settings icon
share icon
سوال

«خداوند پدر یتیمان است» یعنی چه؟

جواب


مزامیر فصل 68 آیه 5 می گوید، «خدايی كه در خانهٔ مقدس خود ساكن است، پدر يتيمان و دادرس بيوه‌زنان می‌باشد.» او می توانست خودش را یک دیکتاتور خیرخواه، رئیس مهربان یا صاحبخانه صبور معرفی کند. اما او لقب پدر را انتخاب کرد.

او خودش را پدر معرفی می کند، چون همه ما می دانیم که پدر یعنی چه و چه کار می کند. حتی اگر پدران زمینی با ما رفتار خوبی نداشته است، ماهیت یک پدر خوب را ذاتا درک می کنیم. خداوند این درک و شناخت را درون قلب های ما قرار داده است. همه ما نیاز داریم که ما را دوست داشته باشند، به ما احترام بگذارند، از ما حفاظت کنند و برای ما ارزش قائل شوند. یک پدر ایده آل زمینی همه این نیازها را برطرف می کند. اما اگر او این کار را نکند خداوند برای ما انجام می دهد. عیسی مسیح به شاگردان می گوید که خدا را پدر خطاب کنند (لوقا فصل 11 آیه 2). در سرتاسر کتاب مقدس، خداوند عشق خود به ما را مانند عشق پدری توصیف می کند (اشعیا فصل 49 آیه 15، یوحنا فصل 16 آیه های 26-27، دوم قرنتیان فصل 6 آیه 18). گرچه او ویژگی های پدری و مادری را با هم دارد (اشعیا فصل 66 آیه 13)، اما کلمه مذکر (پدر) را انتخاب کرده که نشان دهنده قدرت، حفاظت و حمایت است (مزامیر فصل 54 آیه 4).

بی سرپرستان و یتیمان جای خاصی در قلب خداوند دارند (تثنیه فصل 24 آیه 20، ارمیا فصل 49 آیه 11، یعقوب فصل 1 آیه 27). مزامیر فصل 27 آیه 10 می گوید، «حتی اگر پدر و مادرم مرا از خود برانند، خداوند مرا نزد خود خواهد پذيرفت.» خداوند می داند که پدران زمینی در بسیاری از مواقع غایب بوده اند یا وظیفه خود را انجام نداده اند (افسسیان فصل 6 آیه 4). او جای خالی پدر را پر می کند (یوحنا فصل 6 آیه 37، تثنیه فصل 1 آیه 31). خدا از ما می خواهد تا در سختی ها و مشکلات او را صدا کنیم (مزامیر فصل 50 آیه 15)، همه ی نگرانی های خود را به او بسپاریم (اول پطرس فصل 5 آیه 7) و از همراهی با او لذت ببریم (اول قرنتیان فصل 1 آیه 9، مزامیر فصل 116 آیه 1، اول یوحنا فصل 5 آیه 14). او زمانی که نقش پدری را طراحی می کرد ویژگی های یک پدر را در ذهن ما قرار داد. پدران زمینی در بسیاری از مواقع ایده آل نیستند، اما خداوند قول داده که با او هیچ کسی بدون یک پدر کامل نخواهد بود.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

«خداوند پدر یتیمان است» یعنی چه؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries