settings icon
share icon
سوال

بنیادگرایی چیست؟

جواب


کلمه «بنیادی» می تواند توضیح دهنده دینی باشد که از اصول بنیادی خود تبعیت می کند. بنیادگرایی در این مقاله به جنبشی در کلیسا می پردازد که به اصول اساسی و پایه ای ایمان مسیحی پایبند است. امروز استفاده از کلمه «بنیادگرا» می تواند توهین آمیز باشد.

ریشه های جنبش بنیادگرا به سمینار خداشناسی پرینستون بر می گردد که مرتبط با فارق التحصیلان آن موسسه می باشد. دو خادم ثروتمند کلیسا به نود و هفت تن از رهبران محافظه کار کلیساها در سرتاسر دنیا ماموریت دادند تا 12 جلد از اصول اساسی ایمان مسیحی را بنویسند. سپس سیصد هزار نسخه از این نوشته را به صورت رایگان برای کسانی که در مقام رهبری کلیساها و امور تبلیغاتی بودند فرستادند. نام کتاب «اصول بنیادین» است و امروز هم در دو جلد وجود دارد.

بنیادگرایی در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم توسط مسیحیان محافظه کار تشکیل شد. افرادی مانند جان نلسون، دیوت مودی، وارفیلد، بیلی ساندی و دیگران نگران ارزش های اخلاقی آسیب دیده توسط مدرنیته بودند — عقیده ای (مدرنیته) که می گفت انسان با استفاده از علم، تکنولوژی و آزمایش های عملی می تواند محیط اطرافش را بسازد، بهتر کند و به هر شکلی که می خواهد تغییر دهد. کلیسا علاوه بر جنگ با تاثیر مدرنیسم با «جنبش آلمانی نقد تاریخی» نیز چالش داشت. این جنبش آلمانی به دنبال رد بدون خطا بودن کتاب مقدس بود.

بنیادگرایی بر پایه 5 باور ایمان مسیحی تشکیل شد، البته چیزهای بیشتری در مورد این جنبش به غیر از تبعیت از این باورها نیز وجود دارد:

1. کتاب مقدس حقیقتا درست است. عقیده بدون خطا بودن کتاب مقدس به این باور مرتبط است. به این معنی که کتاب مقدس کوچکترین خطا و تناقضی ندارد.

2. تولد از باکره و اولوهیت مسیح. بنیادگراها معتقدند که مسیح از مریم باکره که توسط روح القدس نطفه او بسته شده بود متولد شد. و اینکه او فرزند خدا، کاملا انسان و در عین حال کاملا الهی بود.

3. جان مسیح بر روی صلیب برای بخشیده شدن مجازات گناهان بشر. بنیادگراها معتقدند که نجات فقط از طریق لطف خدا و ایمان به عیسی مسیح و کار او بر روی صلیب امکان پذیر است.

4. زنده شدن دوباره عیسی مسیح. او سه روز پس از مصلوب شدن از قبر برخاست و حال در دست راست خداوند نشسته است.

5. صحت و درستی معجزات ثبت شده عیسی مسیح در کتاب مقدس و صحت بازگشت دوباره مسیح بر روی زمین قبل از پادشاهی هزارساله.

باورهای دیگر بنیادگراها شمال این هستند که موسی نویسنده پنج کتاب اول کتاب مقدس است و اینکه کلیسا قبل از شروع دوران عذاب سخت آخرزمان ربوده و به آسمان برده خواهد شد. بیشتر بنیادگراها، دیسپنسیشنالیست (معتقد به دوره های مشخص تاریخ بشر و خداوند) هستند.

جنبش بنیادگرایی یک گرایش سختگیرانه نسبت به حقیقت کتاب مقدس دارد که منجر به برخی از کشمکش های درون گروهی شده است. افراد بسیاری در نام پاک سازی عقاید از کلیساهای خود جدا شدند و فرقه های جدید تشکیل دادند. یکی از ویژگی های اصلی بنیادگراها این است که خود را محافظ حقیقت می دانند، تا اندازه ای که تفسیر دیگران از کتاب مقدس را رد می کنند. زمانیکه بنیادگرایی شکل گرفت، جهان شاهد ظهور لیبرالیسم، مدرنیسم و داروینیسم بود و خود کلیسا هم مورد هجوم معلمان دروغین قرار گرفته بود. بنیادگرایی یک عکس عمل در برابر فقدان تعلیمات کتاب مقدسی بود.

این جنبش در سال 1925 طی محاکمه اکوپس با مشکلات فراوانی روبرو شد. اگرچه بنیادگراها برنده دادگاه بودند اما مورد تمسخر عمومی قرار گرفتند. بعد از آن، بنیادگراها منشعب و تجزیه شدند. مهمترین گروه بنیادگرا در آمریکا «گروه راست مسیحی» بوده است. این گروه بیشتراز بقیه گروه های دینی دیگر به سیاست وارد شد. در سال 1990، گروه هایی مانند «ائتلاف مسیحی برای آمریکا» و « Family Research Council » مسائل فرهنگی و سیاسی را تحت تاثیر خود قرار دادند. امروزه بنیادگراها در قالب گروه هایی مانند کنوانسیون بپتیست جنوبی ادامه حیات می دهند. این گروه ها مدعی هستند که بیش از سی میلیون پیرو دارند.

بنیادگراها نیز مانند دیگر جنبش ها، موفقیت و شکست را تجربه کردند. بزرگترین شکست بنیادگراها این بود که به مخالفان اجازه داده شد تا بنیادگرا بودن را تعریف کنند. در نتیجه، امروزه بسیاری از مردم، بنیادگرایی را رادیکال و افراطی می دانند که می خواهد عقاید خود را به همه تحمیل کند. اما این حقیقت ندارد. بنیادگراها به دنبال دفاع و حفاظت از حقایق کتاب مقدس و ایمان مسیحی هستند. که از این قرار بود، «آن حقيقتی كه خدا يكبار برای هميشه به مقدسين خود عطا كرد، با جديت تمام دفاع كنيد» (یهودا فصل 1 آیه 3).

امروزه کلیسا با پست مدرنیسم و فرهنگ سکولار دست و پنجه نرم می کند و به کسانی نیاز دارد تا از اعلام پیام انجیل خجالت نکشند. حقیقت تغییر نکرده و تبعیت از اصول اساسی مسیحیت به شدت مورد نیاز است. این اصول مانند سنگ بستر هستند که مسیحیان بر روی آن ایستاده اند و همانطور که مسیح گفت، خانه ای که بر روی صخره ساخته شده از هیچ طوفانی آسیب نمی بیند (متی فصل 7 آیه های 24 تا 25).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

بنیادگرایی چیست؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries