settings icon
share icon
سوال

آیا باید انجیل را کاملا درک کنیم تا به بهشت برویم؟ آیا ایمان به انجیل، حتی اگر کاملا آن را درک نمی کنیم، کافی است؟

جواب


پیام انجیل در یک نگاه بسیار ساده است: عیسی مسیح مُرد و دوباره زنده شد تا ما نجات پیدا کنیم. درک حقایق اساسی انجیل بسیار ساده است. اما انجیل را از نگاه دیگر می توان یکی از عمیق ترین حقایق الهی آشکار شده برای بشر دانست: عیسی مسیح پس از مرگ دوباره زنده شد تا ما نجات پیدا کنیم. مفهوم این حقایق و خداشناسی مربوط به آن آنقدر شناخته شده هستند که حتی موشکاف ترین الهی دانان را برای یک عمر به تفکر وا دارد. تا چه اندازه درک عمیقی در مورد موضوع نجات لازم است تا ایمان ما به معنای واقعی «ایمان» نامیده شود؟

نمی توان گفت که نیازی به درک مفهوم ایمان نجات دهنده نیست. این درک خاص در زمان بشارت انجیل (متی فصل 28 آیه های 18 تا 20) و کار روح القدس بر روی قلبها (اعمال رسولان فصل 16 آیه 14) بدست می آید. پولس مراحل درک انجیل را مشخص کرده است: بشارت دادن باعث می شود تا بشنوید، ایمان بیاورید و در نهایت از خدا بخواهید تا شما را نجات دهد (رومیان فصل 10 آیه 14). شنیدن به فهمیدن اشاره می کند، اگر بشارت فهمیده نشود پس به درستی به آن گوش داده نشده است.

محتوای بشارت همان پیام انجیل است که باید درک شود. پیام شاگردان مسیح، از همان ابتدا، مرگ و رستاخیز او بود (اعمال رسولان فصل 2 آیه های 23 تا 24). این پیام اهمیت زیادی دارد: بر اساس کتاب مقدس، عیسی مسیح برای گناهان ما مُرد، پس از سه روز دوباره زنده شد و بر شمعون پطرس و سپس دیگر شاگردان ظاهر گشت (اول قرنتیان فصل 15 آیه های 3 تا 4). این متن دربردارنده پیام اصلی انجیل است که بر روی شخص عیسی مسیح و کار او تمرکز دارد: عیسی مسیح برای گناهان ما مُرد، پس از سه روز دوباره زنده شد. هیچ کسی بدون درک این حقیقت و تکیه بر آن نجات پیدا نمی کند.

هر یک از بندهای پیام انجیل مهم است. درک نکردن هر یک از این بندها باعث از بین رفتن ایمان می شود: اگر درک نکنیم که عیسی مسیح پسر بی عیب خداوند است، پس مرگ او دیگر معنایی ندارد و نجات ما زیر سوال خواهد رفت. اگر مرگ عیسی مسیح را درک نکنیم پس رستاخیز را نیز درک نخواهیم کرد. اگر دلیل مرگ او را درک نکنیم (او برای گناهان ما مُرد)، پس خودمان را بی گناه در نظر می گیریم و نیازی به نجات نمی بینیم. اگر رستاخیز مسیح را درک نکنیم پس نجات دهنده زنده را نادیده می گیریم و ایمانمان بی فایده می شود (اول قرنتیان فصل 15 آیه 17).

کتاب مقدس افرادی را نام می برد که به میزان مشخصی از شناخت روحانی رسیدند اما نجات را دریافت نکردند. این افراد بعد از درک پیام انجیل و ایمان به عیسی مسیح نجات پیدا کردند. خزانه دار حبشه (اعمال رسولان فصل 8 آیه های 26 تا 39)، کرنیلیوس (اعمال رسولان فصل 10)، اپُلُس (اعمال رسولان فصل 18 آیه های 24 تا 28) و دوازده مرد افسس (اعمال رسولان فصل 19 آیه های 1 تا 7) همگی پیشینه مذهبی داشتند اما زمانی نجات پیدا کردند که به عیسی مسیح ایمان آوردند – آنها در ابتدا باید پیام انجیل را می شنیدند و درک می کردند.

با این وجود، برای نجات، الزامی برای درک همه مطالب و مفاهیم انجیل نیست. در واقع درک کامل همه مطالب انجیل غیر ممکن است. ما تلاش می کنیم تا «عرض و طول و عمق و بلندی محبت مسيح را درک نماييد، و طعم آن را در زندگی‌تان بچشيد» (افسسیان فصل 3 آیه 19). اما هرگز درک کاملی از محتوای غنی لطف الهی نخواهیم داست: «وه كه چه خدای پرجلالی داريم! حكمت و دانش و ثروت او چه عظيم است! مشيت و راههای او فوق ادراک ماست!» (رومیان فصل 11 آیه 33).

به عنوان مثال، ما برای نجات پیدا کردن نیازی به درک اتحاد هیپوستاتیک ( واقعیت انسان-خدا بودن عیسی مسیح) نداریم. گفتن معنی کفاره (فرونشاندن خشم خداوند) برای نجات ضروری نیست. همچنین برای ورود به بهشت نیازی به درک عمیق بی گناه به حساب آمدن، رهایی و تقدیس تدریجی نداریم. دانستن این موارد با گذشت زمان و مطالعه کلام خدا حاصل می شود، اما در لحظه نجات، الزامی برای دانستن آنها وجود ندارد. دزدی که در کنار عیسی مسیح به صلیب کشیده شد بعید به نظر می رسد در لحظاتی که به عیسی مسیح گفت وقتی ملكوت خود را آغاز كردی، مرا هم به یاد آور (لوقا فصل 23 آیه 42) درک زیادی از مبحث رستگاری داشته است.

درک پیام انجیل آنقدر ساده است که حتی یک کودک هم متوجه می شود. عیسی مسیح این مطلب را روشن کرد که کودکان نیز نجات پیدا می کنند: « بگذاريد بچه‌ها نزد من بيايند؛ ايشان را بيرون نكنيد چون ملكوت خداوند به آنانی تعلق دارد كه مانند اين بچه‌ها باشند» (مرقس فصل 10 آیه 14). خدا را سپاس که پیام انجیل حتی برای کودکان نیز قابل فهم است. ما معتقدیم که لطف خدا حتی برای بیماران روانی نیز در دسترس است.

پس برای رفتن به بهشت باید به عیسی مسیح ایمان بیاوریم (اعمال رسولان فصل 16 آیه 31). ایمان می آوریم که پسر مقدس خداوند برای گناهان ما جان خود را فدا کرد و پس از سه روز دوباره زنده شد. خداوند کسانی را که به عیسی مسیح ایمان می آورند به فرزندی خود قبول می کند (یوحنا فصل 1 آیه 12). پیام انجیل به همین سادگی و در عین حال به همین عمیقی است.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

آیا باید انجیل را کاملا درک کنیم تا به بهشت برویم؟ آیا ایمان به انجیل، حتی اگر کاملا آن را درک نمی کنیم، کافی است؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries