settings icon
share icon
سوال

چرا پیدا کردن عشق واقعی کار بسیار مشکلی است؟

جواب


همه ما تمایل به دوست داشتن و دوست داشته شدن داریم. ما سطوح مختلفی از عشق و دوست داشتن را از طرف پدر و مادر، خواهر و برادر، دوستان و دیگران تجربه می کنیم. اما اکثر ما به دنبال شخص خاصی می گردیم که بتوانیم عشق عمیق تری را با او سهیم شویم. پیدا کردن عشق واقعی بی نهایت مشکل است و فهمیدن دلیل آن نیز کار سختی است. اما مهمترین پرسش این است که «تعریف من از عشق واقعی چیست؟» تعریف ما از عشق واقعی به ما کمک می کند که ببینیم واقعا به دنبال چه چیزی هستیم و چرا موفق شده یا شکست خورده ایم.

بسیاری از فرهنگ ها و جوامع کلمه عشق را با بی دقتی و با مسامحه به کار می برند. عشق معمولا در ارتباط با احساسات شدیدی به کار رفته است که در واقع خودخواهانه و غیرمتعهدانه بوده اند. در بسیاری از فیلم ها و برنامه های تلویزیونی شاهد هستیم که شخصیت های فیلم از سیستم هورمونی بدن تبعیت کرده و رابطه جنسی خارج از ازدواج برقرار می کنند. وقتی ریشه های «عشق» به خاک کم عمق احساسات زودگذر و لذت جسمی خلاصه می شود، به همان سادگی که به وجود آمده از بین خواهد رفت. تجربه کردن احساسات خوب و قشنگ با کسی که دوستش داریم هیچ ایرادی ندارد، اما اگر این موارد پایه و اساس رابطه باشد مشکل ساز خواهد شد. اگر دنبال عشقی هستیم که در این جامعه غرق در رابطه های جنسی وجود دارد، جای تعجب ندارد که پیدا کردن آن کار مشکلی خواهد بود، ما به دنبال عشق واقعی نیستیم بلکه به دنبال تجربه های کوتاه و ناپایدار هستیم.

کتاب مقدس تصویر بسیار متفاوتی از عشق را به ما نشان می دهد. در حقیقت، خداوند عشق واقعی است؛ او محبت است (اول یوحنا فصل 4 آیه 8) – و کسی است که قدرت عشق ورزیدن و نیاز به عشق را در ما قرار داده است. بنابراین، شناخت طراحی او از عشق مهم است. عشق واقعی، بر اساس کتاب مقدس، ریشه در فداکاری، تعهد، و سود رساندن به کسی است که دوستش داریم (نگاه کنید به یوحنا فصل 15 آیه 13). عشق خداوند به ما او را به صلیب کشید؛ عیسی مسیح هم در مسیری که به سمت جایگاه مصلوب شدنش حرکت می کرد احساس شادی نمی کرد (لوقا فصل 22 آیه های 42-44). کتاب مقدس رابطه ما با عیسی مسیح را مانند عروس و داماد می داند (متی فصل 9 آیه 15، افسسیان فصل 5 آیه 32). رابطه عاشقانه واقعی برای این طراحی شده که ما را به سمت تعهد زناشویی ببرد و در آن رشد دهد (پیدایش فصل 2 آیه 24) و ریشه در عشقی فداکارانه داشته باشد (افسسیان فصل 5 آیه های 22-28).

خیلی چیزها می توانند پیدا کردن یک عشق واقعی، بر اساس طراحی خداوند، را مشکل کنند. برخی از این موانع عبارتند از:

تصور اینکه تنها یک شخص مناسب برای شما وجود دارد. این یک دروغ است و این ترس و تردید را در ما به وجود می آورد که داریم به چیزی کمتر از بهترین رضایت می دهیم. انتظار برای پیدا کردن «نیمه گمشده» می تواند انتظار بسیاری طولانی ای باشد. هرکسی که برای ازدواج انتخاب می کنیم می تواند به شخص «مناسب» ما تبدیل می شود، برای اینکه با او وارد یک تعهد همیشگی شده ایم. کتاب مقدس دایره انتخاب را کوچک تر می کند: عشق واقعی ما باید به عیسی مسیح ایمان داشته باشد (دوم قرنتیان فصل 6 آیه های 14-15)؛ بعد از آن، خداوند به ما حکمت و بینش می دهد (یعقوب فصل 1 آیه 5). افراد عاقل و خداشناسی که ما را به خوبی می شناسند می توانند در مسیر پیدا کردن عشق واقعی به ما کمک کنند.

تصور اینکه آن فرد می تواند شما را راضی و خشنود کند. تنها خدا می تواند ما را راضی و خرسند کند، بنابراین نیازی به پیدا کردن عشق رومانتیک برای احساس رضایت نداریم. ما هیچکدام کامل نیستیم و انتظار داشتن از یک انسان ناقص دیگر که بیاید و همه نیازهای ما را برطرف کند انتظار غیرواقع بینانه و ناسالمی است و شما را ناامید و دلسرد خواهد کرد.

تمایل به تغییر یا رشد نداریم. تصور اینکه دوست دارید عاشق چه فردی باشید آسان است، اما خود شما تا چه اندازه تلاش می کنید تا به آن فردی تبدیل شوید که دوست دارید نصیب شما شود؟ همه ما ایرادهایی داریم که باید آنها را با کمک خداوند رفع کنیم تا به فردی تبدیل شویم که او می خواهد. تصور اینکه عشق واقعی می آید و همه مشکلات ما را به شکل معجزه آمیزی حل می کند، توهم بسیار فریبنده ای است. رابطه نزدیک داشتن با یک شخص نه تنها مشکلات ما را حل نخواهد کرد بلکه آنها را آشکارتر می کنند. این بخش رابطه می تواند بسیار مفید باشد چراکه آهن، آهن را تیز می کند (امثال فصل 27 آیه 17)، البته اگر تمایل به تغییر و رشد داشته باشیم. اما اگر میلی به تغییر نداشته باشیم، رابطه ما پرتنش و در نهایت نابود خواهد شد. این مطلب به این معنی نیست که قبل از ازدواج باید به همه مسائل شخصی پرداخته شود. بلکه باید از خدا بخواهیم که ضعف های ما در زندگی را آشکار کند (مزامیر فصل 139 آیه 23)، باید دعا را به یک عادت در زندگی خود تبدیل کنیم. وقتی به انسان هایی تبدیل می شویم که خدا می خواهد، برای رابطه ای که داریم فرد بهتر و مناسب تری خواهیم شد.

این تصور که برای پیدا کردن عشق واقعی دیر شده است. پیداکردن عشق واقعی و ازدواج را نباید آسان گرفت. احتیاط بهتر از تصمیم عجولانه و بی فکر است. غزل غزل های سلیمان سه بار هشدار می دهد: « ای دختران اورشليم، شما را به غزالها و آهوان صحرا قسم می‌دهم كه مزاحم عشق ما نشويد» (غزل غزل های سلیمان فصل 2 آیه 7، فصل 3 آیه 5، فصل 8 آیه 4). زمان خدا همیشه بهترین زمان است.

ما می دانیم که خدا به خواست ما برای پیدا کردن عشق واقعی اهمیت می دهد. وقتی این خواسته را کاملا تسلیم اراده او می کنیم، از بار سنگین تلاش برای ساختن عشق واقعی آسوده می شویم (متی فصل 11 آیه های 29-30).

عشق، طبیعت خداوند است. او در کتاب مقدس عشق واقعی و حقیقی را به ما نشان داده است. تعریف دوباره عشق یا تلاش برای یافتن آن خارج از طراحی خداوند کار خسته کننده و ناامید کننده ای خواهد بود. تسلیم کردن خواسته خود به اراده خداوند، اطاعت از او، و پیدا کردن رضایت و شادی در او، رمز پیدا کردن عشق واقعی است. «با خدا خوش باش و او آرزوی دلت را به تو خواهد داد» (مزامیر فصل 37 آیه 4).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

چرا پیدا کردن عشق واقعی کار بسیار مشکلی است؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries