settings icon
share icon
سوال

کتاب مقدس درباره لاس زدن چه می گوید؟

جواب


کتاب مقدس به طور مستقیم درباره اینکه آیا لاس زدن کار درستی است یا نه چیزی به ما نمی گوید، اما اصولی را بازگو می کند که در این مورد به کار می روند. ابتدا باید معنی لاس زدن را مشخص کنیم. بر اساس فرهنگ لغت وبستر، لاس زدن یعنی 1) رفتار عاشقانه بدون قصد جدی یا 2) ابراز علاقه یا دوست داشتن ظاهری و تفننی. این کلمه مترداف واژه trifle به معنی چیز بی ارزش و کم اهمیت می باشد. هدف مردم از لاس زدن مطلب مهم دیگری است که باید در نظر بگیریم. آیا با این کار در صدد جلب توجه، مثبت یا منفی، دیگران هستند؟ آیا سعی دارند تا تمایل جنسی یا کشش خود به آن شخص را نشان دهند؟ آیا این کار را یک سرگرمی عاری از گناه می دانند، حتی اگر خودشان یا طرف مقابل متاهل باشد؟

تماس های تفننی با ماهیت جنسی می تواند برای ما خطر روحانی و معنوی داشته باشد. اکثر مردم معتقدند تا زمانیکه هیچ اتفاق فیزیکی نیفتد، آنچه در ذهن ما وجود دارد فاقد اهمیت است، اما کتاب مقدس در متی فصل 5 آیه 28 می گوید، «ولی من می‌گويم كه اگر حتی با نظر شهوت‌آلود به زنی نگاه كنی، همان لحظه در دل خود با او زنا كرده‌ای.» یعقوب می گوید، «وسوسه يعنی اينكه انسان فريفته و مجذوب افكار و اميال ناپاک خود شود. اين افكار و اميال ناپاک، او را به انجام كارهای گناه‌آلود می‌كشاند؛ و اين كارها نيز منجر به مرگ می‌گردند، كه همانا مجازات الهی است» (یعقوب فصل 1 آیه های 14-15). افکار ما برای خدا مهم است، و آنها در نهایت به کردار تبدیل می شوند.

گناه از ذهن ما شروع می شود و به قلب ما نفوذ می کند. متی فصل 12 آیه 35 به ما می گوید، «از سخنان انسانِ نيک می‌توان پی برد كه در باطن او اندوخته‌ای نيكو وجود دارد؛ همچنين سخنان انسان بدذات نيز از اندوختهٔ بد دل او خبر می‌دهد.» ما به چیزی تبدیل خواهیم شد که درگیر آن هستیم، و ذهن خود را از آن پر می کنیم. به همین دلیل است که فیلیپیان فصل 4 آیه 8 می گوید، « فكرتان را بر روی هر چه راست و خوب و درست است، ثابت نگاه داريد. دربارهٔ چيزهايی فكر كنيد كه پاک و زيباست. در صفات خوب و پسنديدهٔ ديگران تأمل كنيد. دربارهٔ چيزهايی فكر كنيد كه می‌توانيد خدا را برای آنها شكر كنيد و به وجود آنها خوش باشيد.»

گرچه لاس زدن معمولا بی ضرر است (اگر به ندرت اتفاق بیفتد). لاس زدن شاید حس توجه خوشایندی را در فرد ایجاد کند اما علاقه ای که به او نشان داده می شود کاملا ماهیت جنسی دارد و فاقد احترام است. لاس زدن می تواند به اعتبار یک شخص، و در نهایت به دوستی های فعلی و آینده و روابط عاشقانه آسیب برساند. لاس زدن ممکن است برای لحظه ای سرگرم کننده باشد اما یک صمیمیت کاذب را به وجود می آورد و احساس پوچی به آن شخص دست می دهد برای اینکه رابطه جدی ای پشت آن نیست.

مسئله دیگر فردی است که با او لاس زده می شود . ممکن است آن مردی یا زنی که با او لاس می زنیم، با افکار شهوت آلود دست و پنجه نرم می کند. وقتی فردی از جنس مخالف به او چشمک می زند، او را لمس می کند، یا بدنش را به او نشان می دهد، چالش درونی آن فرد را مشکل تر می کند. کتاب مقدس خیلی جدی به ما هشدار می دهد که دیگران را به گناه نیندازیم (متی فصل 18 آیه 7). ما باید نهایت تلاش خود را به کار بگیریم تا یک فرد را وارد پادشاهی خداوند کنیم و هرگز کاری نکنیم که آن شخص در راه سفر ایمانی اش بلغزد (رومیان فصل 14 آیه 21).

کتاب مقدس از ما می خواهد که الگوی های خوبی باشیم و با رفتارمان عشق مسیح را به دیگران نشان دهیم (افسسیان فصل 5 آیه های 1-2). عشق مسیح واقعی، عمیق و پاک است و هدفش منفعت رساندن به دیگران است. ما، به جای لاس زدن، باید دیگران را با عشقی خدایی دوست داشته باشیم. اول قرنتیان فصل 10 آیه 31 به ما یادآوری می کند که، «كارهای شما، حتی خوردن و نوشيدنتان، همه بايد برای جلال و بزرگی خدا باشد.»

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

کتاب مقدس درباره لاس زدن چه می گوید؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries