settings icon
share icon
سوال

چه اتفاقی در باغ جتسیمانی افتاد؟

جواب


باغ جتسیمانی مکانی در دامنه کوه زیتون در دره کیدرون شهر اورشلیم است و به معنای «محل روغن گیری (زیتون)» می باشد . باغ باستانی زیتون هنوز هم پابرجاست. عیسی مسیح اغلب همراه با شاگردان خود برای دعا به باغ جتسیمانی می رفت (یوحنا فصل 18 آیه 2). مهمترین رویدادی که در این باغ اتفاق افتاد خیانت به عیسی مسیح در شب قبل از مصلوب شدنش بود. نویسندگان انجیل ها این رویداد را با تفاوت های بسیار جزئی توضیح داده اند، بنابراین مطالعه هر چهار گزارش تصویری دقیق از کلیت آنچه در آن شب مهم اتفاق افتاد را به شما ارائه می دهد (متی فصل 26 آیه های 36-56، مرقس فصل 14 آیه های 32-52، لوقا فصل 22 آیه های 39-53، یوحنا فصل 18 آیه های 1-11).

عیسی مسیح و شاگردان پس از برپایی جشن پسح به آن باغ رفتند. در این میان، عیسی مسیح سه تن از شاگردان خود – پطرس، یعقوب، یوحنا – را به کناری کشید تا دور از دیگران در خلوت باشند. عیسی مسیح از آنها درخواست می کند بیدار بمانند و دعا کنند تا وسوسه بر آنها غلبه نکند (متی فصل 26 آیه 41) اما آنها به خواب رفتند. عیسی مسیح دو مرتبه مجبور شد آنها را بیدار کند و به آنها گفت که دعا کنند تا در دام وسوسه نیفتند. این موضوع بسیار اندوه بار و تکان دهنده بود، برای اینکه پطرس همان شب سه مرتبه عیسی مسیح را انکار کرد و گفت که اصلا او را نمی شناسد. عیسی مسیح کمی از آنها فاصله گرفت تا دعا کند، او از خدا خواست این جام درد را از مقابل او بردارد اما نه به خواهش او بلکه به خواست پدر. او از شدت غم و اندوه در آستانه مرگ بود (متی فصل 26 آیه 38)، اما خداوند فرشته ای از آسمان فرستاد تا به او قوت قلب بدهد (لوقا فصل 22 آیه 43).

پس از آن، یهودا اسخریوطی خائن همراه با گروهی شامل سربازان، کاهنان اعظم، فریسیان و خدمتکاران برای دستگیری عیسی مسیح به آنجا رسید. یهودا با بوسیدن عیسی مسیح او را به آنها شناساند. پطرس برای دفاع از عیسی مسیح با شمشیر گوش مردی به نام ملوک که خدمتکار کاهن اعظم بود را برید. عیسی مسیح، پطرس را سرزنش کرد و گوش آن مرد را شفا داد. بسیار تعجب آور است که شفای گوش او تاثیری بر روی آن گروه نگذاشت. آنها حتی با تصویری از قدرت او که در یوحنا فصل 18 آیه های 5-6 توصیف شده نیز به خود نیامدند، جایی که شکوه چهره او یا قدرت کلمات او یا هر دو آنها را مانند مردگان بی جان به زمین انداخت. به هر حال او را دستگیر کرده و نزد پیلاطوس بردند، در حالی که شاگردان از ترس جان خود متفرق شده بودند.

آنچه در باغ جتسیمانی گذشت قرنهاست که در تاریخ طنین اندازه شده است. رنج و مصیبت عیسی مسیح در آن شب مهم در موسیقی ها، کتاب ها و فیلم ها قرنهاست که به تصویر کشیده می شود. از دو قطعه باشکوهی که باخ در قرن شانزدهم بر اساس گزارش های متی و یوحنا ساخت تا امروز با فیلم مصائب مسیح، همگی این داستان خارق العاده را بارها و بارها تکرار کردند. حتی عباراتی مانند «شمشيرت را غلاف كن. هر كه شمشير بكشد، با شمشير نيز كشته خواهد شد» (متی فصل 26 آیه 52)، «روح مايل است اما جسم، ضعيف و ناتوان» (مرقس فصل 14 آیه 38)، و «عرق مانند قطره های خون می چکید» (لوقا فصل 22 آیه 44) زبان گفتاری ما را تحت تاثیر قرار داده است. البته که مهمترین ویژگی آن شب، خواست و تمایل نجات دهنده ما برای مردن بر روی صلیب بود تا گناهان ما بخشیده شود. «خدا بار گناهان ما را بر دوش مسيح بی‌گناه گذاشت، تا ما به عنوان پيروان او، آن طور كه مورد پسند خداست، نيک و عادل شويم» (دوم قرنتیان فصل 5 آیه 21). پیام انجیل عیسی مسیح این است.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

چه اتفاقی در باغ جتسیمانی افتاد؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries