settings icon
share icon
سوال

دروازه های جهنم چه هستند؟

جواب


عبارت «دروازه های جهنم» یا «دروازه های هاویه» (در برخی از ترجمه ها عبارت «قدرت های جهنم» استفاده شده است) تنها یک مرتبه در کتاب مقدس آمده است (متی فصل 16 آیه 18). عیسی مسیح در این متن درباره بنای کلیسای خود سخن می گوید: « تو پطرس، يعنی ”سنگ“ هستی، و من بر روی اين صخره، كليسای خود را بنا می‌كنم، و دروازه های (قدرت های) جهنم هرگز قادر به نابودی آن نخواهند بود» (متی فصل 16 آیه 18).

عیسی مسیح در آن زمان هنوز کلیسای خود را بنا نکرده بود. در واقع، کلمه کلیسا اولین بار در این آیه در عهد جدید بیان شد. کلمه کلیسا که عیسی مسیح آن را به کار برد از کلمه یونانی «اکلسیا» گرفته شده است و به معنی «گردهمایی فراخوانده شدگان» می باشد. به عبارت دیگر، کلیسایی که عیسی مسیح از آن به عنوان کلیسای خودش نام می برد، گردهمایی کسانی است که توسط پیام انجیل مسیح فراخوانده شده اند.

محققان کتاب مقدس در مورد معنای واقعی «دروازه های جهنم هرگز قادر به نابودی آن نخواهند بود» بحث کرده اند. یکی از تفسیرهای قابل قبول این است که در دوران باستان، شهرها توسط دیوار و دروازه ها احاطه می شدند، و دشمنان هنگام نبرد به اولین جایی که حمله می کردند دروازه ها بود. به این دلیل که حفاظت از شهرها به قدرت و نیروی دروازه های بستگی داشت.

به این دلیل، «دروازه های جهنم» یا «دروازه های هاویه» به معنای قدرت هادس بود. نام هادس در اصل از نام خدایی گرفته شده است که رئیس دنیای مردگان بود؛ و اغلب به «خانه مردگان» هم اشاره می کند. این مکان به کسانی اختصاص داده شده بود که می مردند و سقوط می کردند (بدون توجه به شخصیت اخلاقی آنها)، یعنی از دنیا و زندگی به دنیای مردگان سقوط می کردند. هادس، در عهد جدید، به دنیای مردگان اشاره می کند و در این آیه، هادس یا جهنم شهر قدرتمندی را به تصویر میکشد که دروازه هایش نشان دهنده قدرت آن است.

عیسی مسیح در اینجا به مرگ خودش که در شرف وقوع بود اشاره می کند. گرچه مصلوب و دفن میشد اما دوباره زنده شده و کلیسای خود را بنا می کرد. عیسی مسیح روی این موضوع تاکید می کرد که قدرت های مرگ نمی توانند او را در خودشان نگه دارند. کلیسا نه تنها با وجود قدرت های هادس و جهنم بنا شد و میشود، بلکه پیشرفت هم می کند. گرچه نسل ها در پی یکدیگر تسلیم مرگ جسمانی خواهند شد، اما کلیسا هرگز شکست نخواهد خورد، چراکه نسل بعدی کلیسا را ادامه و جاودانه خواهند کرد. و این روند همانطوری که عیسی مسیح دستور داد تا به سرانجام رسیدن ماموریت کلیسا بر روی زمین ادامه خواهد داشت:

«آنگاه عيسی جلو آمد و به ايشان فرمود: «تمام اختيارات آسمان و زمين به من داده شده است. پس برويد و تمام قومها را شاگرد من سازيد و ايشان را به اسم پدر و پسر و روح‌القدس غسل تعميد دهيد؛ و به ايشان تعليم دهيد كه تمام دستوراتی را كه به شما داده‌ام، اطاعت كنند. مطمئن باشيد هر جا كه برويد، حتی دورترين نقطه دنيا باشد، من هميشه همراه شما هستم!» (متی فصل 28 آیه های 18 تا 20).

عیسی مسیح به طور مشخص به این حقیقت اشاره می کند که مرگ قدرت به اسارت کشیدن فرزندان خدا را ندارد. دروازه های آن به اندازه ای قدرتمند نیستند که بتوانند کلیسا خداوند را درون خود در اسارت نگه دارند. عیسی مسیح بر مرگ غلبه کرد (رومیان فصل 8 آیه 2، اعمال رسولان فصل 2 آیه 24). و چون مرگ دیگر بر او تسلطی ندارد (رومیان فصل 6 آیه 9)، بر پیروان او نیز تسلطی ندارد.

شیطان قدرت مرگ را در اختیار دارد، و همیشه از آن برای نابودی کلیسای مسیح استفاده خواهد کرد. اما عیسی مسیح به ما ایمانداران قول داده است که «در طوفانهای زندگی، شما را يتيم و بی‌سرپرست نخواهم گذاشت و به كمک شما خواهم آمد» (یوحنا فصل 14 آیه 19).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

دروازه های جهنم چه هستند؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries