settings icon
share icon
سوال

آیا ناامید شدن از خدا کار اشتباهی است؟

جواب


ناامیدی به احساس بی تابی و اضطراب گفته می شود و زمانی دچار این حالت می شویم که نیازهای ما برآورده نمی شوند و یا ظاهرا با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کنیم. گاهی خداوند در مرکز بی تابی و نارضایتی ما قرار می گیرد و از او ناامید می شویم. ناامیدی از خدا، ناامیدی از راه های او و برخورد او با ما می تواند باعث لغزش یک مسیحی شود. خدا می توانست به راحتی این مشکل را حل کند، چرا کاری نمی کند؟ خدا می داند من نیاز دارم – پس کجاست؟ مسیحیان اندکی هستند که به دلایلی در زندگی خود از خدا نا امید نشده باشند.

مارتا مثالی در این مورد است (لوقا فصل 10 آیه های 38 تا 42):« در سر راه خود به اورشليم، عيسی و شاگردان به دهی رسيدند. در آنجا زنی به نام مارتا ايشان را به خانهٔ خود دعوت كرد. او خواهری داشت به نام مريم. وقتی عيسی به خانه ايشان آمد، مريم با خيالی آسوده نشست تا به سخنان او گوش فرا دهد. اما مارتا كه برای پذيرايی از آن همه میهمان، پريشان شده و به تكاپو افتاده بود، نزد عيسی آمد و گفت: سَروَر من، آيا اين دور از انصاف نيست كه خواهرم اينجا بنشيند و من به تنهايی همه كارها را انجام دهم؟ لطفاً به او بفرما تا به من كمک كند! عيسای خداوند به او فرمود: مارتا، تو برای همه چيز خود را ناراحت و مضطرب می‌كنی، اما فقط يک چيز اهميت دارد. مريم همان را انتخاب كرده است و من نمی‌خواهم او را از اين فيض محروم سازم! ». توجه داشته باشید که مارتا هم از دست خواهرش که به او کمک نمی کرد ناراحت بود و هم از دست عیسی مسیح که به او اجازه تنبلی داده بود اما عیسی مسیح اینگونه او را آرام می کند « مارتا، تو برای همه چيز خود را ناراحت و مضطرب می‌كنی » و از این فرصت استفاده کرد تا درس آرامش و تمرکز برای شناخت خدا به او بدهد (به مزامیر فصل 46 آیه 10 مراجعه کنید) – درسی که ما هنگام ناامیدی فراموش می کنیم.

داستان یونس نیز مثال معروف دیگری در این مورد است. او نیز از دست خدا ناامید شد و پیامی از طرف خدا شنید ولی چیزی را که شنید دوست نداشت (یونس فصل 1 آیه های 1 تا 3). بعد ازاینکه با بی میلی پیام خدا را به نینوا بشارت داد به این نتیجه رسید که آنها گوش نمی دهند و از نابودی آنها توسط خداوند احساس رضایت به او دست می داد. اما در نهایت شرمندگی شاهد بود که اهالی نینوا به پیام او گوش دادند، توبه کردند و متواضعانه به سمت خدا رفتند (یونس فصل 3 آیه های 5 تا 10). یونس ناامید شده بود. حس او نسبت به عدالت با «لطف خدا» در تضاد قرار گرفته بود. خداوند برای بدتر کردن شرایط او حتی گیاهی که زیر سایه اش خوابیده بود را خشکانید تا آفتاب سوزان بر یونس بتابد (یونس فصل 4 آیه 7). یونس به جایی رسید که آرزوی مرگ کرد (یونس فصل 4 آیه 9). خداوند باید به پیامبر خود خاطرنشان می کرد که طرز نگرشش اشتباه بود: یونس به یک گیاه بیشتر از شهری پر از مردم اهمیت داد. ناامیدی می تواند جلوی دید ما را بگیرد و رحم و دلسوزی ما را سرکوب کند.

آیا ناامیدی از دست خدا اشتباه است؟ بله اشتباه است. ناامیدی محصول ذات گناه آلود بشر است. ناامیدی از دست خدا می تواند دلیلی برای عدم اعتماد به او و عدم شناخت او باشد. اگر همانطوری که کتاب مقدس می گوید خدا کامل است ( مزامیر فصل 18 آیه 30) - پس مقاصد، زمان بندی، روش ها و در نتیجه نتایج او کامل است. وقتی ما بر روی خدا تمرکز کرده و به او اعتماد می کنیم به آرامش می رسیم نه ناامیدی (اشعیا فصل 26 آیه 3).

ناامیدی از دست خدا می تواند محصول سرسختی و لجاجت ما نیز باشد. وقتی خواسته های ما با اهداف خدا در تضاد قرار می گیرند طبیعتا ناامید می شویم. جنگ با خدا هرگز توصیه نمی شود. پولس این درس را فرا گرفت و عیسی مسیح به او خاطر نشان کرد که با این کار فقط به خودش لطمه می زند (اعمال رسولان فصل 26 آیه 14). یک دعای ساده و اطاعت متواضعانه بسیار راحتی بخش تر از سرسختی و لجاجت برای رسیدن به خواسته هایمان است.

خداوند به پدران توصیه می کند که فرزندانشان را سرزنش نکنند (کولسیان فصل 3 آیه 21). به طور حتم، خدا نمی خواهد فرزندان خود را سرزنش کند. دلیل ناامیدی ما از دست خدا نبود شناخت کافی از او می باشد و ربطی به او ندارد بلکه مشکل عدم شناخت ما از اوست. بهترین راه برای کنار آمدن با ناامیدی از دست خدا اطاعت از او، پذیرفتن زمانبندی او و اعتماد به خوبی و مهربانی او می باشد. «بگذاريد خداوند بار تمام غصه‌ها و نگرانيهای شما را به دوش گيرد، زيرا او در تمام اوقات به فكر شما می‌باشد» (اول پطرس فصل 5 آیه 7).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

آیا ناامید شدن از خدا کار اشتباهی است؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries