settings icon
share icon
سوال

چگونه آزادی واقعی در مسیح را تجربه کنیم؟

جواب


همه در جستجوی آزادی هستند. مخصوصا در دنیای غرب که آزادی بزرگترین فضیلت است، و همه کسانی که سرکوب شده اند یا خودشان را ستمدیده در نظر می گیرند در جستجوی آن می باشند. اما آزادی در مسیح مانند آزادی اقتصادی یا سیاسی نیست. در واقع، برخی از کسانی که در طول تاریخ مورد شدیدترین ستم ها قرار گرفته اند، دارای آزادی کامل در عیسی مسیح بودند. کتاب مقدس می گوید از نظر روحانی هیچ کسی آزاد نیست. پولس در رومیان فصل 6 توضیح می دهد که همه ما برده هستیم. همه ما یا برده گناه هستیم یا برده راستی و تقوا. کسانی که برده گناه هستند نمی توانند خودشان را آزاد کنند، و به محض اینکه از طریق ایمان به عیسی مسیح از اسارت گناه آزاد می شویم، جور دیگری برده می شویم، ولی این بردگی به ما آرامش کامل و آزادی واقعی می دهد.

گرچه این حرف ضد ونقیض به نظر می رسد، اما آزادی واقعی در مسیح نصیب کسانی خواهد شد که برده او می شوند. بردگی مفاهیمی مانند رنج، بی عدالتی و حقارت را به ذهن می آورد . اما بر اساس الگوی کتاب مقدس، آزاد واقعی کسی است که برده مسیح می شود و در زندگی از شادی و آرامش آن بهرمند خواهد شد، این آزادی واقعی را هرگز قبل از مسیحی شدن نمی شناختیم. واژه «دولُس» 124 مرتبه در عهد جدید آمده است و به معنای کسی است که «به دیگری تعلق دارد» یا «برده ای که حقی بر خود ندارد.» متاسفانه اکثر ترجمه های امروزی کتاب مقدس مانند کینگ جیمز در اکثر موارد، «دولس» را «خدمتکار» یا «غلام/کنیز» ترجمه کرده اند، در صورتی که خدمتکار دستمزد می گیرد، و یا برای انجام کارش چیزی را از کارفرمایش طلب می کند. اما مسیحیان نمی توانند چیزی به عیسی مسیح برای بخششی که به آنها عطا کرده است بدهند، آنها کاملا توسط صاحبشان یعنی کسی که جان خود را بر روی صلیب فدا کرد خریداری شده اند. مسیحیان با خون خریداری شده اند و دارایی سرور و نجات دهنده خویش هستند. او ما را استخدام نکرده است، بلکه ما دارایی او هستیم (رومیان فصل 8 آیه 9). بنابراین، تنها ترجمه درست از واژه «دولس»، کلمه برده می باشد.

برده مسیح نه تنها اصلا ستمدیده و مظلوم نیست، بلکه واقعا و کاملا آزاد شده است. ما توسط پسر خدا از بردگی گناه آزاد شدیم، «پس، اگر پسر شما را آزاد كند، در واقع آزاديد» (یوحنا فصل 8 آیه 36). حال ما هم می توانیم مانند پولس بگوییم، «زيرا قدرت حيات‌بخش روح‌القدس كه به لطف مسيح به ما عطا شده، ما را از سلطهٔ گناه و مرگ آزاد كرده است» (رومیان فصل 8 آیه 2). حال ما حقیقت را می دانیم و همین حقیقت ما را آزاد کرد (یوحنا فصل 8 آیه 32). جالب اینکه با تبدیل شدن به برده مسیح، به فرزندان و وارثان خدا نیز تبدیل شده ایم (غلاطیان فصل 4 آیه های 1 تا 7). ما به عنوان وارثان در آن ارث یعنی زندگی ابدی سهیم هستیم، ارثی که خدا به همه فرزندان خود می دهد. این امتیازی است که از هر ارثی در زندگی بالاتر و بیشتر است، اما کسانی که در بند گناه هستند، مرگ ابدی و حضور ابدی در جهنم را به ارث می برند.

پس چرا خیلی از مسیحیان طوری زندگی می کنند که انگار هنوز در اسارت هستند؟ به یک دلیل، ما گاهی بر ضد سرور خود شورش می کنیم، از او نافرمانی می کنیم و به روش زندگی قدیمی خود عمل می کنیم. از گناهی آویزان می شویم که روزی ما را به سرورمان شیطان متصل کرده بود. از آنجایی که طبیعت جدید ما هنوز هم در طبیعت کهنه جسمانی زندگی می کند، هنوز هم به گناه گرایش داریم. پولس به افسسیان می گوید که طبیعت کهنه خود را با فساد و دروغش کنار بگذارند، و طبیعت جدید خود را همراه با راستی بر تن کنند. دروغ را بیرون بیندازیم و حقیقت را بر تن کنیم. دزدی را بیرون انداخته و کار و مفید بودن را بر تن کنیم. تلخی، نفرت و خشم را بیرون کنیم و مهربانی، عشق و بخشش را جایگزین آنها کنیم (افسسیان فصل 4 آیه های 22 تا 23). ما از اسارت و بردگی گناه آزاد شده ایم، اما گاهی زنجیر اسارت را دوباره به دستان خود می زنیم، برای اینکه بخشی از ما طبیعت کهنه را دوست دارد.

علاوه بر این، ما در اکثر مواقع متوجه نیستیم که همراه با مسیح مصلوب شده (غلاطیان فصل 2 آیه 20) و به یک انسان کاملا جدید تبدیل شده ایم (دوم قرنتیان فصل 5 آیه 17). زندگی مسیحی یعنی در خود مرده ایم و با یک حیات جدید دوباره متولد شده ایم (رومیان فصل 6 آیه 4)، افکار مسیح ویژگی زندگی جدید ما است، نه افکاری که متعلق به طبیعت مرده و قدیمی ما بودند و همراه مسیح مصلوب شدند. وقتی مدام به خودمان فکر می کنیم و از جسم خود با گناهی که از بند آن آزاد شده ایم پذیرایی می کنیم، در واقع جنازه ای را به این طرف و آن طرف می کشانیم که پر از پوسیدگی و مرگ است. تنها راه دفن کامل این جسم مرده، کمک گرفتن از روح القدس است، چراکه او تنها منبع قدرت می باشد. ما طبیعت جدید را با مطالعه کلام خدا و دعا تقویت می کنیم، از این طریق نیروی لازم برای فرار از طبیعت کهنه را به دست می آوریم. سپس متوجه خواهیم شد که جایگاه فعلی ما به عنوان بردگان مسیح، تنها آزادی واقعی است، و ما با تکیه بر قدرت او « ديگر اجازه ندهيد كه گناه بر اين بدن فانی شما حكمرانی كند و به هيچ وجه تسليم خواهشهای گناه‌آلود نشويد» (رومیان فصل 6 آیه 12).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

چگونه آزادی واقعی در مسیح را تجربه کنیم؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries