon
share icon
سوال

یک مسیحی نسبت به مهندسی ژنتیک چه دیدگاهی باید داشته باشد؟

جواب


ازآنجاییکه علم مهندسی ژنتیک در زمان نگارش کتاب مقدس ناشناخته بود پس نمی توان ارجاع دقیقی به آن را در کتاب مقدس پیدا کرد. برای مشخص کردن نوع دیدگاه یک مسیحی نسبت به مهندسی ژنتیک باید اصولی را عنوان کنیم و این علم را زیر سایه این اصول بررسی کنیم. (برای جزئیات بیشتر در مورد دیدگاه یک مسیحی درباره «شبیه سازی» به مقاله «دیدگاه مسیحی درباره شبیه سازی چیست؟» مراجعه کنید).

مهمترین موضوع درباره مهندسی ژنتیک این است که انسان تا چه اندازه در رسیدگی به بدن خود و دیگر موجودات آزاد است. شکی نیست که کتاب مقدس از ما می خواهد از بدن خود مراقبت کنیم. پولس به ما می گوید که ما وظیفه خاصی در مورد سلامتی بدن خود داریم (افسسیان فصل 5 آیه 29). او همچنین تیموتائوس را برای درمان مشکل معده اش تشویق می کند (اول تیموتائوس فصل 5 آیه 23). ایمانداران موظف به استفاده درست از بدن های خود هستند چراکه آنها معبد روح القدس می باشند ( اول قرنتیان فصل 6 آیه های 19 و 20). ما ایمان خود را با کمک به کسانیکه نیاز مادی دارند نشان می دهیم (یعقوب فصل 2 آیه 16). بنابراین، به عنوان یک مسیحی باید مراقب سلامت جسمانی خود و دیگران باشیم.

قرار بود انسان از تمامی خلقت نگهداری کند (پیدایش فصل 1 آیه 28، فصل 2 آیه های 15 تا 20) ، اما کتاب مقدس می گوید که خلقت تحت تاثیر گناه ما قرار گرفت (پیدایش فصل 3 آیه های 17 تا 19، رومیان فصل 8 آیه های 19 تا 21) و در عین حال نجات از پیامدهای گناه را پیش بینی کرده است. می توان اینگونه نتیجه گرفت که انسان به عنوان سرپرست و مراقب خلقت، ملزم است تا اثرات گناه را درست کرده و به هر وسیله ای همه چیز را بهتر کند. بنابراین فکرها به این سمت می روند که پیشرفت های علمی میتواند به نفع خلقت استفاده شود. با این وجود، نگرانی هایی برای استفاده از علم مهندسی ژنتیک در این راه وجود دارد.

1. این نگرانی وجود دارد که مهندسی ژنتیک پا را از آنچه خداوند برای انسان به عنوان مراقب خلقت تعیین کرده فراتر بگذارد. کتاب مقدس می گوید که همه چیز توسط خدا و برای او آفریده شد (کولسیان فصل 1 آیه 16). خداوند اینگونه طراحی کرد که همه موجودات زنده هم نوع خود را تولید کنند (پیدایش فصل 1 آیه های 11 تا 25). دستکاری بیش از اندازه در ژنتیک (تغییر انواع) می تواند دخالت درامور خدا باشد.

2. نگرانی دیگر این است که مهندسی ژنتیک سعی کند تا مانع اجرای برنامه خدا برای احیای خلقت شود. همانطور که گفته شد خلقت تحت تاثیر گناه آدم قرار گرفت (پیدایش فصل 3). مرگ وارد جهان شد و شکل ژنتیکی انسان و بقیه خلقت به سمت نابودی و مرگ تغییر پیدا کرد. به نوعی می توان گفت که مهندسی ژنتیک در حال تلاش برای از بین بردن نتیجه گناه انسان یا همان نفرین می باشد. خداوند گفته است که درمان این گناه و نفرین فقط عیسی مسیح است (رومیان فصل 8 ، اول قرنتیان فصل 15). خلقت در انتظار یک نوع تازگی است که در ارتباط با قول خداوند مبنی بر احیای همه چیز حتی بهتر از روز اول می باشد. پا را فراتر از این مراحل گذاشتن ممکن است باعث بوجود آمدن رقیبی برای ایمان افراد به عیسی مسیح مبنی بر احیای خلقت شود (فیلیپیان فصل 3 آیه 21).

3. این نگرانی نیز وجود دارد که مهندسی ژنتیک در فرایند تعیین شده زندگی توسط خدا مداخله کند. با خواندن کتاب مقدس کاملا به این موضوع پی می بریم که خداوند برای فرایند زندگی برنامه دارد. به عنوان مثال مزامیر فصل 139 درباره رابطه بسیار نزدیک سراینده مزامیر و خالق او در رحم مادر می گوید. آیا دستکاری ژنتیکی برای بوجود آوردن زندگی خارج از برنامه خدا، تولید روح خدا محور را به خطر نمی اندازد؟ آیا دخالت در فرایند زندگی فیزیکی تاثیر بر ابعاد مختلف زندگی روحانی دارد؟ رومیان فصل 5 آیه 12 به ما می گوید تمامی بشریت گناه کرده اند چون آدم گناه کرد. از این مطلب متوجه می شویم که گناه به تمامی نسل های بشر از آدم به ارث رسید (رومیان فصل 3 آیه 23). پولس درباره امید به ابدیت از طریق نبرد با گناه آدم می گوید. نسل آدم می میرد، و مسیح نیز برای نسل آدم مرد ، آیا یک انسان خارج از آن نسل (اشاره به تشکیل غیر طبیعی انسان از طریق مهندسی ژنتیک دارد) می تواند نجات پیدا کند؟ (اول قرنتیان فصل 15 آیه های 22 و 23).

4. این نگرانی نیز وجود دارد که پیشرفت های عمیق مهندسی ژنتیک دارای یک محرک ضد خدا باشد . پیدایش فصل 11 آیه های 1 تا 9 به ما نشان می دهد که وقتی انسان تلاش می کند خود را بالاتر از خدا بداند چه اتفاقی می افتد. مردم در پیدایش فصل 11 متحد شده بودند اما مطیع خدا نبودند. در نتیجه، خدا جلوی کار آنها را گرفت. خداوند حتما تشخیص داده بود که خطراتی در مسیر روبروی آنها قرار دارد. ما نیز چنین هشداری در رومیان فصل 1 آیه های 18 تا 32 داریم. خدا می گوید کسانیکه به جای پرستش او، مجذوب خلقت شوند نابود خواهند شد. نگرانی اینجاست که مهندسی ژنتیک می تواند چنین محرک هایی بوجود آورد که در نهایت یک نتیجه برای آنها یعنی نابودی خواهد داشت.

پرسش ها و مسائلی وجود دارند که ما در حال حاضر پاسخی برای آنها نداریم اما آنها نگرانی هستند و باید با دقت توسط مسیحیانی که تلاش برای پذیرفتن مهندسی ژنتیک دارند بررسی شوند.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

یک مسیحی نسبت به مهندسی ژنتیک چه دیدگاهی باید داشته باشد؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries