settings icon
share icon
سوال

ترس از خدا داشتن، یعنی چه؟

جواب


برای یک بی ایمان، ترس از خدا یعنی ترس از داوری شدن، مرگ و جدایی ابدی از خداوند می باشد (لوقا فصل 12 آیه 5، عبرانیان فصل 10 آیه 31). اما برای یک ایماندار، ترس خدا چیزی بسیار متفاوت است. ترس یک ایماندار از روی احترام به خداوند است. عبرانیان فصل 12 آیه های 28 تا 29 این مطلب را اینگونه توضیح می دهد: "پس حال كه ملكوتی تزلزل ناپذير نصيب ما خواهد شد، بياييد خدا را از صميم قلب سپاس گوييم و او را چنانكه سزاوار است، با خوف و احترام خدمت نماييم. زيرا خدای ما آتشی سوزاننده است". این خوف و احترام، دقیقا همان ترس از خدا برای مسیحیان است. این عاملی تشویق کننده است تا خود را همیشه تسلیم به خالق جهان نگه داریم.

امثال فصل 1 آیه 7می گوید "نخستين قدم برای كسب دانش، خداترسی است". تا وقتیکه ما ندانیم خدا کیست و ترسی ناشی از احترام در ما نسبت به او ایجاد نشود، نمی توانیم حکمت حقیقی را بدست آوریم. حکمت حقیقی فقط با شناخت حقیقی خدا و اینکه بدانیم او پاک، عادل و صالح است، بدست می آید. تثنیه فصل 10 آیه های 12 و 20 و21 می گوید: "اكنون ای قوم اسرائيل، خداوند از شما چه می‌خواهد، جز اينكه به سخنان او بدقت گوش كنيد و برای خير و آسايش خود، فرامينی را كه امروز به شما می‌دهد اطاعت كنيد و او را دوست داشته، با تمامی دل و جان او را پرستش كنيد. بايد از خداوند، خدايتان بترسيد و او را پرستش كنيد و از او جدا نشويد و فقط به نام او سوگند ياد كنيد. او فخر شما و خدای شماست، خدايی كه معجزات عظيمی برای شما انجام داد و خود شاهد آنها بوده‌ايد". ترس خداوند پایه و اساس قدم گذاشتن در راه او، خدمت کردن به او و البته دوست داشتن اوست.

بعضی ها ترس ایمانداران از خدا را به معنی احترام گذاشتن به او می دانند. در حالیکه احترام، قسمتی از مفهوم ترس از خداست، ترس خدا بیشتر و فراتر از احترام گذاشتن به او می باشد. ترس از خدا بر اساس کتاب مقدس، یعنی یک ایماندار درک کند که خدا تا چه اندازه از گناه نفرت دارد و از داوری شدن گناهانش توسط خدا، بترسد. عبرانیان فصل 12 آیه های 5 تا 11 در مورد تربیت ایمانداران توسط خداوند، صحبت می کند. در حالیکه این تربیت و تنبیه با محبت و از روی عشق انجام می شود (عبرانیان فصل 12 آیه 6)، اما با این وجود باز هم آمیخته با ترس است. بدون شک، ترس از تنبیه شدن توسط والدین جلوی خیلی از کارهای بد فرزندان را می گیرد و این می تواند در رابطه ما با خدا هم صدق می کند. ما باید از تنبیه و تربیت او بترسیم، بنابراین طوری زندگی کنیم که او را خشنود سازیم.

ایمانداران نباید از خدا وحشت داشته باشند. ما دلیلی برای وحشت از او نداریم. او به ما قول داده است که هیچ چیز نمی تواند ما را از محبت او جدا سازد (رومیان فصل 8 آیه های 38 تا 39). او به ما قول داده که او هرگز ما را رها و ترک نخواهد کرد (عبرانیان فصل 13 آیه 5). ترس خدا یعنی چنان احترامی نسبت به او داشته باشیم که روی شیوه زندگی ما اثر بگذارد. ترس از خدا به معنی احترام به او، اطاعت از او، قبول تربیت او و پرستش کردن او می باشد.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

ترس از خدا داشتن، یعنی چه؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries