settings icon
share icon
سوال

آیا عمل کردن به پنج ستون دین اسلام می تواند من را به بهشت ببرد؟

جواب


خداوند عادل است، بنابراین گناه را مجازات می کند و عمل کردن به پنج رکن اصلی دین اسلام هیچ تاثیری در مجازات گناه ندارد.

خواسته شما به عنوان یک مسلمان ورود به بهشت پس از مرگ است. اما به عنوان یک گناهکار، چگونه از داوری خداوند فرار خواهید کرد؟ ممکن است بگویید، «ایمان من و عمل به ارکان اصلی اسلام ممکن است گناهان من را بپوشاند. بنابراین امیدوارم خداوند من را در بهشت بپذیرد».

شما تمام تلاش خود را می کنید تا به ارکان اصلی اسلام عمل کنید. پنج مرتبه در روز رو به کعبه نماز می خوانید. شعار شهادتین همیشه بر روی زبان شما جاریست. در ماه رمضان روزه می گیرید. پول خود را برای رفتن به مکه پس انداز می کنید و با میل خود به فقرا کمک می کنید.

اما همچنان، این پرسش در ذهن شما وجود دارد که آیا عمل به ارکان اصلی اسلام کافیست؟

وجدان شما می گوید به کمال مطلوب و موردپسند خداوند نرسیده اید. چگونه خداوند مقدس می تواند کسی که حتی لکه ای از گناه بر روی دامنش است را به بهشت راه دهد؟

فقط یک گناه باعث اولین سقوط انسان شد. گناه آدم به شدت گناهانی مانند زنا، قتل یا کفرگویی نبود. اما آدم با خوردن میوه ممنوعه، نفرین گناه و مرگ را به این دنیا آورد.

آیا باید از حقیقت بگریزیم؟ ما که به پدر و مادر خود بی احترامی کرده ایم، به همسایه خود دروغ گفته ایم، مشتریان خود را فریب داده ایم (خروج فصل 20)! ما همواره با غرور و خودپسندی منافع خود را بالاتر از عشق به خداوند قرار داده ایم و با این کار مرتکب گناه شده ایم (متی فصل 22 آیه های 36 تا 40). ما خودخواهانه از گناهان خود چشم پوشی کرده ایم و یا توجیهی برای ارتکاب آنها داشته ایم. اما خداوند چشمان خود را بر روی گناه نمی بندد و بهانه ای را هم نمی پذیرد. او همه افکار، کلمات و کارهای ما را داوری می کند (جامعه فصل 12آیه 14، متی فصل 12 آیه 36، مکاشفه فصل 20 آیه های 12 تا 15).

خداوند داور عادل است. حتی یک قاضی زمینی هم گناهکار را تنبیه می کند. یک قاضی نمی تواند کسی که دزدی کرده را ببخشد حتی اگر آن فرد هر جمعه به مسجد رفته باشد و در ماه رمضان روزه گرفته باشد. اگر گناه داوری نشود، به قانون بی توجهی شده است، در نهایت به خداوند بی احترامی شده است.

خداوند داور است و اجازه نمی دهد هیچ گناهی بدون مجازات باقی بماند و اهمیتی هم ندارد که تا چه اندازه به قوانین او عمل کرده اید و کارهای خوب انجام داده اید. عمل به ارکان اصلی اسلان (پنج ستون دین اسلام) نمی تواند شما را به بهشت ببرد. شما بر اساس کلام خداوند، یک گناهکار هستید (رومیان فصل 3 آیه 23، اول یوحنا فصل 1 آیه 8).

جزای گناه، مرگ ابدی در جهنم است. خانه ما در واقع جهنم است. ما به لطف خداوند نیاز داریم. اما خداوند چگونه می تواند هم مهربان باشد و هم عادل؟

کتاب مقدس توضیح می دهد که چگونه مهربانی و عدالت خداوند با هم سازگاری دارند: «پس ملاحظه می‌كنيد كه با اجرای شريعت، كسی هرگز نمی‌تواند رضايت خدا را حاصل كند. در واقع هر چه بيشتر شريعت را بدانيم، بيشتر پی می‌بريم كه آن را زير پا گذارده‌ايم. شريعت فقط چشمان ما را باز می‌كند تا گناهان خود را ببينيم. اما اكنون خدا راه ديگری برای نجات به ما نشان داده است. ما تا به حال سعی می‌كرديم با اجرای مقررات و تشريفات مذهبی، به اين نجات و رستگاری دست يابيم و در حضور خدا پاک و بی‌گناه شمرده شويم. اما در اين راه نوين، ديگر چنين نيست، هر چند كه اين راه، چندان هم تازه نيست، زيرا كتاب آسمانی ما از زمانهای گذشته نويد آن را داده بود. اينک خدا چنين مقرر داشته كه اگر كسی به مسيح ايمان بياورد، از سر تقصيرات او بگذرد و او را كاملاً «بی‌گناه» به حساب آورد. همه انسانها نيز بدون توجه به مقام و يا سوابقشان، می‌توانند از همين راه، يعنی «ايمان به عيسی مسيح» نجات يابند» (رومیان فصل 3 آیه های 20 تا 22).

پیروی از قوانین دین نمی تواند ما را به بهشت ببرد. قوانین دینی فقط گناه را آشکار می کنند. عدالت خداوند، مرگ ابدی برای گناه را می طلبد، اما او بر اساس لطف و مهربانی خود نسبت به ما، زندگی ابدی را به وسیله ایمان به مسیح فراهم آورده است. «زيرا هر كه گناه كند، تنها دستمزدی كه خواهد يافت، مرگ است؛ اما هر كه به خداوند ما عيسی مسيح ايمان آورد، پاداش او از خدا زندگی جاويد است» (رومیان فصل 6 آیه 23).

عیسی مسیح به عنوان پسر ابدی خداوند از ازل تا ابد همراه او بوده است. خداوند، پسر خود را به شکل انسان به زمین فرستاد، اما عیسی مسیح حتی در بدن انسان همچنان خدا بود. او با قدرت روح القدس در رحم مریم شکل گرفت، از این جهت ذات گناه آلود آدم را به ارث نبرد. عیسی مسیح آدم دوم خوانده شده است (اول قرنتیان فصل 15 آیه 22). گرچه نافرمانی آدم، نفرین گناه را به این دنیا آورد، اما زندگی کامل و بی گناه عیسی مسیح، امید بهشت را برای کسانی که به او ایمان می آورند، به ارمغان آورد.

عیسی مسیح با مرگ بر روی صلیب به جای ایمانداران گناهکار، بهای گناه که مرگ می باشد را پرداخت کرد. سپس زنده شد و قدرت خود بر گناه و مرگ را ثابت کرد.

سعی نکنید گناه را با تکیه به کارهای خودتان پاک کنید. حتی با عمل کردن به پنج رکن اصلی اسلام، باز هم به آن کمال مطلوبی که خداوند می خواهد نمی رسید. توبه کنید، از گناه بازگردید و به عیسی مسیح ایمان بیاورید (لوقا فصل 24 آیه های 46 تا 47، افسسیان فصل 2 آیه های 8 تا 9، رومیان فصل 3 آیه های 21 تا 23، غلاطیان فصل 3 آیه های 6 تا 14). خداوند ایمانداران گناهکار را می بخشد و به آنها زندگی ابدی در بهشت اعطا می کند.

باشد که خداوند بر روی قلب شما کار کند، گناه و نیاز به عیسی مسیح نجات دهنده را برای شما آشکار کند. هدیه زندگی ابدی را از طرف خداوند دریافت کنید! به عیسی مسیح به عنوان نجات دهنده مصلوب خود ایمان بیاورید و از او به عنوان خدای زنده پیروی کنید.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

آیا عمل کردن به پنج ستون دین اسلام می تواند من را به بهشت ببرد؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries